Nákladné vozidlá Nikola opäť čelia ďalšiemu škandálu. Len pred pár dňami totiž v americkom Phoenixe došlo k požiaru. Na tému upozornil portál Electrek.

Nikola sa v posledných rokoch vďaka mnohým škandálom, ktoré spôsobil jej zakladateľ Trevor Milton, stala nechválne slávnou. Po dlhom odmlčaní však pred dvomi rokmi pretavila dlho očakávaný elektrický ťahač Tre do reality.

Tento úspech ale vystriedali ďalšie škandály. V polovici minulého mesiaca totiž Nikola oznámila stiahnutie všetkých 209 doposiaľ vyrobených kusov, potom ako vyšetrovanie ukázalo, že za príčinou požiaru ťahačov môže chyba ich batérií. Presnejšie mala byť chyba spôsobená únikom chladiacej kvapaliny vo vnútri batérie, no spoločnosť nevylúčila ani možnosť sabotáže, upozorňuje CNBC.

Začiatkom minulého týždňa potom spoločnosť Arizona Lithium ohlásila požiar elektrického ťahača Tre v Tampe. 8. septembra potom na povrch vyplávali informácie, že v americkom Phoenixe neďaleko sídla Nikola Motors došlo k ďalšiemu, v poradí už štvrtému požiaru nákladiaka Tre, ku ktorému došlo za posledných pár mesiacov.

ScreenShot/YouTube/ABC15 Arizona

Celkovo však spoločnosť Nikola týmto spôsobom stratila už osem nákladných vozidiel. Vzhľadom na to, že na cestách je len o málo viac než 200 ich vozidiel, ide o poriadny problém.

Vďaka uvedenému akcie spoločnosti klesli na o 88 centov (15 % pokles), pričom od augusta, kedy Nikola oznámila sťahovania všetkých elektrických ťahačov, klesli až o 55 %.

Podľa dostupných informácií posledný zmieňovaný ťahač bola „len“ predprodukčná jednotka, ktorá aktuálne prechádzala vyšetrovaním a testovaním batérie. Pri incidente sa našťastie nikto nezranil.

Niektorí odborníci sa nazdávajú, že uvedené problémy sú zrejme posledným klincom do rakvy škandálmi zmietanej spoločnosti.

Škandál, ktorý ju takmer položil na kolená

Veľké sľuby, odvážne projekty, no nič z toho sa nestane skutočnosťou. Aj takto by sa dalo zhrnúť fungovanie Nikoly pod vedením CEO Trevora Miltona, ktorý sa ešte v roku 2021 radoval zo vstupu spoločnosti na burzu a z predpredaja pick-upu Badger.

O pár mesiacov neskôr sa musel zmieriť so stratou dôležitých klientov. Nakoniec odstúpil a miesto prenechal podpredsedovi koncernu General Motors, ktorý do Nikoly investoval nemalé peniaze. Medzičasom však Nikola kvôli škandálom stihla stratiť dôležitých partnerov.

Medzi nimi bola druhá najväčšia smetiarska spoločnosť v USA, ktorá sa stará o zvoz odpadu. V jej prípade mala Nikola našliapnuté na veľkú zákazku, v ktorej mala pre Republic Services vyrobiť 2500 elektrických smetiarskych áut. Ďalšia rana prišla po oznámení ukončenia spolupráce s General Motors. Automobilový koncern mal s týmto startupom spoločne vyvíjať vodíkový pick-up Badger.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú