Astronómovia sú na stope zaujímavého objavu. V strede našej galaxie (Mliečnej cesty) sa nachádza supermasívna čierna diera. V jej blízkosti vedci už dávnejšie objavili dva a nedávno ďalšie štyri zvláštne objekty, ktoré ju obiehajú. Sú natoľko neobyčajné, že im astronómovia dali doteraz nepoužívané pomenovanie – objekty G. V štúdii vedci opísali 13 rokov zbierania dát z Keckovho observatória na Havaji, o téme píše portál Science Alert.
Sagittarius A je veľký, silne žiariaci a kompaktný zdroj rádiového žiarenia, ktorý sa nachádza v strede našej galaxie. Podľa pozorovaní vedcov je tento zdroj žiarenia supermasívnou čiernou dierou.
V jej blízkosti astronómovia objavili niekoľko zaujímavých objektov. „Vyzerajú ako oblaky plynov, ale správajú sa ako hviezdy,“ ujasnila astronómka Andrea Ghezová z Kalifornskej univerzity v Los Angeles.

Pôvodne si vedci mysleli, že ide o obrovské plynové oblaky s priemerom 100 AU. Keďže AU, astronomická jednotka predstavuje vzdialenosť Zeme od Slnka, táto vzdialenosť bola naozaj obrovská. G1 a G2, objavené takmer pred 20 rokmi, naozaj vyzerajú ako plynové oblaky. Keď sa však dostali do bodu, v ktorom boli najbližšie k spomínanej čiernej diere, plynové oblaky okolo objektov G1 a G2 sa roztiahli.
Ghezová spolu s kolegami z tímu skúma stred našej galaxie už vyše dvoch dekád. Na základe najnovších informácií títo astronómovia nedávno identifikovali ešte 4 podobné objekty: G3, G4, G5 a G6. Tieto štyri majú od G1 a G2 pomerne odlišnú obežnú dráhu. Všetkých šesť objektov čiernu dieru obehne v perióde od 170 do 1 600 rokov.

V roku 2014 sa objekt G2 ocitol v periapse – miesto, na ktorom bol najbližšie k čiernej diere – a podľa vedcov sa nesprával tak, ako predpokladali. „V tom čase mala G2 naozaj podivný tvar.“ povedala Andrea Ghezová. „Keď sa objekt dostal do blízkosti čiernej diery, neroztrhol sa. Roztrhol sa len oblak hviezdneho prachu a plynov, ktorý G2 obklopuje.“
Veci totiž predpokladali, že G2 je iba oblak plynného vodíka, ktorý sa chystá roztrhnúť a pri pohltení čiernou dierou Sagittarius A vyprodukuje žiarenie podobné ohňostrojom. Skutočnosť, že sa nič také neudialo, astronómov sklamala. Neskôr to označili ako kozmické fiasko.
Astronómovia veria, že odpoveď spočíva v obrovských dvojhviezdach. Takisto ako dve čierne diery, aj dve hviezdy môžu časom splynúť do jednej oveľa väčšej. Po takejto zrážke vytvoria obrovský oblak prachu a plynu, ktorý novú hviezdu obklopuje ešte asi milión rokov po zrážke. Zvyšných päť G objektov by tiež mohlo byť produktom fúzie – splynutia dvoch hviezd.
„K fúziám hviezd môže zjavne dochádzať častejšie, ako sme si mysleli. Pravdepodobne sú celkom bežné,“ uviedla Ghezová. „Práve čierne diery môžu byť hnacím motorom fúzie binárnych hviezd.“ Vďaka týmto objavom sa dozvedáme, ako sa vyvíjali galaxie a čierne diery. Výskum bol pôvodne publikovaný v časopise Nature.
Teraz čítajú

Továreň na temnú hmotu. Blízko nás je hviezda, ktorá opäť udivuje vedcov, možno skrýva najväčšiu záhadu vesmíru

Nočnú oblohu zahltí o pár dní jedinečný meteorický roj. Kedy bude ideálny čas na pozorovanie a na čo si treba dať pozor?

Putin sa bojí genetických experimentov, ktoré by mohli zahubiť ľudstvo. V Rusku paradoxne podporil kontroverzný výskum

Takúto fotku z vesmíru sme ešte nikdy nedostali. Sonda, ktorá smeruje k Slnku, odfotila celý prachový prstenec Venuše

AKTUALIZOVANÉ Máme prvé video z letu helikoptéry na Marse, NASA prepísala históriu
Články, ktoré hýbu svetom

AKTUALIZOVANÉ Fatálna nehoda Tesly, pri ktorej zomreli dvaja ľudia, sa zamotáva. Elon Musk vydal kľúčové informácie

Útočí na Slovákov: Nebezpečný softvér zaplavil kalendár iPhonov a šíri falošné odkazy (+ako sa brániť)

Očkovanie má na Slovensku bohatú históriu. Vakcíny už zastavili tetanus aj tuberkulózu, vyvážali sme ich tiež do zahraničia

Trenčín sa zmení na nepoznanie. Primátor predstavil futuristický projekt, ktorý sa pripravoval 10 rokov
