Najzárobkovejší film všetkých čias po 13 rokoch konečne dostane pokračovanie. James Cameron je opäť pripravený posúvať hranice kinematografie a Avatar: The Way of Water právom patrí k najočakávanejším novinkám tohto roka.

Veľkolepé sci-fi s megalomanským rozpočtom štvrť miliardy dolárov sa do kín dostane až týždeň pred Vianocami, prinášame preto tipy na filmy a seriály, ktorými si čakanie na Avatara kvalitne skrátiš.

Duna

Kde ho nájdeš: HBO Max

Lokalizácia: slovenský a český dabing/titulky

Continental film

Na zozname filmov nenájdeš žiadny iný kúsok, ktorý by s Avatarom zdieľal toľko základných pilierov ako práve Duna.

Kolonizácia vzdialených nehostinných planét, baženie po vzácnych nerastných zdrojoch, potláčanie pôvodného obyvateľstva, nejednotnosť vo vlastných radoch. To všetko a ešte viac ponúka aj veľdielo režiséra Denisa Villeneuvea, ktoré minulý rok (prinajmenšom po vizuálnej stránke) uchvátilo divákov a znamenalo ďalší míľnik v svetovej kinematografii.

Duna s Avatarom však nezdieľa iba vizuálne opojenie, ale aj kritiku smerujúcu k jednoduchosti deja, ktorý za technickou stránkou oboch snímok o niečo zaostáva.

Na hodnotenie Duny ako celku je však v tomto smere ešte priskoro, film je totiž rozdelený na dve časti a sám Villeneuve opakovane prehlásil, že prvý diel je len predkrkmom k výživnému hlavnému chodu, ktorý bude podávaný v októbri 2023. Okrem pokračovania štúdio Warner Bros. chystá aj seriál venovaný mocnému ženskému sesterstvu Bene Gesserit.

Prečítaj si aj
MÁME ODPOVEĎ: Prežilo by ľudstvo na drsnej planéte z filmu Duna?

Blade Runner + Blade Runner 2049

Kde ho nájdeš: Netflix (prvý diel)

Lokalizácia: anglické titulky

TMDB

Aj film z dielne hollywoodskeho vizionára Ridleyho Scotta v čase svojej premiéry posúval hranice filmografie a predstavil autentickú dystopickú budúcnosť obohatenú o prvotriednu estetickú stránku. Dej Blade Runnera sa síce odohráva na Zemi, budúcnosť je však zmenená na nepoznanie a pôsobí ako úplne cudzia planéta.

Spojitosť s Avatarom sa týka aj prvotriedneho vizuálu, okrem ktorého Blade Runner provokuje zložitými otázkami a uchvacuje komplexným a nedoslovným vývojom hlavnej postavy.

Až prekvapivo dobre skončilo aj pokračovanie Blade Runner 2049, odohrávajúce sa 30 rokov po prvom filme. Harrisona Forda v tomto prípade nahradil nemenej charizmatický Ryan Gosling, tento film však v ponuke tuzemských streamovacích služieb momentálne nenájdeš.

Avatar

Kde ho nájdeš: Disney+

Lokalizácia: slovenský a český dabing/titulky

YouTube

Z revolučného sci-fi Jamesa Camerona sa medzičasom stala filmová klasika a čím lepším sa navnadiť na pokračovanie ako práve pôvodným filmom.

Ak si Avatara naposledy videl v kine s nasadenými 3D okuliarmi, je čas vrátiť sa na Pandoru a zaspomínať na udalosti pôvodného filmu, na ktorý bude nový Cameronov epos nadväzovať. Vráti sa z neho viacero hlavných postáv, zásadný pre prichádzajúce pokračovanie je však aj výsledok konfliktu medzi pôvodným obyvateľstvom Na´vi a jeho kolonizátormi.

Po technickej stránke dokonalé dielo nadčasovými trikmi a jedinečnou audiovizuálnou stránkou zaujme aj 13 rokov po svojej premiére. Je až neuveriteľné, že sme na pokračovanie najzárobkovejšieho filmu všetkých čias museli čakať takto dlho.

Perfekcionista Cameron sa však nezaprie a známy vizionár trpezlivo čakal na pokrok v technológií snímania pod vodou, kde sa bude značná časť pokračovania odohrávať. Pôvodný film nájdeš v ponuke Disney+, ktorá bude u nás predstavená 14. júna.

Určite nezmeškaj
Nikto takéto ešte nenatočil. Avatar 2 bude jediným filmom svojho druhu – toto sú veci, ktoré o ňom vieme

Trilógia Planéta opíc
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP