Internetové prehliadače si za posledné roky prešli veľkými zmenami. Dominantným na trhu je však už dlho populárny Google Chrome, ktorý pevne drží vo svojej moci väčšinu trhového podielu a za ním sa nachádza zbytok prehliadačov s niekoľko percentnými podielmi. Microsoft však rozbehol ofenzívu. Keď videl, že to s nástupcom Internet Explorera nefunguje, rozhodol sa prispôsobiť. Využil jadro Chromium a postavil zbrusu nový Edge, ktorý chce používateľov presvedčiť, že je aspoň tak skvelý ako jeho nevlastný „súrodenec“, Chrome. Oficiálna verzia prehliadača Edge vyšla začiatkom tohto mesiaca. My sme sa ho rozhodli porovnať v benchmarkoch s ďalšími najpoužívanejšími prehliadačmi.

Do nášho testovania sme vybrali prehliadače Chrome, Edge, Firefox a Operu v najnovších verziách. Prehliadač Safari od Apple sme z testovania vynechali kvôli pozastaveniu aktualizácii pre Windows, nakoľko poslednou verziou bolo Safari 5.1.7. Každý z vybraných prehliadačov sa snaží používateľa prilákať svojimi špecifickými vlastnosťami. Kým taký Firefox stavia marketing na ochrane súkromia používateľa, Opera sa snaží navnadiť na bezpečné prehliadanie prostredníctvom bezplatnej VPN služby. Chrome a nový Edge sú však aplikáciami z iného súdka.

Kým Chrome je overenou stálicou, ktorá nepozná vo svete webových prehliadačov konkurenciu, Edge na báze jadra Chromium je znovuzrodeným prehliadačom Microsoftu. Spoločnosť touto aplikáciou potvrdila, že ak nemôže preraziť z vlastným riešením, prispôsobí sa. Presne to sa stalo v prípade aplikácie Edge, ktorá vyšla ako prerobený prehliadač s rovnakým jadrom ako má Google Chrome. Poďme sa však pozrieť na to, ako si táto štvorica viedla v rôznych syntetických benchmarkoch.

Benchmarky odhalili najlepšie prehliadače. Výsledkami ťa možno prekvapia

Prehliadače sme podrobili testom Basemark, JetStream 2, Kraken, Speedometer a Motion Mark, ktoré mali svojim spôsobom ukázať rozdiely medzi jednotlivými aplikáciami a spôsobom, akým dokážu spracovávať rôzne úlohy. Netreba však zabúdať, že výsledky sa líšia aj v závislosti od použitého hardvéru. Náš test prebiehal na notebooku s procesorom Intel Core i7-9750H, 16 GB operačnou RAM pamäťou a 512 GB SSD diskom. Aby Microsoft poukázal na schopnosti nového prehliadača Edge, zostavil aj vlastný test JetStream 1.1, v ktorom s prehľadom zvíťazil. Pre objektívnejšie porovnanie sme však do testu zaradili aj Operu a Jetstream 1.1 vymenili za JetStream 2.

Edte/Opera/Chrome/Mozilla

Tento benchmark hodnotí prehliadače na základe rýchlosti spracovania úloh a celkovom fungovaní. Ďalší, Basemark, zasa vyhodnocuje, ako dokáže každý prehliadač fungovať s webovými aplikáciami, pričom test zahŕňa aj niekoľko systémových skúšok a grafických testov. Kraken je zasa benchmarkovou aplikáciou od Mozilly a meria rýchlosť niekoľkých testov extrahovaných z reálnych aplikácií a knižníc.

Motion Mark je grafickým benchmarkom, ktorý testuje schopnosť prehliadačov spracovať grafický obsah a scény pri stanovenom počte snímkov za sekundu. A posledným je Speedometer, ktorý zisťuje rýchlosť a odozvu webových aplikácií v prehliadačoch. Ako teda v týchto testoch skončili jednotlivé prehliadače?

Basemark

Vyšší výsledok je lepší.

V tomto testovaní získal s prehľadom najvyšší počet bodov Edge s jadrom Chromium, ktorý dokonca s výrazným náskokom predbehol aj konkurenčný Chrome.

JetStream 2

Vyšší výsledok je lepší.

Víťazom v tomto benchmarku sa stal prehliadač Opera, ktorý o pár stotín bodu predbehol nový Edge. Chrome však za ním opäť zaostával.

Kraken

Menší výsledok je lepší.

Pri testovaní v benchmarku Kraken 1.1 bol najrýchlejším prehliadač Firefox, ktorý zvládol testy len za 872 ms. Pre porovnanie, Edge skončil s výsledkom 950,2 ms, Opera s časom 946,7 ms a Chrome s 936 ms.

Motion Mark

Vyšší výsledok je lepší.

Tento benchmark vyhrala Opera, ktorá získala najvyšší počet bodov a hneď za ňou si druhé miesto vyslúžil Firefox. Edge opäť predbehol Chrome, a to až o niekoľko desiatok bodov.

Speedometer

Vyšší výsledok je lepší.

Dostávame sa k záveru nášho testovania, ktorý s prehľadom vyhráva nový Edge s jadrom Chromium. Ako sa však ukazuje, hoci je Chrome najpoužívanejším prehliadačom na svete, v benchmarkoch často zaostával.

Podľa týchto sa ukazuje, že Microsoft na svojom prehliadači skutočne priadne zapracoval a s jadrom Chromium z neho dokázal dostať dokonca viac ako Google z Chrome. Prehliadanie webu cez prehliadače však nemusí odpovedať týmto číslam a v reále sa môžu nakoniec používatelia stretnúť s iným zážitkom u každej z týchto aplikácií. Pri výbere prehliadača sa teda netreba spoliehať iba na syntetické benchmarky. Výsledky však dokazujú, že Edge sa môže právom zaradiť medzi najlepšie prehliadače na trhu spolu s Operou, ktorej sa však iba s 2,28 % podielom na trhu príliš neradí získať si pozornosť ľudí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú