Drobné plastové fragmenty menšie ako 5 milimetrov známe ako mikroplasty sa, žiaľ, stali súčasťou nášho každodenného života. Nachádzajú sa v potravinách, vode a dokonca aj v našich telách. Nová štúdia vedcov z Čínskej akadémie environmentálnych vied v Pekingu však prináša znepokojujúce dôkazy o tom, ako tieto drobné častice môžu ovplyvniť naše zdravie.

Prvýkrát sa vedcom podarilo sledovať pohyb mikroplastov v krvnom obehu myší v reálnom čase, pričom odhalili ich schopnosť spôsobovať nebezpečné blokácie v mozgových cievach. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Mikroplasty ovplyvňujú mozgovú činnosť

Použitím vysokorozlišovacích laserových zobrazovacích techník výskumníci zistili, že imunitné bunky naložené mikroplastmi sa zasekávajú v cievach nachádzajúcich sa v kôre mozgu. Tento jav spôsobil obmedzenie prietoku krvi a narušenie mozgových funkcií, čo sa prejavilo na správaní myší. Testy ukázali, že myši s prítomnosťou mikroplastov v krvi mali horšie výsledky v testoch pohybu, pamäte a koordinácie v porovnaní s kontrolnou skupinou. To naznačuje, že prítomnosť mikroplastov môže viesť k zhoršeniu kognitívnych funkcií.

Huang et al., Science Advances, 2025

„Naše údaje odhaľujú mechanizmus, ktorým mikroplasty nepriamo narúšajú funkciu tkanív prostredníctvom regulácie bunkových obštrukcií a zasahovania do lokálneho krvného obehu, skôr než priamym prenikaním do tkanív.“ Tento objav ponúka nový pohľad na toxikologické dopady mikroplastov, ktoré prenikajú do krvného obehu.

Potenciálne dôsledky pre ľudské zdravie

Aj keď sa štúdia zameriavala na myši, ktoré majú odlišné imunitné systémy a veľkosť krvných ciev v porovnaní s ľuďmi, biologická podobnosť medzi týmito druhmi je dostatočná na to, aby výsledky vyvolali oprávnené obavy. Blokácie ciev vyvolané mikroplastmi sa síce u myší po mesiaci vyčistili a väčšina kognitívnych funkcií sa vrátila do normálu, vedci varujú, že by tu mohla existovať súvislosť s neurologickými problémami, ako sú depresia, úzkosti, zvýšené riziko mŕtvice a kardiovaskulárnych ochorení.

Freepik

„Tieto zistenia naznačujú, že myši vykazujú mnohostranné abnormality v neurobehaviorálnej regulácii, pripomínajúce depresívne stavy spojené s narušeným prietokom krvi v mozgu,“ uvádzajú autori štúdie.

Vedci zároveň poukazujú na potrebu ďalšieho výskumu, najmä na väčších cicavcoch alebo na modeloch, ktoré lepšie napodobňujú ľudský obehový systém, ako sú primáty. Tým by sa mohli presnejšie určiť dlhodobé účinky mikroplastov na neurologické poruchy a kardiovaskulárne zdravie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP