Ani francúzsky koncern Stellantis neberie elektromobilitu na ľahkú váhu. Drvivá väčšina dcérskych automobiliek už má vo svojej flotile minimálne jeden elektromobil, no plány pretransformovať sa na čistú elektromobilitu sú zatiaľ pre väčšinu z nich v nedohľadne. Automobilka DS však už má jasný cieľ, od roku 2024 bude predávať iba elektrické autá, informuje portál InsideEVs.

Francúzsky koncern Stellantis chce, aby do roku 2025 malo 98 % jeho modelov predávaných v Európe a Severnej Amerike elektrickú verziu, uviedol nedávno generálny riaditeľ skupiny Carlos Tavares.

Michal Varga/FonTech

Automobilka už podľa neho pracuje na vývoji štyroch platforiem pre elektrické autá s dojazdom 500 až 800 kilometrov. Ako dodal, modely zahŕňajú plne elektrizované pick-upy, športovo-úžitkové autá aj malé autá. Do vývoja elektrických áut podľa neho Stellantis investuje najmenej 30 miliárd eur.

Prvá čisto elektrická automobilka bude DS

Stellantis si v rámci elektroofenzívy stanovil pomerne odvážny cieľ a to, že do roku 2027 sa pokúsi v rámci celého koncernu vyrábať už iba elektrické autá. Dcérska prémiová automobilka DS však plánuje zastaviť výrobu spaľovákov ešte skôr a výhradne elektrické autá bude predávať v roku 2024, píše portál AutoExpress.

NEPREHLIADNI
Testovali sme najextravagantnejší elektromobil na Slovensku. DS3 trpí len pár, no zbytočnými chybami

DS sa tak stane prvou automobilkou z koncernu Stellantis, ktorú vytvoria len elektrické modely v portfóliu. Tento ambiciózny cieľ oznámil na sociálnej sieti twitter Jules Tilstone, hlavný manažér DS pre Spojené Kráľovstvo.

Jules síce neupresnil, či sa tento plán týka automobilky globálne, alebo ide iba o lokálny cieľ v rámci Spojeného kráľovstva. Nakoľko však automobilka DS nemá veľké množstvo ponúkaných modelov, transformácia je v jej prípade omnoho jednoduchšia, ako napríklad pre sesterský Peugeot či Citroen.

Michal Varga/FonTech

Cieľ je to prinajmenšom odvážny, v súčasnosti totiž automobilka ponúka jediný elektromobil, ktorým je DS3 Crossback E-Tense. Ako sme už uviedli na začiatku, Stellantis pilne pracuje na nových čisto elektrických platformách a v najbližších rokoch plánuje predstaviť vyše 10 nových elektromobilov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú