banner-mi5sKeď sa v technologických kruhoch vysloví slovíčko Qualcomm, mnohí si predstavia smartfón poháňaný procesorom práve od tejto spoločnosti. Netreba však zabúdať, že tento technologický gigant nemá vo svojom portfóliu len čipsety poháňajúce top-end zariadenia, ale i procesory, ktoré nachádzajú svoje uplatnenie v menej výkonných a hlavne lacnejších zariadeniach.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Americká spoločnosť v pravidelných intervaloch aktualizuje ponuku svojich ponúkaných čipsetov. Približne každý rok sa tak môžeme tešiť na či už mierne, alebo väčšie navýšenie výkonu, no aj na pridanie podpory pre nové funkcie. Prednedávnom sme mohli byť svedkami aktualizovania vlajkového modelu, Snapdragonu 820, ktorý bol po pretaktovaný a dostal novú technológiu Clear Sight pre duálne fotoaparáty. Výsledkom je novučičký Snapdragon 821.

Xiaomi Mi5S môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

qualcomm-snapdragon-653-626-and-427-1

Dnes však prišla rada až na trojicu procesorov, ktoré sa taktiež dočkali mierneho vylepšenia. Prvým a najvýkonnejším z nich je Snapdragon 653, ktorý je vylepšením pre 652-ku. Najvyšší takt dosahuje 1,8 GHz a rovnako ako predchodca, tak aj tento čipset dostal do vienka 8 jadier. Výkon procesora a výkon grafickej jednotky (Adreno 510) zhodne narástli o 10 % a zdvojnásobila sa podpora RAM pamäte z pôvodných 4 GB až na 8 GB.

snapdragon-653-feature

Okrem toho tento nový čip podporuje X9 LTE modem, displeje s 2K rozlíšením a rovnako aj spomínanú Clear Sight technológiu pre duálne fotoaparáty. Ďalším „pánom na holenie“ je Snapdragon 626, ktorý nahrádza Snapdragon 625. Novinka ponúka taktiež 8 jadier, ktoré sú taktované na frekvenciu 2.0 GHz. Tešiť sa môžeme z podpory duálnych fotoaparátov, nového X9 LTE modemu a technológie TruSignal na zlepšenie príjmu signálu. Grafické výpočty obstará akcelerátor Adreno 506.

snapdragon-626

Technológia Clear Sight bude prítomná aj v tých menej výkonných smartfónoch, o čo sa hrdo postará Snapdragon 427, ktorý predstavuje náhradu pre Snapdragon 425. Táto novinka sa taktiež dočkala X9 LTE modemu, ktorý zabezpečuje podporu pre LTE Cat.7 siete. Snapdragon 427 ďalej poteší implementáciou technológie TruSignal, ktorá sa do tejto série čipsetov dostala po prvýkrát.

snapdragon-427

Všetky tri procesory prichádzajú aj s podporou pre rýchle nabíjanie Qualcomm Quick Charge, ktoré dokáže rapídne urýchliť otravné nabíjanie smartfónov. Dvojica čipsetov s číslicou 6 na začiatku sa do prvých smartfónov dostane už koncom tohto roka a menej výkonná 427-ka bude prítomná v nových zariadeniach od prvého kvartálu roku 2017.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
50%
Páči sa mi to
50%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Patrik Tarics
Pre technológie dýcham! Okrem toho ma však zaujímajú aj dobré filmy, seriály, hudba a šport každého druhu. Ak chceš so mnou prehodiť pár slov, môžeš ma kontaktovať na mail [email protected]