Veľká prezentácia noviniek Tesly je za nami a okrem plánov automobilky do ďalekej budúcnosti sa na rad dostala aj predprodukčná verzia pickupu Cybertruck. Elektromobil ukázal niekoľko zásadných dizajnových aj funkčných noviniek, vidieť ich môžeme vo videu na Youtube kanáli Tesla Daily.

S exteriérovým dizajnom auta už Tesla príliš neexperimentuje a najväčšie zmeny sa preto skrývajú v „detailoch“. Ako prvý rozhodne udrie do očí nový volant, ktorý sme doposiaľ nemali možnosť vidieť pri žiadnom inom elektromobile značky.

Volant Tesly Cybertruck má pomerne hranatý tvar. Ide o akýsi hybrid medzi volantom Yoke a klasickým okrúhlim dizajnom, ktorý sa používa v ostatných elektromobiloch značky. Podobný volant skosený na horenej aj spodnej časti ale aktuálne využíva Peugeot, a to z jedného prostého dôvodu.

Tesla Daily

Vo vozidlách Peugeot sa totiž vodič pozerá na virtuálny kokpit ponad displej a skosená horná časť zlepšuje výhľad. V Tesle Cybertruck ale žiaden displej pred vodičom nevidíme, auto sa bude zrejme spoliehať iba na centrálny displej podobne ako Model 3 a Model Y. Vzhľadom na to, že sa však jedná o vysoké a mohutné vozidlo, takéto riešenie zlepšuje výhľad na cestu.

Nový hardvér a najmasívnejšie tlmiče v aute tohto typu

Ďalší displej sa nachádza vzadu, konkrétne v stredovej konzole po vzore vlajkovej lode Tesla Model S. Nové video nám odhaľuje aj vyklápateľné zadné sedadlá, vďaka čomu vzniká väčší úložný priestor v zadnej časti vozidla.

Predprodukčný prototyp disponuje hardvérom štvrtej generácie, vďaka čomu by mal byť Cybertruck schopní ešte lepšie zvládať úkony poloautonómnej jazdy.

Tesla Daily

V prvom rade ale ide o ultimátne terénne vozidlo, čo potvrdzuje samotné obutie, ale aj tlmiče. Už v predchádzajúcich videách sme mali možnosť vidieť výškovo nastaviteľný vzduchový podvozok v akcii, no nové video poskytlo bližší pohľad na samotné tlmiče.

Svetovo uznávaný odborník na autá Sandy Munro povedal, že ide o najmasívnejšie tlmiče, aké kedy na aute tohto typu videl.

Výrobná linka by sa mala rozbehnúť v lete

Automobilka je aktuálne tesne za polovicou, čo sa týka prác zriaďovania výrobnej linky, pričom Musk očakáva, že prvé kusy by z nej mohli zísť už v lete tohto roka. Upozornil však, že spočiatku bude výroba veľmi pomalá a tak nemáme očakávať žiadne veľké objemy nových Cybertruckov.

Kolotoč by sa ale mal rozbehnúť o niekoľko mesiacov neskôr v roku 2024. Cybertruck totiž predstavuje pre automobilku nové výzvy.

Tesla už má skúsenosti s masovou výrobou elektromobilov a po celom svete má niekoľko tovární. Cybertruck je ale konštrukčne úplne iný než autá, ktoré doteraz spoločnosť vyrábala.

Cena je stále záhadou

Či už príde Cybertruck o pol roka, alebo o rok, je už asi jedno. Ak vydržali ľudia čakať doteraz, pár mesiacov navyše ich už nezabije. Otázne však je, koľko bude vo finále stáť elektrický pickup, nakoľko pri jeho prvom predstavení sľuboval Musk cenu okolo 40 000 dolárov, čo je zhruba 40 000 €.

S takouto cenovkou by šlo aktuálne o najlacnejšiu Teslu, čo ale pochopiteľne nedáva zmysel a asi by to americkú automobilku finančne zlikvidovalo. Elektrický pickup sa dá stále rezervovať za refundovateľný poplatok 100 dolárov (cca 100 €), čiže vo finále Tesla zrejme zdvihne pôvodne sľubované ceny a kto s nimi nebude spokojný, jednoducho sa mu poplatok vráti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP