Plusy


+ prémiový dizajn v spojení s A Bathing Ape
+ špičkový 2,8K displej v 15,6" uhlopriečke
+ taška a myš priamo v balení
+ vynikajúcich 8 až 10 hod. na jedno nabitie

Mínusy


- menej konektorov na tele notebooku
- len integrovaná grafická karta
- reproduktory mohli byť hlasnejšie
- plasty okolo klávesnice
- nabíjanie cez Asus konektor namiesto USB-C

Segment smartfónov, notebookov a mnohých iných typov elektroniky má dnes zásadný problém. Keďže ich výkony už dávno prerástli potreby bežného používateľa, výpočet technických parametrov pri týchto produktoch zaujíma čoraz menej zákazníkov. Dizajnom sa zas väčšinou podobajú ako vajce vajcu – kvádre s čo najväčším displejom, ktoré sa odlišujú snáď len farbou zadného krytu.

ASUS sa preto pri svojom novom notebooku Vivobook S 15 OLED BAPE Edition rozhodol výrazne odlíšiť a cieliť najmä na mladších. Nadviazal preto úzku spoluprácu s kultovou japonskou street wear značkou A Bathing Ape.

Na výkonný Vivobook sa tak dostala typická BAPE CAMO kamufláž. Asus však našiel ideálny kompromis medzi odvahou vyčnievať z radu a tým, aby neodradil ani konzervatívnejšie cieľové skupiny.

Vyčnievaš len vtedy, ak naozaj chceš

Na našom čiernom Vivobooku S 15 je BAPE CAMO naozaj decentná. Typické zvieratká a štítok z označením limitovanej série sú na čiernom matnom kryte displeja vytvorené čiernou s lesklou textúrou. Takúto „black on black“ kombináciu si tak všimneš len pri bližšom pohľade alebo priaznivom odraze svetla.

Podobné je to aj po otvorení displeja, ktoré úľahčuje miniatúrny výstupok, vďaka ktorému si máš o čo zachytiť prsty. Pokreslený je iba touchpad a v extrovertnejšej nálade klávesy ENTER a ESC. Tým chcem povedať, že špeciálnu edíciu sa nemusíš báť zobrať ani do práce alebo na meetingy do konzervatívnejších firiem.

Inou rečou však hovorí príslušenstvo, ktoré si spolu s notebookom rozbalíš z naozaj bohatého balenia. Ak chceš, môžeš si čierne klávesy polepiť plnou BAPE CAMO kamuflážou v kaki farbách, vďaka čomu už naozaj vyjdeš z radu ľudí s bežnými nudnými počítačmi. Samozrejme, po zakrytí nálepkami prídeš o podsvietenie kláves, ktoré by však aj tak mohlo byť výraznejšie.

ASUS

Vizuálne doplnky prichádzajú aj so sériou nálepiek obľúbených zvieratiek a veľkou bobblehead figúrkou opičky BABY MILO, ktorej dokonca môžeš do rúk zasunúť aj napodobneninu Vivobooku S 15. Poďme však na užitočnejšie veci z krabice.

Sympatickým doplnkom je napríklad notebooková myš ASUS Marshmallow s hmotnosťou len 56 gramov. Nepatrím síce k priazdnivcom takýchto drobcov, keďže osobne preferujem väčšie a ťažšie modely myší, no ty to môžeš mať inak. Ide navyše o myš, ktorá funguje tak, ako myš k notebooku naozaj fungovať má – teda spojená cez Bluetooth, bez zbytočných prijímačov vytŕčajúcich z USB portu. Myši bez Bluetooth si k notebooku v roku 2023 naozaj už nekupuj.

Po otvorení myši (potiahnutím pútka nahor) vo vnútri takýto klasický prijímač, pochopiteľne, stále nájdeš – ten si môžeš vložiť napríklad do desktopového PC a myš vďaka prepínaču používať s oboma. Škoda klasickej AA batérie pre napájanie, ale chápem, že akumulátor a nabíjanie cez USB-C by všetko predražili.

Myš má aj malé pútko, ktoré slúži na prevlečenie cez prst, ak si okrem počítača prenášaš aj školské zošity, vodu, večeru, perá a len čakáš, kedy to všetko rozsypeš na zem.

O to, aby si počítač pri prenášaní nepoškodil, sa stará poctivá konštrukcia spĺňajúca vojenský štandard MIL-STD 810H a pribalená A Bathing Ape taška do ruky. Okrem toho, že naozaj dobre vyzerá, sa chváli aj odolnosťou voči vode, vďaka ktorej je na dotyk príjemne hladká. Vo vnútri má okrem priestoru na notebook a dokumenty aj trojicu priehradok, kde skryješ napríklad myš, nabíjačku alebo peňaženku.

No a ak by sa ti zvolená farebná kombinácia nepáčila, môžeš siahnuť po striebornej verzii ASUS Vivobook S 15 OLED BAPE Edition. Na jej zadnom kryte unikátna textúra vynikne viac a namiesto zeleného BAPE CAMO dostaneš toto všetko v modrých odtieňoch.

ASUS

Treba si uvedomiť, že hodnota myši môže byť zhruba 30 eur a obyčajná taška, ktorá nebude v dizajne A Bathing Ape, môže stáť podobne. Spolu s nálepkami a figúrkou tak dostaneš sympatické množstvo príslušenstva k počítaču, za ktorý dnes zaplatíš približne 1 149 eur. Samozrejme, samotný Vivobook S 15 je na trhu už dlhšie a zoženieš ho aj v bežnej „civilnej“ verzii.

Displej, ktorý ti vyrazí dych

Dominantou počítača je krásny 15,6-palcový OLED displej s obrovským 2,8K rozlíšením 2 880 x 1 620 bodov a 120 Hz obnovovacou frekvenciou. OLED technológia prináša brutálny kontrast a farby, mimoriadne jemné rozlíšenie ti zas dá príležitosť naplno využívať celú plochu obrazovky na prácu.

Windows 11 je na toto už dokonale pripravený, v Nastaveniach si totiž môžeš znížiť alebo zvýšiť tzv. Mierku, teda veľkosť textu a grafického rozhrania Windowsu tak, aby pri plnom rozlíšení neboli príliš malé. Moje optimum je 150 alebo 175 %. Na takto jemnom displeji s pomerom strán 16:9 je vyslovene radosť pracovať s viacerými dokumentami alebo oknami vedľa seba.

V tejto súvislosti spomeniem aj aplikáciu MyASUS, ktorá okrem iného prináša aj funkcie predlžujúce životnosť počítača. Dokáže napríklad obmedziť nabíjanie batérie na maximálne 80 %, aby spomalila jej degradácia pri každodennom používaní alebo ponechaní notebooku na nabíjačke. Aplikácia tiež dokáže pri nečinnosti mierne posúvať jednotlivé pixely alebo skrývať spodnú lištu a chrániť tak OLED displej pred vypaľovaním, ktorým trpeli hlavne staršie generácie týchto displejov.

Dostaneš príjemnú klávesnicu a veľký touchpad, hoci treba pripomenúť, že s 15,6-palcovým počítačom sa pracuje lepšie na stole, než napríklad z postele na kolenách. Nie pre jeho hmotnosť, ktorá zostala na rozumných 1,6 kg, ale kvôli väčšej šírke. Výhodou je však miesto na numerickú klávesnicu.

Prial by som si len väčšie šípky pre navigáciu vo wordovských dokumentoch, prípadne väčšie klávesy ESC, Delete a vypínač. Ten hlavne preto, že je v ňom integrovaná aj čítačka odtlačkov prstov pre odomykanie, ak nechceš využívať sken tváre a kvalitnú Full HD webkameru si necháš pre vyššiu bezpečnosť zakrytú zabudovanou bezpečnostnou klapkou.

Pripomeniem tiež, že séria Vivobook sedí oproti Zenbookom nižšie v radách firmy ASUS. Hoci tak 2,8K displej výrazne vybočuje, nejde o prémiový ultrabook, ale skôr strednú triedu zľahka prevyšujúcu cenovú hranicu 1 000 eur. Opierky rúk pod klávesnicou aj spodné kryty sú preto plastové, čo je trochu škoda a treba s tým rátať.

Striedmejšia je aj konektorová výbava: zostalo tu síce plnohodnotné HDMI a dve USB-A. Dopĺňa ich však iba jeden USB-C konektor, 3,5 mm výstup na slúchadlá a to je vlastne všetko. Škoda aj pribaleného adaptéra, ktorý je naozaj kompaktný, no má svoj vlastný kruhový konketor na neodnímateľnom kábli. Dnes by som si už prial nabíjanie cez USB-C, ktoré síce Vivobook S 15 zvláda, no budeš musieť používať inú nabíjačku.

Stačí jeho hardvér?

Na používanie skôr doma alebo v práci a skôr kancelárske zameranie poukazuje okrem superjemného displeja aj zvyšok hardvéru. K 512 GB SSD-čku sa pridáva 16 GB RAM a13. gen procesora Intel Core i5 13500H Raptor Lake, ktorá sa však nemôže spoliehať na pomoc dedikovanej grafickej karty.

Reproduktory ponúkajú vynikajúci zvuk a niet sa čomu čudovať, keďže ich zvuk posvätila spoločnosť harman / kardon. Mohli by však hrať hlasnejšie alebo aspoň vychádzať zhora nad klávesnicou, takto sú najmä pri pozeraní filmov z postele trochu tlmené.

Naopak, výdrž na batérie je špičková. Pri bežnej práci sa v závislosti na jase displeja a počte prehrávaných videí dostanem na 8 až 10 hodín na jedno nabitie, čo sú skvelé hodnoty.

Poctivý pracant s perfektným displejom v odvážnom dizajne

Vivobook S 15 je pre tých, ktorý potrebujú veľa vidieť (na displeji s extrémnym 2,8K rozlíšením) no zároveň chcú byť videní a je im blízka street wearová značka A Bathing Ape. Poctivý notebook strednej triedy im v tejto limitovanej edícii pribalí aj kvalitnú myš, tašku a iné doplnky, čo sa oplatí aj pre tých lenivších, ktorí chcú dostať všetko hneď.

HODNOTENIE

8/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú