Možnosti grafénu boli demonštrované už mnohokrát. Okrem jeho využitia v batériách by mohol pomôcť aj ako ochranný prvok pre rôzne bezpečnostné zložky.

Dôležitým ochranným prvkom, či už pre policajtov v akcii, alebo vojakov, je bezpochyby nepriestrelná vesta. Tá v prípade zasiahnutia zo zbrane dokáže častokrát zachrániť život. Patrí preto k neodmysliteľnej súčasti výbavy. Terajšie vesty sú však ťažké, hrubé a čiastočne obmedzujú pohyb osoby, ktorá ju nosí.

Pomôcť môže grafén

Vedci z New York City’s Advanced Science Research Centre (ASRC) zistili, že pevné a odolné pancierovanie nemusí byť nutne hrubé. Prišli na to, že dve vrstvy grafénu naskladané na seba môžu byť rovnako odolné ako diamant a ponúkajú rovnakú odolnosť proti preniknutiu guľkou ako klasické nepriestrelné vesty. Obrovskou výhodou je však jeho hrúbka, ktorá je miliónkrát menšia, ako má kus papiera. Výskumníci tento materiál nazvali diamén.

‚‚Predtým, keď sme skúšali grafit alebo jednu atómovú vrstvu grafénu, cítili sme veľmi jemnú vrstvu. No keď sme použili dve vrstvy, uvedomili sme si, že materiál sa pod tlakom stal extrémne tvrdým, ak nie tvrdším ako diamant,’’ vysvetlila Elisa Reidová, profesorka fyziky v ASRC.

Ďalšie možnosti využitia

Výskum ukázal, že diamén by mohol byť použitý aj pri vývoji ochranných náterov, ktoré by boli odolné voči opotrebovaniu. Bude určite zaujímavé sledovať, ako to ovplyvní budúcnosť vojny. Nepriestrelné a ľahké materiály by pravdepodobne spôsobili, žeby začali využívať alternatívne zbrane. Je známe, že USA vyvíjajú laserové zbrane, zatiaľ čo Rusko údajne navrhuje rakety, ktoré sú ovládané umelou inteligenciou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú