V článku sa nachádzajú aj materiály TASR.

Mnohí Slováci, ktorí so štátom komunikujú elektronicky, dnes čelia zásadnej zmene v súvislosti s končiacou platnosťou digitálnych certifikátov pre elektronický podpis na našich občianskych preukazoch vydaných do 20. júna 2021.

FonTech.sk sa pozrel na to, čo táto zmena pre Slovákov znamená a čo by mali urobiť, ak sa ich dotýka. Štát 1. decembra 2022 začal vydávať nové, takzvané biometrické občianske preukazy. Kvôli nim sa na oddeleniach dokladov tvorili rady a za prvých 48 hodín o výmenu požiadali tisíce Slovákov.

V čom sa nové občianske preukazy líšia?

„Do elektronického čipu občianskeho preukazu sa po novom zapisujú odtlačky dvoch prstov a podoba tváre, a to formou zakódovaných biometrických dát,“ priblížil minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). Žiadateľovi na oddelení zosnímajú podobu tváre a odtlačky dvoch prstov z každej ruky. Postup je v podstate rovnaký ako pri žiadosti o cestovný pas, ktorý v biometrickej kvalite vydáva Slovenská republika už od roku 2008.

Nové občianske sa líšia aj v tom, že sa v nich nachádza špeciálny duálny čip. Do neho sa zapisujú údaje, ktoré sú uvedené v občianskom preukaze, teda meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, pohlavie, štátne občianstvo, adresa pobytu, číslo občianskeho preukazu a jeho platnosť.

Rovnako sa do čipu ukladajú aj snímky tváre a odtlačky prstov vo forme biometrických dát, ktoré dokážu prečítať len oprávnené osoby, ako je napríklad polícia.

Ako sa nakladá s biometrickými dátami Slovákov?

Ministerstvo vnútra pripomenulo, že odtlačky prstov zosnímané pri žiadosti o doklad neukladá v databázach. Z informačného systému ich odstráni hneď po tom, ako si držiteľ vyhotovený doklad prevezme.

Vyplýva to z európskeho nariadenia o posilnení bezpečnosti dokladov v súvislosti s vydávaním dokladov, ktoré neumožňuje vytváranie databázy odtlačkov prstov.

Z tohto dôvodu je zrušená aj elektronická služba, na základe ktorej bolo možné požiadať o občiansky preukaz online pri zmene trvalého bydliska. Po novom sa teda dá občiansky preukaz vybaviť už len osobne, a to na ktoromkoľvek oddelení dokladov.

FOTO TASR - Pavel Neubauer

V čom sa mení používanie občianskeho preukazu?

Novinkou, ktorú umožňuje duálny čip, ktorý je použiteľný s čítačkou aj bez čítačky pomocou mobilného zariadenia s funkciou NFC, je možnosť prečítať si základné údaje o svojej osobe zapísané v čipe. „Už dnes sa na to dajú použiť voľne prístupné aplikácie, štát však čoskoro sprístupní vlastnú aplikáciu,upozornil rezort.

Ide o najväčšiu výhodu nových občianskych preukazov, pretože odpadá potreba mať špeciálnu čítačku.

Koho sa tieto zmeny týkajú?

Nový typ občianskeho dostane každý nový žiadateľ. Jedna skupina obyvateľov však nové občianske preukazy súrne potrebuje.

K výmene dokladu by mali pristúpiť používatelia e-služieb, ktorí pravidelne využívajú elektronický podpis a majú doklad vydaný pred 20. júnom 2021. Dôvodom je, že certifikátom pre e-podpis na čipe týchto občianskych preukazov sa končí platnosť najneskôr 31. decembra 2022.

MV SR

Ak služby elektronického podpisu nepoužívaš a ani to neplánuješ, zaobídeš sa aj so „starým“ občianskym preukazom. Dosiaľ vydané typy dokladov totiž možno naďalej používať. Nekončí platnosť dokladu ako takého (naďalej sa riadiš dátumom platnosti uvedenom na doklade), ale platnosť digitálnych certifikátov pre elektronický podpis.

Ak nepatríš k podnikateľom a zároveň sa nechystáš využívať služby Slovensko.sk, tak sa ponáhľať nemusíš.

Ak som si preukaz vybaviť nestihol, dá sa zmena obísť?

Slovákov, ktorí si nenašli na výmenu dokladu čas alebo zabudli, rozhodne potešíme. Finančná správa informovala o dočasnej ceste, ako naďalej fungovať so starým občianskym preukazom.

„Druhou možnosťou“ je nahratie si nového typu certifikátu, na starý občiansky po 1. januári 2023. Nový certifikát by mal byť dostupný na základe vyhlášky Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR o uznaných spôsoboch autorizácie.

Zdokonalený elektronický podpis si na starý preukaz môžu klienti nahrať z internetu cez aplikáciu eID klient. Druhou možnosťou je osobná návšteva na oddelení dokladov. „Daňovníkom, ktorí podávajú daňové priznanie k dani z príjmu za rok 2022 až v marci a nesúria ich januárové termíny, odporúčame výmenu OP, keďže zdokonalený elektronický podpis je len dočasným riešením,“ povedala Rybanská.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú