Apple na WWDC 2019 predstavil nový MacOS s názvom Catalina. Má viacero nových aplikáci a taktiež prináša zaujímavé funkcie na prepojenie s iPadmi.

Apple na konferencii WWDC 2019 predstavil aj nový MacOS 10.15 s názvom Catalina. Medzi jeho hlavné novinky patria aplikácie Apple Music, Podcasts a Apple TV, ktoré už poznáme z iOS, ale aj podpora aplikácií pre iPad.

Spomenuté nové aplikácie nahradia iTunes. Apple Music vyzerá podobne ako iTunes bez niektorých funkcií a aplikácia Apple TV podporuje 4K HDR prehrávanie s HRD 10, Dolby Vision a Dolby Atmos. Apple tiež skombinoval svoje Find My Friends a Find My iPhone aplikácie do jednej s názvom Find My, ktorá bude dostupná pre iOS aj MacOS.

Ďalšou novinkou pre Catalinu je podpora aplikácií z iPadu, ktorú Apple nazýva Catalyst. Pre vývojárov je to nový spôsob, ako preniesť svoje iPad aplikácie na Mac. Spoločnosť taktiež zaviedla už známu funkciu Screen Time, ktorá dá väčší prehľad o tom, koľko tráviš na Macu času.

Apple tiež priniesol novú funkciu Sidecar pre bočný panel, ktorá umožňuje používať iPad ako druhý displej pre Mac. Nový MacOS sa bude dať taktiež plne ovládať hlasom. Je to síce funkcia navrhnutá pre uľahčený prístupu, ale dá sa použiť na hlasové ovládanie celého operačného systému.

Nový MacOS prichádza rok po tom, čo Apple predstavil MacOS 10.14 Mojave s novým tmavým režimom, Apple News a prepracovanejším App Store. MacOS Catalina má však určite viac noviniek, najmä na strane aplikácií a novej funkcie Catalyst.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom