Napriek tomu, že neutrína patria medzi najpočetnejšie častice vo vesmíre, sú zároveň tie najnepolapiteľnejšie.

Vieme, že vysokoenergetické neutrína, ktoré sa nám podarilo detegovať, k nám cestujú miliardy rokov z tých najhlbších zákutí vesmíru. Ich presný pôvod je však stále jedna veľká neznáma.

Častica prechádzajúca materiálom bez reakcie

Ako však informuje portál Phys, medzinárodnému tímu výskumníkov pod vedením univerzity v Ženeve sa teraz podarilo vypátrať jeden z možných zdrojov.

Neutrína sú elementárne častice patriace medzi leptóny s poločísleným spinom. Tieto častice teda patria medzi fermióny a ich vlastnosti fascinujú vedcov po celom svete už desiatky rokov.

Neutrína sú totiž veľmi zvláštne častice, ktoré svojou hmotnosťou výrazne zaostávajú za väčšinou elementárnych častíc. V porovnaní s elektrónom je ich hmotnosť až 500 000-krát menšia.

Predmetné častice sa často označujú aj pojmom „duchovia“, pretože sa pohybujú rýchlosťou blízkou rýchlosti svetla, ich hmotnosť je ale takmer nulová, pričom dokážu prechádzať hmotou bez akejkoľvek reakcie.

Ako píše portál UniverseMagazine, v novej štúdii publikovanej v žurnále The Astrophysical Journal Letters sa podarilo zistiť, že jedným zo zdrojov neutrín je špeciálny druh supermasívnych čiernych dier.

Spájajú sa

Konkrétne sa výskumníkom podarilo dokázať spojenie medzi neutrínami a tzv. blazarmi. Blazar je termín označujúci aktívne galaktického jadro, z ktorého vychádzajú relativistický prúdy (jety) plazmy, ktoré smerujú priamo k Zemi (tým sa líšia od kvazarov).

Benjamin Amend

Plazma v tomto relativistickom prúde sa pohybuje takmer rýchlosťou svetla a žiari v ultrafialovom, röntgenovom, prípade gama spektre. Okrem toho ide o jedny z energeticky najintenzívnejších javov vo vesmíre.

Observatórium ležiace hlboko pod zemou

V roku 2017 sme prostredníctvom observatória IceCube Neutrino Observatory nachádzajúcom sa na južnom póle dokázali detegovať neutríno, ktoré narazilo do Zeme.

Vedcom sa ho v tom čase podarilo spätne vystopovať až do blazaru TXS 0506+056, čo bol prvý náznak toho, že neutrína by v skutočnosti mohli vznikať v blazaroch.

NASA/ Daniel Rutter

Túto hypotézu teraz potvrdzuje nová štúdia, ktorá vďaka údajom zo spomínaného observatória a nových počítačových modelov a simulácií dokázala definitívne potvrdiť spojenie medzi neutrínami a blazarmi.

Štúdia potvrdila, že poloha blazarov sa presne zhoduje s detegovanými neutrínami na našej planéte, pričom šanca, že blazary nie sú zdroje pozorovaných vysokoenergetických neutrín, je len jedna k miliónu.

Podľa vedcov je však toto podstatné zistenie stále iba špička ľadovca. Najnovšie sa totiž pokúsia odhaliť, aký presný mechanizmus stojí za generovaním neutrín.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú