Spoločnosť OpenAI, svetový líder vývoja umelej inteligencie pod záštitou Microsoftu, pracuje na nových verziách jazykového modelu GPT, ktoré môžu prísť už tento rok. Ako informuje Interesting Engineering, nové verzie majú šancu stať sa nerozoznateľnými od ľudí a odborníci sú zdesení, žiadajú pozastavenie vývoja a dohodu.

Neostane kameň na kameni

Na nové možnosti GPT-5 upozornil podnikateľ a vývojár Siqi Chen prostredníctvom Twitteru, pričom sa odvoláva na informácie priamo z OpenAI. GPT5 má, podľa jeho informácií, dokončiť svoju výuku už v decembri tohto roku a z umelej inteligencie (AI) sa má stať všeobecná umelá inteligencia (AGI), ktorá sa stane takmer nerozoznateľnou od človeka.

AGI sa totiž dokáže učiť tak, ako človek a rovnako tak „premýšľa“ aj nad rôznymi intelektuálnymi úlohami. Jediným šťastím pre celé ľudstvo je, že sa ešte vždy jedná o jazykový model a nie samostatný systém s voľnou rukou. GPT-5 bude naďalej potrebovať príkazy od používateľov, výsledky však budú neporovnateľné.

Je ale nutné dodať aj to, že nie všetci z OpenAI sú presvedčení o dosiahnutí AGI a aj keď značná časť zamestnancov tento historický míľnik očakáva, zatiaľ nie je zaručený. AGI znie desivo a pre ľudstvo sa stane obrovskou výzvou, zároveň však môže byť záchranou, ktorú čoraz väčšmi potrebuje kvôli starnúcej populácii a nedostatku pracovnej sily.

Dostane aj prístup na internet

ChatGPT dostal po nedávnej aktualizácii prístup k špeciálnym pluginom, ktoré mu zabezpečia aj prístup na internet. Na začiatok má ChatGPT dostať 11 pluginov, medzi ktorými sa nachádzajú Expedia, OpenTable, Kayak, Klarna Shopping, a Zapier.

Nejasná budúcnosť

Budúcnosť, v ktorej ľudstvo vo veľkom aplikuje umelú inteligenciu, je zatiaľ nejasná. Ľudia sa boja, že prídu o prácu a to sa takmer s istotou stane v oveľa väčších počtoch, než v minulosti. Jedným z riešení tohto problému sa zdá byť zavedenie univerzálneho základného príjmu, o ktorom však naďalej panujú pochybnosti.

geralt/Pixabay

Obzvlášť v chudobnejších krajinách môže ísť o hotovú katastrofu, kde kombinácia vysokej nezamestnanosti, množstva voľného času, nízkej životnej úrovne a nedostatku financií vyústi do nepokojov. Odborníci majú z príchodu takejto umelej inteligencie strach a podpísali sa preto pod spoločný list, v ktorom žiadajú o pozastavenie vývoja.

Ako píše CNBC, pod tento list sa podpísal aj Elon Musk, ktorý na príchod umelej inteligencie upozorňuje už roky a tiež Steve Wozniak, spoluzakladateľ spoločnosti Apple. Sú znepokojení práve tým, že sú systémy AI už dnes schopné konkurovať v niektorých činnostiach ľuďom. Na problematike už pracujú aj regulačné úrady.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú