Google predstavil začiatkom tohto roka nové rozšírenie pre svoj prehliadač Google Chrome, ktorý používateľov varuje pri každom nebezpečnom prihlásení pomocou odcudzeného hesla. Už počas prvých týždňov od spustenia označil tento doplnok státisíce hesiel za nebezpečné. V ohrození tak môžu byť kvôli využívaniu ukradnutých hesiel milióny používateľov prehliadača Chrome, ktorí týmto spôsobom na internete poriadne riskujú, informuje Daily Mail.

Kybernetickí útočníci dokážu neraz odcudziť milióny hesiel, ktoré sa môžu následne dostať do rôznych databáz či na čierny trh. Pre odhalenie, či bolo heslo používateľa odcudzené, existuje niekoľko spôsobov, pričom jeden z nich sprístupnil Google vo februári tohto roka. Rozšírenie pre prehliadač Chrome, Kontrola hesiel, len za prvý mesiac označilo 316 000 hesiel za potencionálne nebezpečné.

Nebezpečné heslá môžu narobiť množstvo problémov

Alarmujúce výsledky tak dokazujú, že mnohí používatelia pri prehliadaní internetu stále používajú heslá a prihlasovacie údaje, ktoré môžu poznať aj hackeri. Pri nákupoch pritom zvyšuje riziko aj fakt, že k účtu býva mnohokrát priradená kreditná karta, čo môžu útočníci pomocou prihlasovacieho hesla ľahko zneužiť. Doteraz bolo pritom preverených až 21 miliónov hesiel a používateľských mien, informuje Komando.

Nenechaj si ujsť
Inkognito v Chrome stále nie je súkromné. Webové stránky našli spôsoby, ako obísť vylepšenia

Už po mesiaci bolo 1,5 % skenovaných údajov označených za nebezpečné. Pri pohľade na 5 miliárd inštalácii prehliadača Chrome je teda veľké riziko, že milióny jeho používateľov sú na internete stále v ohrození kvôli uniknutým heslám. Používatelia pritom často využívajú práve takéto heslá na menej populárnych stránkach aj bez toho, aby si uvedomovali, že sa môžu vystavovať riziku. Pri varovaní doplnku Password Checkup si svoje heslo podľa výskumu Googlu zmení 26 % používateľov.

Až 60 % nových hesiel je potom dostatočne silných a bezpečných. Všeobecne pritom platí, aby sa ľudia vyhýbali príliš jednoduchým heslám ako „12345“ a podobne. Najlepším riešením pri výbere hesla je kombinácia čísel, veľkých a malých písmen, spolu so špeciálnymi znakmi. Vhodné je taktiež pravidelne heslá kontrolovať a striedať za nové. Takýmto spôsobom sa potom znižujú šance, že sa tvoje heslo dostane do nesprávnych rúk.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú