Po pár dňoch od posledného štartu Falconu 9 so satelitmi Starlink sa SpaceX dnes pripravuje na ďalší let, počas ktorého vynesie na orbitu novú várku a rozšíri konšteláciu o ďalších 60 satelitov. Počas misie Starlink 25 bude už druhýkrát využitý booster, ktorý poletí 9. krát, čím si SpaceX upevní doterajší dosiahnutý rekord.

Posledný let so satelitmi Starlink vykonal SpaceX len pred pár dňami, keď Falcon 9 vzlietol pri misii Starlink 24 presne 29. apríla. Neuplynul ani týždeň a raketa dnes večer poletí znova, pričom rozšíri konšteláciu týchto satelitov na 1565 kusov, z ktorých stále bude na orbite operovať zhruba 1495. Desiatky z nich boli úmyselne stiahnuté, zhoreli v atmosfére a postupne sú nahrádzané novými.

Aktualizácia 22:05:

Po 1 hodine a 4 minútach od štartu Falconu 9 boli na cieľovej orbite vypustené satelity Starlink, ktoré budú v najbližších dňoch a týždňoch putovať pomocou vlastného iónového pohonu na finálnu obežnú dráhu. SpaceX tak úspešne zvládol aj misiu Starlink 25.

Aktualizácia 21:10:

Druhý stupeň Falconu 9 úspešne pristál po necelých 9 minútach od štartu na dronovej lodi a druhý stupeň rakety mieri na cieľovú orbitu, kde vypustí novú várku satelitov Starlink. Obe polovice aerodynamického krytu skončia v mori, odkiaľ ich vyloví loď Shelia Bordelon.

Booster s označením B1049 sa po dnešnom lete stal oficiálne len druhým hlavným stupňom Falconu 9, ktorému sa podarilo opakovane letieť pri misiách SpaceX už celkovo 9-krát.

Aktualizácia 21:01:

Raketa Falcon 9 dnes večer úspešne odštartovala počas misie Starlink 25 a na orbitu vynáša ďalších 60 Starlinkov.

Ďalší booster dosiahne rovnaký rekord

Dnešná misia je taktiež označovaná aj ako Starlink RF Mission 2-2, kde „RF“ predstavuje rádiovú frekvenciu. To naznačuje, že táto várka 60 Starlinkov nebude na orbite komunikovať pomocou laseru, ako desiatky ďalších, ale bude využívať rádiovú komunikáciu.

Pravdepodobnosť vyhovujúceho počasia pre štart misie Starlink 25 je aktuálne 80 % a je veľmi pravdepodobné, že dnes Falcon 9 opäť úspešne odštartuje. Štart je naplánovaný dnes o 21:01. V prípade nepriaznivého počasia či iných nepredvídaných problémov je tu ešte záložné letové okno zajtra 5. mája o 20:39.

Raketa s boosterom B1049 dnes poletí len po 61 dňoch od svojej poslednej misie a zároveň pôjde len o druhý 9. let rovnakého boostera v histórii SpaceX. Prvým rekordérom sa totiž stal ešte v marci booster B1051, ktorý letel v misii Starlink 22. Booster B1049 predtým absolvoval aj misie Telstar 18 VANTAGE, Iridium-8 a 6 ďalších misií Starlink.

Pokiaľ bude dnešný let úspešný, pôjde len o druhý booster, ktorý dovedna na orbitu vyniesol celkovo už 540 Starlinkov, čo predstavuje zhruba 1/3 všetkých satelitov od SpaceX na orbite. Po štarte Falconu 9 sa má prvý stupeň oddeliť už po 2 a pol minútach, pritom pristáť na dronovej lodi Of Course I Still Love You má po 8 a pol minútach od štartu.

NEPREHLIADNI
SpaceX končí s doterajším spôsobom zachraňovania častí Falconu 9. Staví na efektívnejšie riešenie

Obe polovice aerodynamického krytu pre užitočné zaťaženie sa oddelia po 3 minútach od štartu a pristanú v oceáne, odkiaľ ich vyloví loď Shelia Bordelon so špeciálnym ramenom. Jedna polovica nosa rakety už absolvovala let predtým, druhá je úplne nová. Priebeh celej misie môže sledovať aj naživo v priloženom videu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP