Českí vedci z Fyzikálneho ústavu v Opave prichádzajú s jedinečnou myšlienkou, ktorá má pomôcť objasniť záhadné prstence nachádzajúce sa okolo supermasívnych čiernych dier. Ako vysvetľuje Petr Horálek z PÚ v Opave, vysvetlením tohto zvláštneho javu môže byť temná hmota, presnejšia označovaná ako skrytá hmota, keďže sa doteraz nepodarilo ju pozorovať a zistiť, z čoho sa vlastne skladá.

Pomôže ju objasniť

Záhadné prstence sú v skutočnosti oscilácie röntgenového žiarenia, pričom najčudnejším je fakt, že sa ich frekvencie sa v prípade supermasívnych čiernych dier líšia od toho, čo predpokladajú doterajšie modely a výpočty. S osciláciami žiarenia pri malých čiernych dierach, ktoré vznikli výbuchom hviezd, však tieto modely súhlasia a zdá sa preto, že je chyba kdesi inde.

Podľa novej štúdie môže za tento zaujímavý jav práve skrytá hmota, ktorá tvorí až 27 % vesmíru. Ďalších 68 % zase tvorí skrytá energia. Vedci sú presvedčení o tom, že tieto kozmické komponenty skutočne existujú, čo dokazuje aj množstvo javov a interakcií, ktoré nie je možné vysvetliť žiadnym iným spôsobom.

ESA/Hubble, NASA, M. Kornmesser

Na rozdiel od skrytej energie však nie je temná hmota rozložená vo vesmíre rovnomerne a podobné štúdie a výskumy pomáhajú s jej mapovaním, ktoré môže celú záhadu nakoniec objasniť. Pozorovať ju je možné len na základe jej gravitačného vplyvu a zdá sa, že sa nachádza vo veľkom množstve vo všetkých galaxiách.

Uvažovali o paralelných vesmíroch

Ako spomína PÚ v Opave, záhadné žiarenie z okolia čiernych dier vyvolalo aj úvahy o paralelných vesmíroch. Jedným z vysvetlením je totiž možnosť, že toto žiarenie pochádza z červej diery. Tá môže spájať dve miesta v našom vesmíre, alebo miesto v našom vesmíre a paralelnom vesmíre, o ktorých vedci teoretizujú na odbornej úrovni už desaťročia.

Presahujú hmotnosť čiernych dier

Fyzik Jaroslav Vrba vysvetľuje, že v blízkom okolí supermasívnej čiernej diery, teda od jej horizontu udalostí do vzdialenosti približne 50-násobku jej polomeru, je rozložená skrytá hmota dosahujúca hmotnosť na úrovni 20 % až 200 % hmotnosti takejto čiernej diery. Skrytá hmota v okolí supermasívnej čiernej diery z centra našej Galaxie tak môže dosahovať hmotnosť až 8 miliónov našich Sĺnk.

J. Wang, S. Bose/ CfA

„Práve vďaka skrytej hmote vyvolávajúcej gravitačné poruchy bežného priestoročasu čiernej diery môže za určitých okolností dôjsť ku vzniku dvoch oddelených akrečných diskov, pričom z vonkajšieho disku môže padať hmota na vnútorný, avšak z vnútorného disku do čiernej diery už nie,“ vysvetľuje ďalej Vrba a dodáva, že je takáto stabilita len dočasná, kým množstvo naakumulovanej hmoty neporuší podmienky pre takúto stabilitu.

Zároveň však dodáva, že takéto prstence zatiaľ ľudstvo pozorovať nedokáže. Vlastnosti týchto prstencov majú následne pomôcť v mapovaní presného rozloženia skrytej hmoty v galaxiách, potrebná je však špičková technika v podobe observatórií, ktoré zatiaľ nie sú dostatočne presné a výkonné.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú