Zaobstaral si si konečne nový Android? Patríš do skupiny používateľov, ktorí radi odkrývajú záhady systému a majú všetky nastavenia prispôsobené podľa seba? Toto je 8 krokov, ktoré by si mal vykonať ihneď po prvotnom zapnutí nového Android zariadenia.
Odporúčame aj ďalšie tipy a triky, ktoré vývojári pred nami šikovne skrylo, no nevyžadujú si žiadne pokročilejšie skúsenosti, a teda ich zvládne aplikovať naozaj každý.
Vymaž alebo zablokuj prebytočné a duplicitné aplikácie
Žiaľ, na trhu je len málo telefónov s operačným systémom Android, ktoré stoja za zváženie a zároveň disponujú najčistejšou formou operačného systému bez akejkoľvek nadstavby. Vďaka rôznym systémovým nadstavbám je smartfón zvyčajne zahltený prebytočným softvérom, ktorý príjemnému zážitku rozhodne nehrá do karát.
- Aplikácie ktoré vieš, tak určite odinštaluj…
- …a tie, ktoré nevieš odinštalovať, tak aspoň deaktivuj
V takomto prípade môžeš nechcené aplikácie deaktivovať alebo (nebýva to pravidlom) úplne odinštalovať. Určite nazri do nastavení aplikácií a deaktivuj alebo rovno odinštaluj tie, pri ktorých už hneď na začiatku dokážeš určiť, že ich nepotrebuješ, respektíve siahneš po obdobnej alternatíve.
Zrýchli smartfón jednoducho a bez hlbších zásahov do systému
Android má oproti konkurencii nepopierateľnú výhodu. Systém už v základe dovolí nazrieť pod kapotu vývojárskych nastavení, ktoré bez akýchkoľvek zásahov softvéru tretej strany vylepšujú používanie každého Androidu.
- Zníž dĺžku trvania animácií
- Nastav obmedzenie procesov na pozadí
- Obmedzením procesov šetríš operačnú pamät
Medzi najobľúbenejšie možnosti vo vývojárskych nastaveniach patrí znižovanie trvania animácií alebo ich absolútne vypnutie. To už zo samotnej podstaty urýchli minimalizovanie aplikácií alebo prepínanie medzi nimi.
Pokiaľ disponuješ starším telefónom alebo modelom nižšej triedy, zváž obmedzenie procesov na pozadí. Toto nastavenie sme spomenuli už v minulých trikoch, kedy si sám určíš, koľko procesov chceš, aby zariadenie uchovávalo v dočasnej pamäti.
- V Chrome klinki na možnosti…
- …nájdi možnosť zjednodušený režim…
- …a aktivuj ju
Urýchliť môžeš aj prehliadanie internetu, keďže s najväčšou pravdepodobnosťou v zariadení používaš Google Chrome. V tomto prípade sa teda uisti, že máš v nastaveniach aplikácie aktivovanú možnosť zjednodušeného prehliadania. Po aktivovaní ty zmenu neuvidíš, no pocítiš promptnejšie načítanie webov a úsporu dát, ktorá je podľa Google až o 60 % nižšia.
Nainštaluj aplikáciu Google Fotky
Je možné, že aplikáciu Google Fotky už máš v zariadení natívne nainštalovanú. Najväčšie čaro Google Fotiek sa skrýva v jej nenáročnosti na financie.
- Google Fotky nemajú konkurenciu
- Nič viac ako plán zadarmo nepotrebuješ
Google totiž ponúka nekonečné úložisko na všetky fotky synchronizované skrz túto aplikáciu úplne zadarmo v prípade, že pristúpiš na ich minimálnu kompresiu, ktorú samozrejme ako koncový používateľ zväčša nespozoruješ.
Optimalizuj využívanie batérie v závislosti od aplikácií
Nezabudni dedikovať niekoľko minút nastaveniam využívania batérie. V tejto časti menu nájdeš hneď niekoľko optimalizačných nastavení, kde je najdôležitejšou súčasťou schopnosť upravovať správanie aplikácií na pozadí.
Nastavenia sa v závislosti od jednotlivých nadstavieb Androidu líšia len minimálne, a teda vo väčšine prípadov sa naskytne pohľad na tri základne voľby – nechať rozhodnutie o optimalizácii aplikácie na systéme, striktne optimalizovať využívanie batérie alebo nechať aplikáciu využívať batériu v maximálnej možnej miere.
- V sekcii s informáciami o batérii zájdi do časti Optimalizácia batérie
- Nájdi aplikácie, ktoré nepoužívaš na dennej báze
- Zvoľ, ktorý mód využívania batérie ti vyhovuje
Tu radíme zvážiť všetky tri možnosti v závislosti od spôsobu používania smartfónu. Pri komunikačných aplikáciách ako Viber alebo Messenger by sme rozhodne siahli po inteligentnom optimalizovaní alebo by sme ich neoptimalizovali vôbec, keďže tie otváraš na zariadení zrejme najčastejšie.
V prípade sociálnych sieté by sme nechali na zariadení, aby samo rozhodlo o správaní aplikácie. Úplne optimalizovanie by sme aktivovali u aplikácií, ktoré na zariadení používaš sporadicky, čiže aplikácie e-shopov alebo bánk či aplikácie zamerané na cestovanie. V prípade úplnej optimalizácie tiež hrozí meškanie či úplna nefunkčnosť synchronizácie na pozadí a príchod notifikácií bez prebudenia mobilu.
Aktivuj službu Nájdi moje zariadenie
Ak si ešte nestratil telefón alebo ti ho neukradli, patríš medzi tých šťastnejších medzi nami. V opačnom prípade zachraňuje ľudí funkcia, kedy podľa poslednej známej GPS polohy dokážeš nájsť svoje stratené zariadenie.
- Aktivuj funkciu Nájdi zariadenie
- Alternatívy od Google zváž až na druhom mieste
Funkcionalita však nemusí byť v telefóne natívne zapnutá. Zájdi do bezpečnostných nastavení Androidu, kde sú viaceré možnosti overenia polohy potenciálne strateného zariadenia. Najlepšie skúsenosti máme s dedikovanou aplikáciou Nájdi moje zariadenie.
Zváž aktiváciu launchera tretej strany
Nasledujúcim krokom je inštalácia jedného z launcherov, ktorý aj z najhoršej nadstavby dokážu vyčariť tak požadovaný čistý Android. Určite si pozri náš výber, kde sme sa dopodrobna zaoberali najobľúbenejšími launchermi, no nebojíme sa odporučiť neoficiálneho kráľa tohto segmentu – všestranný zázrak Nova Launcher.
- Prebádaj svoju nadstavbu…
- …a zisti, čo všetko môžeš zmeniť
- V každom prípade ťa ale zachraňujú početné widgety
Používaj dvojfaktorovú autentifikáciu a nezabudni na manažér hesiel
Okrem zaistenia smartfónu dostatočne silným heslom a jedným z biometrických spôsobov overenia si určite zapni dvojfaktorové overovanie e-mailom alebo SMS správou v každej aplikácii, ktorá to podporuje.
- Používaj dvojfaktorovú autentifikáciu všade, kde môžeš
- Manažér hesiel je bez debaty povinnosť
- LastPass ponúka mnoho funkcionalít, ktoré konkurencia zaradzuje do platených módov
Rovnako sa prinúť k založeniu účtu do jednej z aplikácii spravujúcich heslá. Našim tipom na Androide je LastPass, ktorý všetky potrebné vymoženosti obsahuje už v neplatenej verzii. Dopĺňanie mien a hesiel funguje bezproblémovo naprieč celým systémom, vďaka čomu si nemusíš pamätať žiadne heslo okrem hlavného do aplikácie.
Nastav svoje zariadenie ako dôveryhodné a prihlasuj sa s ním do Google účtov
Keď už máš zabezpečené zariadenie heslami, uľahči si aj prihlasovanie do Google účtov na ostatných zariadeniach. Pokiaľ si prihlasovanie do rôznych súčastí Google rodiny pri prvotnom zapnutí smartfónu preskočil, túto funkcionalitu vieš nájsť aj v nastaveniach – konkrétne v sekcii nastavení Google služieb.
- Prihlasovanie do Google služieb si nastav už pri prvom spustení
- V prípade, že si tento krok preskočil, nájdeš túto možnosť v sekcii Google v nastaveniach
V sekcii Správa účtu Google prejdi na zabezpečenie a zaškrtni možnosť Prihlasovanie telefónom. Maj tak na pamäti, že táto možnosť nahradí dvojfaktorové overenie Google účtu, a tak budeš môcť používať len jeden z týchto dvoch spôsobov.
- Po prihlásení mimo daného zariadenia ti na telefóne vyskočí notifikácia…
- …a ty len zvolíš možnosť, ktorú ti nové zariadenie ponúka
Telefón po dôkladnom overení a zapnutí tejto funkcionality takpri najbližšom prihlasovaní do Google účtu na nepoznanom zariadení dostane notifikáciu, vďaka ktorej už nebudeš musieť vpisovať zložité heslo.
Ako na to?

PRIPOMIENKA Už len 2 dni. Takto si zahráš nadupanú akčnú hru Ubisoftu na akomkoľvek PC

Windows 10 zruší v blízkej aktualizácii ďalšiu funkciu. Vieme, ako ju dostať späť

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Ako sa nenechať oklamať podvodným e-shopom na Slovensku? (+tipy a triky)

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Bez nich si už našu prácu s PC nevieme predstaviť. Toto je TOP 12 klávesových skratiek, ktoré musíš poznať
