Intel ponúka náročným zákazníkom svoj výkonný procesor Core i9-9900K, ktorý patrí medzi najlepšie dostupné modely na trhu. Len nedávno však vyrukovalo so svojou ponukou AMD, ktoré opäť dokázalo, že môže poraziť svojho úhlavného konkurenta, informuje HotHardware. Uniknuté výsledky benchmarku potvrdzujú výsledky procesora AMD Ryzen 9 3900X, ktorý nad i9-kou vedie aj o niekoľko tisíc bodov.

Hoci AMD ukázalo svoju novú líniu procesorov série Ryzen 3000, najlepší kremík s označením Ryzen 9 3900X sa ešte chvíľu na trh nedostane. Už teraz však vážne ohrozuje TOP model Intelu, procesor Core i9-9900K, ktorému zobral vietor z plachiet vďaka najnovším benchmarkovým testom. Tie dokázali, že AMD prinieslo na svet skutočne výkonný 12-jadrový procesor.

AMD stanovuje nové štandardy a odsúva Intel na vedľajšiu koľaj

Intel sa doteraz držal zväčša svojho 14 nm výrobného procesu, no neskôr priniesol na svet aj prvé 10 nm procesory. Na druhej strane sa AMD pustilo rovno do produkcie 7 nm procesorov, ktoré budú podľa všetkého novými favoritmi aj medzi náročnými hráčmi. S novou Zen 2 architektúrou, základným taktom 3,8 GHz a možnosťou pretaktovania na 4,6 GHz ukázal nový Ryzen 3900X svoj potenciál aj v benchmarkovom teste Geekbench, kde „pochoval“ Intel Core i9-9900K, informuje WCCFTech.


Nenechaj si ujsť
AMD a jeho príbeh na úplný vrchol: Ako sa z externého výrobcu Intel procesorov stal jeho najväčší konkurent

Nielenže sa nový výkonný AMD procesor stáva priamym konkurentom pre výkonného zástupcu 9. generácie Intel procesorov, svojim výkonom ho navyše prekonáva. V teste viacerých jadier totiž Ryzen 3900X získal až 44 849 bodov, zatiaľ čo Intel Core i9-9900K odišiel s výsledkom 32 393 bodov. V teste jedného jadra si procesor od AMD vyslúžil 5 905 bodov, čo je len o pár desiatok menej ako 6 074 bodov v prípade porovnávanej i9-ky, ktorá však má až 5 GHz pracovnú frekvenciu.

Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot / Youtube / AMD

Procesor AMD Ryzen 9 3900X pritom bežal v zostave so 16 GB RAM a bol uložený na matičnú dosku Gigabyte X570 Aorus Master. Nakoniec tak týmto počinom dokázalo AMD ovplyvniť trh ešte pred spustením predaja svojho nového TOP modelu.

Intel totiž reaguje na nižšie cenovky a rozhodol sa zlacniť svoje procesory. Po dlhom čase sa jeho monopol na trhu končí a bude sa musieť prispôsobiť novým pravidlám, ktoré zrejme začína diktovať AMD.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom