Pri mapovaní prichádzajúcich rádiových vĺn z vesmíru si tím astronómov všimol nezvyčajný zdroj žiarenia, ktorý uvoľňuje obrovské množstvo energie v pravidelných a veľmi nezvyčajných časových intervaloch. Na tému upozornil portál TechExplorist.

Objekt, aký sme ešte nikdy nevideli

Ako píše Medzinárodné centrum pre výskum rádiovej astronómie (ICRAR) na svojom webe, astronómom sa podarilo objaviť zvláštny zdroj, ktorý ohromnou silou exploduje až 3-krát za hodinu. Problém je, že nič také sme ešte doposiaľ nikdy nevideli.

ICRAR

O objav sa postaral Tyrone O’Doherty spolu s astrofyzičkou Natashou Hurley-Walker z centra ICRAR prostredníctvom ďalekohľadu Murchison Widefield Array (MWA) a novej pozorovacej techniky, ktorú vyvinuli a popísali spolu s objavom v štúdii publikovanej v žurnále Nature.

„Tento objekt sa počas našich pozorovaní v priebehu niekoľkých hodín neustále objavoval a strácal,“ uvádza Walker. „Bolo to nečakané a pre astronómov aj trochu strašidelné. Na oblohe nepoznáme nič, čo by niečo také dokázalo,“ dodáva.

Vzhľadom na to, že zdroj tohto nevšedného signálu sa nachádza priamo v našej galaxii a je vzdialený iba 4000 svetelných rokov, celý objav je ešte zaujímavejší.

NEPREHLIADNI
Konečne. Objavili vzácny typ čiernej diery, vysvetľuje chýbajúcu časť evolúcie vesmíru

Môže ísť o dlho teoretizovaný druh magnetaru?

Ako píše portál BBC, pulzujúce objekty vo vesmíre pre astronómov samé o sebe nie sú žiadnou novinkou. Takéto objekty spadajú do kategórie tzv. prechodových javov, kam patria aj výbuchy supernov (pomalé prechodové javy), či pulzary (rýchle prechodové javy).

Zatiaľ čo supernovy sa dokážu objaviť v priebehu niekoľkých dní a zmiznúť v priebehu niekoľkých mesiacov, pulzary sa strácajú a objavujú, respektíve emitujú žiarenie v pravidelných milisekundových intervaloch. Nič z toho však nedokáže uvoľňovať obrovské množstvo energie každých 18 minút na jednu celú minútu tak, ako to robí nedávno objavený objekt v Mliečnej dráhe.

Tento objekt je neuveriteľne jasný, menší ako Slnko a vyžaruje vysoko polarizované rádiové vlny, čo podľa výskumníkov naznačuje, že ide o astronomický objekt s extrémne silným magnetickým poľom. Domnievajú sa preto, že by mohlo ísť o dlho teoretizovaný a predpovedaný objekt známy ako „magnetar s ultra-dlhou periódou“.

Je to typ pomaly rotujúcej neutrónovej hviezdy, ktorej existencia je predpovedaná teóriami,“ objasňuje Walker. Nikto však nečakal, že by sme ju dokázali odhaliť, pretože sme nečakali, že bude taká jasná. Objekt nejakým spôsobom premieňa magnetickú energiu na rádiové vlny oveľa efektívnejšie, ako čokoľvek, čo sme doteraz mohli vidieť,“ dodáva.

Aktuálne odborníci monitorujú rovnakú časť oblohy pomocou teleskopu MWA a sledujú, či sa znovu nezjaví. Okrem toho však plánujú začať hľadať viac takýchto nezvyčajných rotujúcich objektov v archíve údajov teleskopu MWA.

Viac detekcií astronómom prezradí, či išlo o raritnú, jednorazovú udalosť, alebo o novú populáciu objektov, ktorú sme až doteraz prehliadali.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú