Nástroj jailbreak pre iPhony a operačný systém iOS síce v posledných rokoch stratil medzi používateľmi určité čaro, no niektorí stále hľadajú nové spôsoby ako iPhone „odomknúť“. Jedným z nich je aj skupina vývojárov s názvom unc0ver, ktorá nedávno oznámila príchod nového nástroja unc0ver 5.0.0. Ten má údajne podporovať všetky verzie systému iOS, informoval portál TechBriefly.

Dostupný už čoskoro pre všetky verzie

Jailbreak je stále pre niektorých používateľov veľmi obľúbeným spôsobom, ako svoje zariadenie „vymaniť“ z limitov softvéru, ktoré sú  stanovené výrobcom. Pre iPhony ide najmä o možnosť inštalovať aplikácie z iných zdrojov ako obchod App Store, alebo modifikovať určité aspekty iOSu.

Vývojársky tím unc0ver teraz tvrdí, že pripravuje novú verziu tohto nástroja, ktorá bude čoskoro dostupná pre všetky verzie iOS a dostupné zariadenia. To, samozrejme, zahŕňa aj nedávno predstavený iPhone SE 2020 či aktuálne vlajkové lode série iPhone 11.

Verzia unc0ver 5.0.0. je založená na zero-day zraniteľnosti v kerneli iOS, čiže ide o chybu, o ktorej vývojári systému ešte nevedi, a tým pádom ju zatiaľ nemohli opraviť, píše Wccftech.

Nástroj mala k dispozícii už skupina testerov, pričom kanál Everything Apple Pro zverejnil na svojom Twitteri fotografie, kde je najnovší jailbreak úspešne na zariadeniach s iOS 13.5 nainštalovaný.

Vytvára otázky o bezpečnosti

Tento spôsob „odomknutia“ iPhonu však predstavuje aj veľké bezpečnostné riziko. Apple, rovnako ako iné spoločnosti, má svoj vlastný program odmien pre tých, ktorí podobné zraniteľnosti v systéme nájdu. Hackeri však často uprednostňujú ich predať tomu, kto ponúkne najvyššiu cenu.

Jediná vec, ktorú tak môže spoločnosť pre zachovanie čo najväčšej bezpečnosti svojho systému urobiť, je verejne známu chybu čo najskôr opraviť.

Hlavný problém totiž nepredstavujú vývojári ako unc0ver a fakt, že niektorí používatelia si svoje zariadenia takto „odomknú“, ale možnosť, že podobnú zraniteľnosť využijú hackeri na iné účely.

Zobraziť celú galériu (1)
unc0ver 5.0.0. má prísť už čoskoro / Zdroj: Screenshot / unc0ver

S vývojom operačného systému Applu a príchodom nových funkcií však majitelia strácajú o jailbreak svojich iPhonov záujem. Dôvodom je aj príchod nových nástrojov, ktoré umožňujú používateľom „vtiahnuť“ do svojho iPhonu aplikácie aj z iných zdrojov ako App Store.

Ešte v septembri sme sa napríklad venovali projektu AltStore, ktorý takéto možnosti ponúka, pričom jeho nainštalovanie je možné aj bez nutnosti jailbreaku. Zaujímavé je, že tento nástroj sa dá podľa oficiálneho návodu použiť aj ako jeden z viacerých spôsobov, ako nainštalovať jailbreak od tímu unc0ver.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom