Saudská Arábia už neraz šokovala svet svojimi kontroverznými praktikami, ktoré platia v tejto moslimskej krajine. Arabi sa neštítia vynaložiť akékoľvek prostriedky na to, aby dokončili niečo, čo si zaumienili. Najnovšie odhalenie britského programu Channel 3, na ktorý upozornil portál Futurism je však za akýmikoľvek hranicami.

Vysoká cena za megaprojekt

V Saudskej Arábii sa deje niečo hrozivé. Kým svet sleduje ich ambiciózny projekt Vision 2030 s úžasom, pravda je oveľa temnejšia. Podľa britskej dokumentárnej relácie sa za fasádou futuristického mesta NEOM, ktoré zahŕňa aj megalomanský mrakodrap „The Line“, skrýva skutočnosť, ktorá spôsobila už viac ako 21-tisíc obetí.

Väčšina zosnulých pracovala ako lacná pracovná sila z krajín južnej Ázie, najmä z Bangladéša, Indie a Nepálu. Za minimálnu mzdu a v neúnosných pracovných podmienkach sú robotníci nútení pracovať 16 hodín denne, bez dostatočného odpočinku a v extrémne nebezpečnom prostredí.

Neom/Twitter/Ageel Saleh/Úprava redakcie

Futuristická vízia Saudskej Arábie, ktorá zahŕňa nielen mrakodrap, ale aj komplexné železničné tunely a ďalšie náročné stavby, sa stáva doslova smrteľnou pascou pre tých, ktorí na nej pracujú. Robotníci, ktorí prehovorili, opísali svoje zážitky ako peklo na zemi. „Nemáme takmer žiadny čas na odpočinok. Sme unavení a trpíme úzkosťou deň a noc,“ vyjadril sa jeden z nich pre dokumentaristku, ktorá tajne prenikla do prostredia NEOM-u.

Zanedbané pracovné práva a brutálne podmienky

Aj keď Saudská Arábia sľúbila zlepšiť pracovné podmienky, situácia v NEOM-e ukazuje pravý opak. Pracovné podmienky hraničia s otroctvom a o ochrane zamestnancov nemožno hovoriť. To vedie k častým nehodám, ktoré sú dôsledkom vyčerpania a nebezpečných podmienok. A to všetko v krajine, ktorá sa ešte len pripravuje na ďalšie obrovské projekty, vrátane plánov na usporiadanie majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2034.

Správy o počte úmrtí prichádzajú v čase, keď svet začína byť viac informovaný o tom, čo tento „futuristický raj“ v skutočnosti stojí. Vysídlenie pôvodných obyvateľov, vrátane kmeňa Huwaitat, ktorý bol vyhnaný z púšte, len aby uvoľnil miesto pre megamesto, a smrť tisícok ľudí sú iba začiatkom temnej reality, ktorá sa odohráva v pozadí tejto luxusnej ilúzie.

Keď sa denník The Guardian pokúsil kontaktovať predstaviteľov NEOM-u, odpoveď bola skôr vyhýbavá: „Projekt hodnotí tvrdenia a ak bude potrebné, podnikne príslušné kroky.“ Pripomienka, že profit má stále väčšiu cenu ako ľudský život – smutná realita, ktorú občas radi prehliadame.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú