Apple údajne vyvíja nové funkcie, ktoré budú v Apple Watch pomáhať detegovať panické záchvaty. Bolo by to poprvýkrát, kedy by inteligentné hodinky dokázali predvídať prejavy porúch mentálneho zdravia. Táto funkcia môže byť dostupná už na jeseň, kedy je očakávaná nová generácia operačného systému watchOS 7, píše portál Mac Rumors.

Systém bude používať senzor na meranie hladiny kyslíka v krvi, ktorý spolu s novým špeciálnym softvérovým ovládačom dokáže odhaliť nečakané zrýchlenie dýchania. Práve lapanie po dychu či ťažké dýchanie spojené so zrýchleným srdcovým tepom sú častými príznakmi blížiaceho sa panického záchvatu.

Ide vlastne len o aktualizáciu operačného systému v inteligentných hodinkách, čo znamená, že aj súčasné generácie by mali mať funkciu zabudovanú v hardvéri. „Hodinky dokážu zmerať hladinu kyslíka v krvi a spolu s meraním tepu vedia rozpoznať, kedy lapáte po dychu,“ hovorí Jon Prosser v podcaste Geared Up„Hodinky by mali dokázať rozpoznať panický záchvat ešte pred tým, ako začne a upozorniť používateľa.“

Apple

Prosser tiež vyzdvihol výhodu funkcie počas šoférovania. „Ak hodinky rozpoznajú blížiaci sa panický záchvat počas jazdy, požiadajú používateľa, aby zastavil a po zastavení ponúknu cvičenia na dýchanie. Je to neuveriteľné.“

Viac informácií o operačnom systéme watchOS7 bude známych až po online konferencii WWDC, ktorá sa má uskutočniť 22. júna 2020, informuje portál TechRadar.

Technológia s názvom pletyzmograf, ktorá obsahuje senzor na meranie tepu, bola prvýkrát predstavená ešte v prvej generácii Apple Watch v roku 2015. Je možné, že práve tento pletyzmograf by teoreticky mohol byť schopný zmerať hladinu kyslíka, píše Apple Insider.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom