Astronómovia majú v rukách jedinečný objav hviezdy, ktorá svojimi vlastnosťami prekonala prakticky všetky očakávania. Ako totiž informuje Interesting Engineering, hviezda katalogizovaná pod označením S4716 dosahuje na obežnej dráhe okolo čiernej diery neuveriteľnú rýchlosť takmer 30 miliónov kilometrov za hodinu a to priamo v našej galaxii. Za objavom stoja Česi.

Tisíce kilometrov za sekundu

Hviezda S4716 obieha okolo supermasívnej čiernej diery v strede našej galaxie a dosahuje extrému rýchlosť 29 miliónov km/h, teda približne 8 000 kilometrov za jedinú sekundu. Jedná sa tak o doteraz najrýchlejšiu hviezdu obiehajúcu okolo stredu Mliečnej cesty.

Napriek tejto neskutočne vysokej rýchlosti jej ale stále trvá obehnúť obrovskú čiernu dieru približne štyri roky. Pre porovnanie, Zem obehne Slnko aj s rýchlosťou „len“ 30 km/s (108 000 km/h) za jediný rok.

To však len poukazuje na veľkosť samotnej čiernej diery, ktorá dosahuje priemer až vyše 23 miliónov km.

Peibker a spol. 2022

Okolo čiernej diery obieha vo vzdialenosti len 15 miliárd km, čo síce môže znieť ako veľa, avšak je to len 100-násobok vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom. Vzhľadom na veľkosti, o ktoré sa v tomto výnimočnom prípade jedná, je tak táto vzdialenosť v skutočnosti pomerne malá, vysvetľuje portál SPACE.

Objavili ju Česi

Tento objav má obrovský potenciál zásadne zmeniť vedecké chápanie evolúcie nielen samotných hviezd a čiernych dier, ale tiež našej galaxie ako takej. Za objavom tejto jedinečnej hviezdy navyše stoja českí vedci, pričom je možné ju pozorovať pomocou niekoľkých zariadení Veľmi veľkého teleskopu (VLT) či Keckovho observatória.

„Kompaktná orbita s krátkou periódou hviezdy S4716 je celkom záhadná. Hviezdy nedokážu vzniknúť tak jednoducho vedľa čiernej diery. S4716 sa musela posunúť smerom dnu, napríklad obehom okolo iných hviezd či objektov v zhluku S, čo spôsobilo silné zmenšenie jej orbity,“ vysvetľuje Michal Zajaček z Masarykovej univerzity v Brne.

AlexAntropov86 / Pixabay

Štúdiu vedci publikovali v The Astrophysical Journal a monitorovanie galaktického centra Mliečnej cesty aj naďalej pokračuje mnohými observatóriami ako na Zemi, tak aj na orbite.

Jedná sa totiž o chaotickú oblasť plnú hviezd s rôznorodými obežnými dráhami a čiernymi dierami, ktoré neustále odhaľujú nové informácie o našej galaxii a o tom, ako vznikajú konkrétne vesmírne objekty a tiež o tom, ako následne končia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP