Spoločnosť Neuralink, ktorú založil Elon Musk, opäť posunula hranice vo vývoji rozhrania medzi mozgom a počítačom (BCI). Nové video zverejnené na sociálnej sieti X (Twitter) zachytáva robotickú ruku, ktoré píše slovo „CONWOY“, čo predstavuje názov štúdia. Robotické rameno je ovládané mysľou pacienta pomocou implantovaného čipu. O téme informoval portál Interesting Engineering.

Demonštrácia čipu

Štúdia Convoy bola schválená v novembri 2024 a zameriava sa na využitie implantovaného čipu Neuralink N1 na ovládanie asistenčných robotických zariadení. Súčasťou štúdie sú účastníci projektu PRIME, ktorí majú v mozgu implantovaný drobný čip. Ten umožňuje pacientom s kvadruplegiou, čiže s úplným ochrnutím všetkých štyroch končatín ovládať zariadenia (notebooky, aj smartfóny) bez akéhokoľvek fyzického kontaktu, iba pomocou mysle.

Krátke video zverejnené na sociálnej sieti zachytáva iba robotickú ruku a neposkytuje podrobné detaily. Ako popis k videu sú pridané len emotikony mozgu, robotickej ruky a pera, z čoho však vieme dedukovať, že sa jedná práve o ovládanie zariadenia pomocou myšlienok. Elon Musk na sociálnej sieti potvrdil, že robotická ruka bola ovládaná iba pomocou mysle a nebol pri tom využitý joystick či iný ovládač.

Prvý pacient

Prvý čip bol implantovaný 30-ročnému Nolanovi Arbaughovi v januári minulého roka. Počiatočné problémy sa spoločnosti podarilo vyriešiť a v auguste čip dostal ďalší pacient. V priebehu roka chce Musk klinické testy rozšíriť a čip implantovať ďalším ôsmym pacientom.

Hoci to spôsobí až neuveriteľne, úspešné testy však môžu spôsobiť revolúciu a uľahčiť život pacientom s ťažkými ochoreniami, ako je napríklad ALS. Konkrétne podrobnosti o štúdii CONWOY zatiaľ nie sú známe, avšak už aj tieto informácie môžu priniesť nádej pre pacientov.

Medzinárodné testovanie

Okrem prebiehajúcich testov v USA, Neuralink rozšíril svoje pôsobenie aj v Kanade, kde získal povolenie na realizáciu štúdie CAN-PRIME. V rámci tejto štúdie sa uskutoční prvé medzinárodné testovanie implantátu. Kanadskí neurochirurgovia plánujú do štúdie zapojiť šesť dobrovoľníkov s paralýzou, do projektu sa môžu zapojiť ďalší dobrovoľníci.

Pomocou špeciálneho robota sa do motorických častí mozgu pacientov zavedie 64 elektród. Tie budú prenášať neurálnu aktivitu do zariadení a to umožní pacientom ovládanie napríklad smartfónu iba pomocou mysle.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP