Astronómovia sú na stope zaujímavého objavu. V strede našej galaxie (Mliečnej cesty) sa nachádza supermasívna čierna diera. V jej blízkosti vedci už dávnejšie objavili dva a nedávno ďalšie štyri zvláštne objekty, ktoré ju obiehajú. Sú natoľko neobyčajné, že im astronómovia dali doteraz nepoužívané pomenovanie – objekty G. V štúdii vedci opísali 13 rokov zbierania dát z Keckovho observatória na Havaji, o téme píše portál Science Alert.

Sagittarius A je veľký, silne žiariaci a kompaktný zdroj rádiového žiarenia, ktorý sa nachádza v strede našej galaxie. Podľa pozorovaní vedcov je tento zdroj žiarenia supermasívnou čiernou dierou.

V jej blízkosti astronómovia objavili niekoľko zaujímavých objektov. „Vyzerajú ako oblaky plynov, ale správajú sa ako hviezdy,“ ujasnila astronómka Andrea Ghezová z Kalifornskej univerzity v Los Angeles.

Screenshot/Youtube

Pôvodne si vedci mysleli, že ide o obrovské plynové oblaky s priemerom 100 AU. Keďže AU, astronomická jednotka predstavuje vzdialenosť Zeme od Slnka, táto vzdialenosť bola naozaj obrovská. G1 a G2, objavené takmer pred 20 rokmi, naozaj vyzerajú ako plynové oblaky. Keď sa však dostali do bodu, v ktorom boli najbližšie k spomínanej čiernej diere, plynové oblaky okolo objektov G1 a G2 sa roztiahli.

Ghezová spolu s kolegami z tímu skúma stred našej galaxie už vyše dvoch dekád. Na základe najnovších informácií títo astronómovia nedávno identifikovali ešte 4 podobné objekty: G3, G4, G5 a G6. Tieto štyri majú od G1 a G2 pomerne odlišnú obežnú dráhu. Všetkých šesť objektov čiernu dieru obehne v perióde od 170 do 1 600 rokov.

V strede našej galaxie sa nachádza supermasívna čierna diera označovaná ako Sagittarius A. Screenshot/YouTube

V roku 2014 sa objekt G2 ocitol v periapse – miesto, na ktorom bol najbližšie k čiernej diere – a podľa vedcov sa nesprával tak, ako predpokladali. „V tom čase mala G2 naozaj podivný tvar.“ povedala Andrea Ghezová. „Keď sa objekt dostal do blízkosti čiernej diery, neroztrhol sa. Roztrhol sa len oblak hviezdneho prachu a plynov, ktorý G2 obklopuje.“

Veci totiž predpokladali, že G2 je iba oblak plynného vodíka, ktorý sa chystá roztrhnúť a pri pohltení čiernou dierou Sagittarius A vyprodukuje žiarenie podobné ohňostrojom. Skutočnosť, že sa nič také neudialo, astronómov sklamala. Neskôr to označili ako kozmické fiasko.

Astronómovia veria, že odpoveď spočíva v obrovských dvojhviezdach. Takisto ako dve čierne diery, aj dve hviezdy môžu časom splynúť do jednej oveľa väčšej. Po takejto zrážke vytvoria obrovský oblak prachu a plynu, ktorý novú hviezdu obklopuje ešte asi milión rokov po zrážke. Zvyšných päť G objektov by tiež mohlo byť produktom fúzie – splynutia dvoch hviezd.

„K fúziám hviezd môže zjavne dochádzať častejšie, ako sme si mysleli. Pravdepodobne sú celkom bežné,“ uviedla Ghezová. „Práve čierne diery môžu byť hnacím motorom fúzie binárnych hviezd.“ Vďaka týmto objavom sa dozvedáme, ako sa vyvíjali galaxie a čierne diery. Výskum bol pôvodne publikovaný v časopise Nature.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP