Nová teória o živote na Marse: Existuje miesto, na ktoré sa musíme zamerať najviac
Mars je aj napriek svojmu nehostinnému prostrediu najväčším adeptom na kolonizáciu vesmíru. Červená planéta, ktorá postupne strácala vodu, atmosféru a stala sa mrazivou mohla v minulosti pokojne oplývať prostredím vhodným pre život. Je možné, že život na Marse existuje doteraz?
Ak áno, pravdepodobne sa zachoval v lávových tuneloch, ktoré poskytujú svojim jedinečným prostredím vhodné útočisko pre život, alebo aspoň dôkaz mikrobiálneho života v minulosti.
Postoj k tejto problematike vyjadril Sid Perkinson v článku publikovanom v žurnále Proceedings of the National Academy of Sciences, na ktorý upozornil portál Phys.
Lávový tunel je útvar nachádzajúci sa pod povrchom a je vytvorený tak, že povrch rýchlo tečúcej lávy sa ochladzuje a tvrdne, zatiaľ čo láva pod ním je naďalej tekutá. Láva pod stvrdnutým povrchom týmto spôsobom môže aj naďalej odtekať a zanechávať za sebou tunel, respektíve jaskyňu.
Prieskum lávových tunelov na Marse by mohol byť pre ľudstvo veľkým míľnikom, pretože steny týchto tunelov môžu obsahovať najrôznejšie dôkazy o minulosti planéty. Vedci doteraz zaevidovali viac než 1000 potencionálnych vstupov do lávových tunelov, ktoré čakajú na prieskum.
Vzhľadom na to, že tunely boli po celý čas chránené pred kozmickým žiarením a rôznymi ďalšími nepriaznivými vplyvmi, podľa Perkinsa by v mineráloch, ktoré sa vytvorili na stenách lávových tunelov mohli existovať stopy organických chemikálií, prípadne fosílne alebo mikrobiálne vlákna.
Otvory vedúce do útrob lávových tunelov na Marse boli nasnímané už v polovici 70. rokov. V tej dobe sa im však nevenovala príliš veľká pozornosť. V súčasnosti už ale existuje veľa teórií a hypotéz, ako by tieto tunely mohli slúžiť pri kolonizácii Marsu, ktorú majú v pláne napríklad Spojené arabské emiráty do roku 2117. Predpokladá sa, že tunely majú oveľa priaznivejšie podmienky, ako panujú na povrchu Marsu, kde priemerná teplota dosahuje mrazivých -56 °C.
Vzhľadom na to, že kolonizácia Marsu je ešte len hudbou budúcností a prieskum lávových tunelov je aj na Zemi veľmi riziková záležitosť, prieskumy by museli vykonávať špeciálne prispôsobené roboty určené presne na tieto účely. Zatiaľ najvhodnejším adeptom sa javí koncepcia robota, ktorú navrhla geologička Laura Kerber z Jet Propulsion Laboratory v Pasadene.
Robot dostal pomenovanie Moon Diver a je navrhnutý, aby sa bez problémov dokázal dostať aj stovky metrov pod povrch planéty. Robot je určený na skúmanie tunelov nachádzajúcich sa pod povrchom Mesiaca, avšak prieskum tunelov na Marse by mal zvládnuť rovnako dobre.
Moon Diver sa skladá z dvoch častí – z landeru a dvojkolesového roveru s názvom Axel. Lander je vybavený navijakom, pomocou ktorého by spustil do tunela rover Axel, ktorý tunel následne preskúma. Pri zostupne nie je nutné vŕtať žiadnu dieru ani vytvárať nájazdovú plošinu, čím sa vyhneme nemalým komplikáciám, s ktorými sa musia potýkať vŕtacie sondy.
Axel má na svojich kolesách niesť viacero prístrojov určených na prieskum lávových tunelov, ako kamery, multispektrálný mikroskop a spektrometer, informoval portál Smithsonianmag.
O lávové tunely sa zajímajú vedci čoraz viac, nakoľko si uvedomujú, že pod povrchom by mohli byť astronauti chránení pred žiarením, škodlivými účinkami prachu a drastickými výkyvmi teploty medzi dňom a nocou. Predtým, ako sa však táto myšlienka môže realizovať, tunely musia byť dokonale preskúmané.
Podobne, ako je tomu aj na Zemi, lávové tunely na Marse dosahujú dĺžku niekoľko desiatok možno aj stoviek kilometrov. Jeden z najznámejších lávových tunelov na Zemi, Kazumura, sa nachádza na Havajských ostrovoch a s dĺžkou 65,5 kilometrov je zároveň aj najdlhším objaveným lávovým tunelom na našej planéte.
Najznámejší lávový tunel na Marse sa nachádza blízko rovníku v oblasti Tharsis. Lávový tunel je známy najmä vďaka fotografii, ktorú zosnímala sonda MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) pomocou kamery HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) ešte v roku 2011. Sonda na snímke zachytila neobvyklú dieru na svahu štítovej sopky Pavonis Mons. Diera zachytená na snímke je pravdepodobne otvor do podzemného tunelu.
Analýza fotografie preukázala, že otvor má priemer 35 metrov, pričom tunel môže siahať minimálne 20 metrov pod povrch. Diera vznikla prepadnutím vrchnej časti lávového tunela, čo ju robí obzvlášť zaujímavou, nakoľko vnútro tunela je relatívne dobre chránené pred nehostinným povrchom Marsu a mohlo by poskytovať útočisko pre mikrobiálny život, informovala NASA.
Je vysoko pravdepodobné, že vďaka týmto výhodám, ktoré by tunely mohli poskytovať budúcim generáciám pri kolonizácii Marsu, sa otvory do podzemných lávových tunelov stanú v blízkej dobe hlavným cieľom medziplanetárnych prieskumov.
S tým ako sa misie na Mars neustále rozrastajú je to už asi len otázka času. Veď iba tento mesiac na Mars vysielajú svoje misie tri svetové veľmoci.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Neverili vlastným očiam: Vedci v hlbokom vesmíre objavili známe „zviera”
Vedci šokovali svet. Dramaticky zlepšili životnosť batérií elektromobilov pomocou dreva
Nikto netušil, čo sa deje: Záhadný objekt k nám vysiela rádiové signály už od roku 1988
Zem je vo vnútri obrovskej prázdnoty. „Zvuk Veľkého tresku“ naznačuje možné riešenie veľkej záhady
Vedci našli riešenie proti večným chemikáliám. Nečakaná zbraň ich zožerie priamo v tvojom tele
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Známy reťazec stiahol z pultov obľúbené ovocie: Hrozí kontaminácia vírusom žltačky
Ako ísť do dôchodku v 35 rokoch: Investičný byt ti môže zabezpečiť pasívny príjem
Dekan Lekárskej fakulty SZU skončil. Jeho meno sa spája s kauzou kolonoskopií
30 minút jednoduchej aktivity prekvapuje aj skúsených diabetológov. S cukrom v krvi robí zázraky
PRIESKUM: Tretina Sloveniek riskuje svoje zdravie tichým trápením, odmieta lekára a volí rady z internetu
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- Brusel chce zarezať telekomunikačných operátorov. Proti novému zákonu sú všetky štáty EÚ
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Najlepší akčný film roka po prechode na online trhá rekordy. Aj s dabingom sa dá pozrieť úplne zadarmo
- Tom Cruise skúša ďalšiu šialenosť. Chystá film, ktorý sa Hollywood bojí natočiť
-
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- Totálna nehoráznosť: Čínska vojnová loď použila laser proti lietadlu EÚ, Nemci reagujú tvrdo
- Lietadlá súdneho dňa majú len dve krajiny. Rusko ich rozkráda, v USA chátrajú
- Najlepší akčný film roka po prechode na online trhá rekordy. Aj s dabingom sa dá pozrieť úplne zadarmo
-
- Rusi ani netušili, čo im zlikvidovalo najdrahší systém. Ukrajina použila zbraň, akú svet ešte nevidel
- V Európe sa vylodili tisícky čínskych elektromobilov. Doviezla ich obrovská loď so šokujúcim pohonom a výkonom
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Slovensko čaká najväčšia dopravná novela za roky. Nový zákon udrie na cestných pirátov aj e-kolobežky (PREHĽAD)
- Západ nič také nemá. „Spojenec“ Ruska nasadí laser na stíhačky budúcnosti, rakety po ňom „slepnú“
Takto sa zneužíva home office. Odborári odhalili praktiky, ktoré sa ťa môžu týkať
Očkovanie neodmietali nevzdelaní. Nová štúdia odhalila iný faktor
Tržby TSMC prekonali očakávania. Čipy pre AI lámu rekordy
Slovensko má najdrahšie palivá v regióne. Analytici majú vysvetlenie
Ruskí vojaci sa vzdali robotom. Na Ukrajine padol historický moment
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP