Len pred malou chvíľou predstavila spoločnosť Apple na konferencii WWDC 2019 nový operačný systém iOS 13. Ako to už býva zvykom, ani tentokrát sa nepodarilo zabrániť rôznym únikom, ktoré naznačovali zmeny a novinky, ktoré mali byť s príchodom iOS 13 predstavené. 

iOS 13 prináša viacero zmien a zlepšení. Hlavnou je natívna podpora tmavého režimu, ktorý je možné nastaviť priamo v nastaveniach smartfónu alebo na vrchnej lište.

Tmavý režim umožňuje ladenie celého prostredia do čiernych a šedých odtieňov, čo určite poteší tvoje oči hlavne v nočných hodinách a majiteľov iPhonov s OLED displejmi.

Novinky sa dotkli aj nastavení pod kapotou. Aktualizácie aplikácií či systému majú o 60 % a 40 % menšiu kapacitu a aplikácie a spúšťajú dvakrát rýchlejšie. 

Zmenou prešla aj klávesnica, ktorá disponuje funkciou písania ťahom. Ak si doteraz používal aplikácie tretích strán, už nemusíš. Prehliadač Safari dostal plnohodnotného správcu sťahovania súborov, možnosť vyvolania plnohodnotného desktopového režimu či podporu rozšírených fontov.

Aplikácie tretích strán nahradíš vstavanými

Apple Mapy si v novom iOS 13 zapamätajú lokality, ktoré navštevuješ častejšie a pri ich zadávaní ich zvýrazní, čím zjednoduší a hlavne zrýchli celý proces. Apple vylepšil aj 3D mapovanie, žiaľ, táto vymoženosť je zatiaľ dostupná len v Amerike.

Pripomienky sa stali komplexnejšou aplikáciou, ktorá môže bez problémov konkurovať aj iným plateným aplikáciám. Pripomienky sú rozdelené do 4 hlavných kategórií, ktoré sú farebne oddelené. Taktiež sú prepojené s iMessage a pri zdieľaných poznámkach ti v správach pripomenie, že s danou osobou máš nevyriešenú pripomienku.

Zobraziť celú galériu (11)
Apple, Nový tmavý režim pre celý systém iOS

Aplikácia Zdravie dostala úplne novú domovskú obrazovku dennej aktivity, pričom vylepšenia sa týkajú aj menštruačného kalendára, čo poteší najmä ženy. Vylepšenie pocítiš aj pri počúvaní hudby. Teraz budeš mať možnosť zmerať úroveň okolitého hluku a prispôsobovať tomu úroveň hlasitosti hudby prostredníctvom slúchadiel. V Apple Music je naopak k dispozícii funkcia, ktorá ti umožní čítať naživo texty ku skladbám.

Nové možnosti zabezpečenia

Vzhľadom na stupňujúce sa množstvo bezpečnostných útokov, Apple prišiel s úžasným riešením, ktoré zatiaľ nikto iný neponúka. Určite poznáš, že pri prihlásení do novej aplikácie chcú od teba prihlásenie cez Facebook alebo Google účet. Žiaľ, toto je navonok rýchle a efektívne riešenie, no vystavuješ sa bezpečnostnému riziku.

Apple vyriešil tento bezpečnostný prvok novou funkciou „Prihlásiť sa pomocou Apple“. Používatelia sa budú môcť prihlásiť a vytvoriť si nový účet pre službu bez toho, aby odhalili akékoľvek osobné údaje. Účty Apple budú môcť automaticky vytvárať nové, súkromné ​​e-mailové adresy na základe jednotlivých aplikácií. Tie následne presmerujú tieto emaily na tvoj skutočný a jediný hlavný email.

Väčšie prepojenie s AirPods

iPhony a AirPods fungujú spolu naozaj perfektne. Novinkou v iOS 13 bude možnosť čítania správ, kedy ti Siri prečíta správu hneď ako príde. Ty následne budeš môcť odpovedať hlasovým povelom. Siri tiež po novom podporuje prehrávanie rádio staníc a Apple vyhlasuje, že ich podporuje cez 100 000 z celého sveta. iPhone v spolupráci s HomePod tiež podporuje vzájomné kontinuálne prehrávanie audia len priložením.

Zrýchlenie celého systému

Funkcia odomykania smartfónu pomocou Face ID má byť po novom až o 30 % rýchlejšia. Rovnako má byť zmenšená veľkosť sťahovaných súborov z AppStore o polovicu, čo znamená nielen rýchlejšie stiahnutie, ale aj nižšiu spotrebu dát. Zapínanie iPhonu sa má tiež zrýchliť dvojnásobne oproti smartfónom s iOS 12.

Lepšia práca s fotkami a videom

V novom iOS 13 je tiež vylepšená postprodukcia fotografií a videa. Zatiaľ čo vo fotografiách sa budeš môcť detailnejšie hrať so svetlom a farbami, pri videu pribudla jedna základná, no doposiaľ chýbajúca vlastnosť.

Video si budeš môcť po novom ľubovolne otáčať. Dočkali sme sa tiež automatického odstraňovania duplicitných fotografií, chronologického zobrazovania fotografií a videí v galérii či nových gest, ktoré uľahčia prehliadanie fotografií.

CarPlay s podporou nových aplikácií

Apple CarPlay súčasne najviac trpí asi na nízku podporu aplikácií. Okrem nového vzhľadu, ktorý lepšie využíva potenciál veľkých displejov v aute.

Veľký krok vpred spravil aj hlasový asistent Siri, ktorý teraz znie ako skutočná osoba. iOS 13 prináša ďalej možnosť zdieľať hudbu z jedného iPhonu do viacerých iPhonov. Hudba, ktorá bude hrať v tvojich ušiach, bude následne hrať aj iným. Nová aktualizácia by mala byť k dispozícii už budúci mesiac, teda v júli.

iPadOS

Apple prišiel s pomerne radikálnym krokom pre majiteľov iPadov. iOS pre svoje tablety totiž premenoval na iPadOS, čo však je pre mnohých logickým riešením a americký gigant tak ujednotil operačné systémy pre svoje zariadenia. Najväčšou zmenou je aj tento rok zlepšenie multitaskingu o naozaj signifikantné inovácie, no mnohých rozhodne poteší aj natívna podpora USB kľúčov a čítačiek SD kariet.

iPad bude tiež fungovať oveľa lepšie ako náhrada počítača aj vďaka podpore desktopového režimu a možnosti rozdelenia jednej aplikácie do dvoch separátnych okien s rozličnými vlastnosťami. Táto funkcia má byť k dispozícii aj v aplikáciách tretích strán. Inovácie sa dočkal aj správa súborov, ktorý teraz ponúkne podrobnejšie informácie o metadátach.

Prehliadač Safari odteraz bude automaticky zobrazovať desktopové verzie webov, nebudeš tak musieť prepínať z mobilnej verzie na tú počítačovú, ako tomu bolo kedysi. Ten by mal po novom obsahovať až 30 nových klávesových skratiek, úpravu veľkosti textu či modifikáciu jednotlivých stránok.

Zlepšenie multitaskingu na tabletoch iPad by mala zlepšiť aj inovácia klávesnice, ktorá bude po novom zaberať oveľa viac miesta. Dotyková klávesnica tak bude menšia a používateľ bude mať viac miesta na prehliadanie webu či dokumentov.

Okrem toho, že je možné klávesnicu ľubovolne zmenšovať či zväčšovať, je možné ju po obrazovke ľubovolne presúvať. Veľkým benefitom môže byť napríklad pridávanie widgetov na domácu obrazovku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú