Zdá sa, že sme celkom blízko ďalšiemu veľkému pokroku na poli pamätí. Súčasné DDR4-ky majú v budúcnosti nahradiť tie s označením DDR5 a práve teraz bol ohlásený prvý funkčný prototyp s novou technológiou. 

Rambus je spoločnosť známa pre vývoj pamäťových technológií a práve jej prototyp má byť prvým, ktorý dosahuje rýchlosti adekvátne pre nový štandard. Jednotlivé parametre DDR5 pamätí pritom ešte nie sú oficiálne stanovené.

Skvelé rýchlosti!

Očakáva sa však, že by mali priniesť dvojnásobnú rýchlosť a šírku pásma oproti súčasným typu DDR4. Dátová rýchlosť by sa teda mala zvýšiť z 3,2 Gb/s na 6,4 Gb/s a pamäte by mali pracovať s šírkou pásma 51,2 GB/s. Nová technológia má fungovať s frekvenciou niekde na úrovni 4800 MHz. Za určenie nových štandardov pre DDR5 pamäte zodpovedá inštitúcia Joint Electronic Devices Engineering Council (JEDEC).

Ceny pamätí rastú

Podľa jedného z vysokých predstaviteľov spoločnosti Rambus, Luca Seraphina, budú kľúčovými hnacími silami pri prijímaní DDR5 štandardu technológie náročné na spracovanie dát, ako napríklad analýzy Big Data či strojové učenie. Nástup rýchlejších pamätí by mohol prebehnúť v roku 2019, pričom na začiatku budú zrejme určené najmä na využitie v serveroch. Otázne je teda, ako to bude s cenami. Tie sa medzi DRAM pamäťami za posledný rok takmer zdvojnásobili a aj v ďalšom období sa očakáva ich navyšovanie. V každom prípade, nové DDR5-ky opäť posunú výkonové limity.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom