Kolonizácia nášho najbližšieho vesmírneho suseda je už za rohom a agentúry či súkromné firmy z celého sveta pripravujú svoje veľkolepé plány. Nemalé ambície má aj architektonická firma ICON, ktorá sa spojila s niekoľkými ďalšími spoločnosťami a ich cieľom je futuristická základňa na Mesiaci, informuje Universe Today.

Moderné interiéry a praktický dizajn

Spoločnosť ICON z Texasu uzavrela partnerstvo s ďalšími kľúčovými firmami, ktorými sú Bjarke Ingels Group (BIG) a Space Exploration Architecture (SEArch+). Obe z nich pritom majú s kozmickou architektúrou nemalé skúsenosti – BIG je známa niekoľkými lunárnymi aj marťanskými konceptami, SEArch+ sa zase zameriava na dizajny centrované okolo ľudskej posádky a s NASA spolupracuje už dlhšiu dobu.

ICON / BIG / CITYX Venice / Youtube

Výsledkom ich kolaborácie je lunárna základňa s názvom „Lunar Lantern“ (doslova „Lunárny lampáš“), ktorá sa pokúša riešiť niekoľko veľkých výziev kolonizácie Mesiaca. Jednou z nich je napríklad hrozba jemného lunárneho prachu, ktorý má korozívne vlastnosti a veľmi ľahko sa prichytáva na rôzne povrchy.

Dokážu ho rozvíriť pristávajúce kozmické lode a kvôli nízkej gravitácii a absencii atmosféry sa dostane do veľkej vzdialenosti. Obzvlášť v prípade veľkých modulov, ako napríklad upravená verzia rakety Starship, ktorú vybrala NASA ako svoj pristávací modul pre astronautov programu Artemis. Riešením tohto problému sú podľa nich špeciálne skonštruované jamy, ktoré zachytávajú rozvírený prach a udržiavajú ho vo svojom vnútri.

Skice dizajnov pristávacích jám na zachytávanie lunárneho prachu. Zdroj: ICON / BIG / CITYX Venice / Youtube

Masívne 3D tlačenie a využitie denného svetla

Názov základne je odvodený od jej schopnosti využiť denné svetlo na južnom póle Mesiaca, kde je prítomné takmer neustále. Toto svetlo je následne pomocou optických vlákien privedené do interiérov, pričom jeho jas a teplotu farby dokáže systém upraviť tak, aby simulovalo 24-hodinový cirkadiánny rytmus. Pre pohodlie astronautov a zjednodušenie mnohých činností prinesieme na Mesiac aj GPS či Skype.

Tieto obydlia sú opäť navrhnuté vertikálne a pre autonómnu výstavbu pomocou robotov so schopnosťou aditívnej výroby. 3D tlač s využitím lunárneho regolitu je pre udržateľnú základňu na Mesiaci kľúčová, keďže drasticky znižuje množstvo transportovaného materiálu.

ICON / BIG / CITYX Venice / Youtube

Nový dizajn však rieši nielen problémy s pristávaním. Obydlia sú vybavené špeciálnymi štítmi, ktoré ich chránia pred mikrometeoritmi a zároveň pred materiálom, ktorý môžu prípadne vymrštiť raketové motory počas pristávania (to však pristávacie jamy do značnej miery obmedzia).

Pod štítmi vypĺňa medzery mrežová štruktúra, na ktorej sú štíty pripevnené a pomáha chrániť budovu pred silným slnečným žiarením a extrémnym teplom, ktoré spôsobuje. Obydlia sú tiež vybavené izolátorom základne pre ochranu pred seizmickou aktivitou a otrasom, píše SEArch+.

Počítajú aj so SpaceX, súkromný sektor je súčasťou celého snaženia

Ako vidíme vo zverejnenom videu, projekt nezabúda ani na súkromný sektor zaoberajúci sa vesmírnymi letmi a v pristávacích jamách môžeme vidieť dva kľúčové stroje. Tým prvým je Starship kozmickej spoločnosti SpaceX, ktorá momentálne prechádza intenzívnym vývojom a testovaním, pričom pôjde o najväčší a najschopnejší pristávací modul v histórii.

ICON / BIG / CITYX Venice / Youtube

Tým druhým je pristávací modul firmy Blue Origin, ktorý je známy ako Blue Moon a NASA ho pre program Artemis nezvolila, najmä kvôli vysokej cene a nebezpečnému rebríku. V hre bola aj tretia možnosť, pristávací modul spoločnosti Dynetics, ktorý mal väčšiu podporu verejnosti, nakoniec ale vyplával na povrch obrovský problém – jeho záporná nosnosť znamenala, že potrebuje drastickú úpravu dizajnu.

Vlastnú víziu má aj Európska vesmírna agentúra a spoločnosť SOM, ktorá takisto pripravila dizajn potenciálnej kolónie a podobne ako ICON, BIG či SEArch+, počítajú s účasťou SpaceX. Samotné obydlia sú na pohľad veľmi podobné s vertikálnou konštrukciou, často sa ale líšia v kľúčových detailoch, obe však majú vyrásť na južnom póle Mesiaca.

ICON / BIG / CITYX Venice / Youtube

Za USA či Európou samozrejme nezaostáva ani Rusko a Čína. Základňa na Mesiaci je momentálne aj pre ich vesmírny program prioritou. Aj keď v ich prípade zatiaľ nedošlo k predstaveniu futuristického interiéru či ľudských obydlí, plány sú jasné a základňu postavia. Predstavili podrobný plán a kroky k naplneniu tejto ambície, na spoluprácu pozývajú aj ďalšie krajiny.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú