Záhada „strieľajúcich“ čiernych dier je konečne vyriešená, vedcom sa podarilo po dlhom bádaní odhaliť pôvod extrémne jasných lúčov svetla, informuje ScienceAlert. Jedná sa o lúče pochádzajúca z procesov odohrávajúcich sa v okolí čiernych dier a posledných štyridsiať rokov sme ich nevedeli vysvetliť.

Lúče z minulosti

Vedci sa v novej štúdii, zverejnenej vo vedeckom žurnále Nature, zamerali na špecifický typ čiernych dier, ktoré sú známe pod názvom „blazar“. Tieto čierne diery sa nachádzajú v centrách galaxií a pohlcujú obrovské množstvo hmoty, vďaka čomu sú schopné vystreľovať do vesmíru nesmierne jasné lúče svetla, z ktorých mnohé sa podarilo zaznamenať.

Pri ich výskume zistili, že často pochádzajú zo vzdialenosti niekoľkých miliárd svetelných rokov, teda sú niekoľko miliárd rokov staré. Nie je však pravidlom, že všetky čierne diery v centrách galaxií sú blazarmi, čo potvrdzuje aj galaktické jadro Mliečnej cesty, Sagittarius A*, pomerne pokojná čierna diera, okolo ktorej obieha aj naša Slnečná sústava.

NASA/Pablo Garcia

„Je to 40-ročná záhada, ktorú sa nám podarilo vyriešiť. Konečne sme mali všetky časti tejto hádanky a to čo nám ukazovali bolo jasné,“ objasňuje astronóm Yannis Liodakis z Fínskeho centra pre astronómiu s Európskym južným observatóriom (FINCA). Mechanizmus zodpovedný za spomínané lúče svetla je konečne známy a procesy, ktoré ich tvoria, sú skutočne monštruózne.

Prinášajú odpovede

Len nedávno sa podarilo expertom nájsť spojitosť medzi blazarmi a najnepolapiteľnejšími časticami vo vesmíre. Vysokoenergetické neutrína, ktoré sa nám podarilo detegovať, k nám cestujú miliardy rokov z tých najhlbších zákutí vesmíru, zrejme pochádzajú práve z chaotických blazarov.

Musia mieriť na nás

Blazar vystreľuje spomínané lúče z oboch svojich polárnych regiónov, pričom sú urýchľované na extrémne vysoké, relativistické rýchlosti. Blazarmi ich však nazývame len v prípade, že mieria priamo na pozorovateľa. Lúče sú zásadne kolmé na akrečný disk, ktorý obieha okolo čiernej diery a postupne je ňou pohlcovaný.

Aurore Simonnet/NASA’s Goddard Space Flight Center

Pomocou vesmírneho teleskopu IXPE sa teraz podarilo prísť na to, ako tieto lúče dosahujú tak vysokú rýchlosť, píše NASA. Jedná sa o vôbec prvý vesmírny teleskop alebo observatórium, ktorému sa podarilo odhaliť orientáciu alebo polarizáciu röntgenového lúču. Vďaka tomu sa vedcom podarilo porovnať získané dáta s inými pozorovanými lúčmi, či už rádiovými alebo gama lúčmi.

K zrýchľovaniu dochádza, okrem iného, vďaka tlakovým vlnám, ktoré čierna diera produkuje. Tieto tlakové vlny pochádzajú zo šokových regiónov spomínaných prúdov, avšak vzniká nová záhada – vedci si totiž nie sú istí tým, ako vlastne vznikajú tieto rázy. Predpokladajú však, že sa môže jednať o rýchle častice dobiehajúce tie pomalšie, pričom dochádza k zrážkam.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú