Programátor SethBling chcel poukázať na silu neurónových sietí a urobil to naozaj originálnym spôsobom. Vytvoril vlastný algoritmus, ktorý následne naučil hrať legendárnu hru Mario Kart.

MariFlow sa učí od svojho vývojára

SethBling využil pri vývoji algoritmu MariFlow pokročilé techniky umelej inteligencie. Jeho program využíva rekurentnú neurónovú sieť, ktorá si dokáže pamätať jednotlivé informácie a určiť ich dôležitosť na základe údajov od programátora. Algoritmus však musí v úvode prejsť tréningom, ktorý prebieha na určitej množine dát. SethBling za týmto účelom použil 15 hodinový videozáznam svojho hrania Mario Kart.

Mario Kart nie je prvý počin programátora

Vo svete neurónových sietí nie je SethBling žiadnym nováčikom. Už v minulosti vytvoril neurónovú sieť, ktorú nazval MarI/O. Tá bola schopná hrať samostatne pomocou algoritmov známu hru Super Mario World. MarI/O sa postupne vyvíjala a zlepšovala na základe svojich chýb v hre. Bolo potrebných niekoľko evolúcií, aby program dokázal hrať hru samostatne.

Aký je teda rozdiel medzi MarI/O a MariFlow?

Neurónová sieť MarI/O sa naučila hrať hru postupným seba-učením a evolúciou. Keďže MariFlow využíva video ako tréningovú množinu, snaží sa maximálne priblížiť štýlu hrania, aký vidí na zázname. Ak by sme teda neurónovej sieti pustili zábery z hry najlepšieho hráča na svete, je dosť možné, že by mal veľmi silnú konkurenciu.

Sleduj živé video od používateľa SethBling na www.twitch.tv

SethBling to dokázal

MariFlow dosiahla svojím štýlom hry aj vlastné úspechy. Neurónová sieť vyhrala zlaté medaily v turnajoch Mushroom a Flower. V pohári Star zatiaľ síce získala len striebornú medailu, no na zlato zrejme potrebuje len záznam lepšieho hráča ako je SethBling. Programátor však dokázal týmto „jednoduchým“ a originálnym spôsobom, čoho sú neurónové siete schopné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP