Revolučný a futuristický Mercedes EQXX neprestáva prekvapovať a láme jeden rekord za druhým. Tým posledným je prekonanie viac než 1 200 km dlhej trasy bez zastávky bez jedinej na nabíjanie a to všetko navyše v reálnej premávke, informoval portál Electrek.

Azda najkľúčovejším aspektom Mercedesu Vision EQXX je efektivita. Práve tá je novým oporným bodom elektrických vozidiel – možno dokonca viac, ako veľkosť batérií.

Mercedes-Benz

Vysokú efektivitu dosahuje Vision EQXX spojením niekoľkých nových revolučných riešení – batérie, dizajnu či solárnou strechou, ktorá predlžuje dojazd o celých 25 km na jednom nabitie.

O tom, že táto kombinácia funguje doslova fantasticky, svedčia aj reálne výsledky Mercedesu EQXX. V apríli sme informovali, že elektromobil prešiel viac ako 1 000 km na jedno nabitie a v batérii mu pritom zostala ešte poriadna rezerva.

Mercedes-Benz

Celkovo prešli presne 1 008 km bez toho, aby niekde zastavili na nabíjanie. Počasie pritom vôbec nebolo ideálne a počas testu pretrvával chlad a dážď. Azda najpozoruhodnejšie na celom teste je, že po príchode do cieľa zostalo v batérii ešte 15 % kapacity a palubný počítač ukazoval dojazd ďalších 140 km.

Hravo prešiel aj 1 200 km bez zastávky

Logický pokus o prekonanie aprílového rekordu v dojazde preto započali v Stuttgarte, odkiaľ si to namierili do britského Silverstone, informuje Mercedes v tlačovej správe.

Mercedes-Benz

Trasa bola dlhá presne 1 202 km a tím vodičov rozhodne nešiel výletným tempom. Priemerná rýchlosť sa zastavila na 83 km/h. Po diaľnici pritom podľa tvrdení Mercedesu jazdilo maximálnou rýchlosťou 140 km/h. To je mimochodom rýchlosť, pri ktorej väčšina súčasných elektromobilov neprejde ani 300 km na jedno nabitie.

Neuveriteľná spotreba

Priemerná spotreba sa počas tohto výletu dostala na 8,3 kWh/100 km. Mercedes EQXX touto neuveriteľnou hodnotou iba dokazuje, ako veľmi je v skutočnosti efektívny a ako na tejto efektivite záleží.

Mercedes-Benz

Batéria elektromobilu má totiž menej než 100 kWh. Napríklad vlajkový Mercedes EQS disponuje až 107 kWh akumulátorom, no na jedno nabitie ale prejde len zhruba polovicu vzdialenosti.

Je pravda, že Mercedes EQXX je iba prototyp, ktorý sa v takejto forme nikdy nedostane do sériovej výroby. Disponuje totiž tými najlepšími a najšpičkovejšími technológiami a ako produkčný elektromobil by tak bol extrémne drahý.

Mercedes-Benz

Všetky poznatky a viaceré technológie z neho ale časom nadobudnú aj produkčné elektromobily. Je teda len otázkou času, kedy si budeme môcť kúpiť sériový elektromobil, ktorý prejde takmer rovnakú vzdialenosť či už po diaľnici, meste, v zime či v lete.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP