banner-mate-9Problémom dnešných smartfónov po zvyšovaní výkonu, vylepšovaní displejov a skvalitňovaní fotoaparátov ostáva už len výdrž batérie. I keď kapacity batérií sa za posledné roky taktiež zvýšili, stále to nestačí na dnešný hardvér.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Výrobcovia sa však aspoň snažia malú výdrž vykompenzovať rýchlym nabíjaním. Svoje riešenie má Qualcomm s technológiou Quick Charge, MediaTek s Pump Express či OnePlus s Dash Charge. Všetky tieto technológie dokážu batériu nabiť už za pol hodinu na dostatočnú kapacitu pre ďalšie niekoľkohodinové používanie. Ak je však pre vás aj polhodina stále veľa, vedci z University of Central Florida majú dobré správy. Podarilo sa im totiž vyvinúť prototyp super-kapacitnej batérie, ktorá dokáže uchovať oveľa viac energie a nabije sa za neporovnateľne kratší čas ako dnešné batérie. Podľa slov Nitina Choudharyho je nabitie tejto batérie otázkou len pár sekúnd a nebudeme ho musieť opakovať minimálne týždeň. Ďalšou dobrou správou je, že batéria vydrží 30 000 nabití bez najmenšej straty kapacity.

baterie-vymena

TIP: Snapdragon 830 prinesie rýchlonabíjanie Quick Charge 4.0 s maximálnym výkonom 28 W

Predtým, než sa začnete tešiť, musíme upozorniť, že táto technológia je vo veľmi skorom štádiu vývoja a na trhu ju tak skoro neuvidíme. Rovnako bolo vyvinutých už veľa podobných technológií, no do našich každodenných životov sa zatiaľ nedostala ani jedna. V najbližšej dobe sa tak budeme musieť uspokojiť len so skracovaním času nabíjania, ktoré prinesie aj nové Quick Charge 4.0 od Qualcommu. Pevne však veríme, že v budúcnosti príde poriadna zmena a na výdrž smartfónov sa začneme pozerať úplne inak.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
4%
Páči sa mi to
21%
Chcem to
58%
Mám to
8%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
8%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.
 • Spout

  University of Central Florida si urobi reklamu, nic viac…

 • Misso

  Keby som tak dostal 1€ za každú takúto správu za posledné roky. Bol by to možno aj jeden plat :D

 • peterpan

  prosim vas co to vystrajate viacerym vratane mna zabudate uverejnovat prispevky uz s tym robte nieco, alebo zruste uz konecne tu prekliatu cenzuru na prispevky v diskusiach a dajte to tak ako to bolo predtym, ,je to maximalna nehoraznost ,takmer ziaden iny web to nema takto zavedene budto zruste diskusiu uplne celkom alebo zruste uz konecne tu poondiatu cenzuru!

 • Miroslav M

  To je také huhúúúú z lesa.