Firma Bosch je jedným z najväčších dodávateľov súčiastok do automobilového priemyslu. Ako informoval Reuters, spoločnosť teraz čelí vyšetrovaniu nemeckých úradov za možné porušenie zákazu vývozu komponentov do Ruska. Ich súčiastky sa totiž našli v ruských vojenských vozidlách.

Sankcie európskej únie zakazujúce vývoz tovaru, ktorý je možné využiť na civilné, ale aj vojenské účely, trvajú už od roku 2014, teda od anexie Krymu. Invázia ruskej armády na Ukrajinu iba pridala ďalšie sankcie a sprísnila tie existujúce.

Firma Bosch, ktorá vyrába súčiastky pre vozidlá, ale zdá sa tieto sankcie porušila. V ruských vozidlách, ktoré armáda používa pri invázii na Ukrajine, sa našli komponenty nemeckej firmy a nemecké ministerstvo hospodárstva preto spustilo okamžité vyšetrovanie.

Bosch prerušil všetok vývoz

Ako dodáva portál The Local, Bosch už prerušil všetky dodávky komponentov pre nákladné vozidlá, ktoré by sa mohli využiť aj na necivilné účely. Taktiež obmedzil veľkú časť výroby svojich tovární v Rusku.

Bosch

Nemecká firma tam zamestnáva viac ako 3 500 ľudí a Rusko je preto pre ňu veľmi dôležitým trhom. Minulý rok tam firma dosiahla tržby vo výške 1,2 miliárd eur.

Firma Bosch potvrdila, že súčiastky, ktoré sa našli v ruských vozidlách na Ukrajine, sú skutočne z jej výroby, no zároveň sa bráni, že ich nedodali priamo výrobcovi týchto vozidiel. Nemeckú spoločnosť tak Rusi „obišli“ a súčiastky sa k nim museli dostať cez ďalšiu firmu.

Znárodní Putin aj fabriky Bosch?

Prerušenie vývozu súčiastok do Ruska a obmedzenie výroby v tamojších továrňach firmy Bosch môže mať za následok, že s nimi Putin naloží podobne, ako to plánuje urobiť s vyše 60 technologickými firmami, ktoré v Rusku pôsobia.

Podľa zahraničných médií vznikol zoznam 59 firiem z celého sveta, ktorý obsahuje aj značky ako Volkswagen, Apple, IKEA, Microsoft, IBM, Shell, McDonald’s, Porsche, Toyota či H&M.

TASR / AP (Úprava redakcie)

Ako potvrdil Oleg Pavlov, vedúci organizácie s názvom Verejná spotrebiteľská iniciatíva, niektoré z nich môže Rusko znárodniť z dôvodu náhleho ukončenia obchodnej činnosti.

Na samotnom zozname firiem, ktoré môžu byť postihnuté, v súčasnosti pracuje viacero úradov. Menovite ide o ministerstvo priemyslu a obchodu, orgány činné v trestnom konaní a Rospotrebnadzor, ruský federálny úrad pre práva spotrebiteľov.

Rusko uplatní správne, trestné a súdne postupy 

Pavlov hovorí, že celková výška záväzkov, ktoré majú tieto spoločnosti voči občanom Ruska, samotnému štátu a takisto protistranám, číní viac ako 6 biliónov rubľov.

Pokiaľ by sme túto čiastku prepočítali na základe aktuálneho kurzu, dostali by sme sa na sumu 43 miliárd eur. Vo vyhlásení sa tiež spomína, že presne toto je výška príjmov uvedených spoločností v Rusku za posledné tri roky obchodnej činnosti.

Dostať sa na čiernu “protisankčnú“ listinu môže byť pre väčšinu z nich poriadne nepríjemné. Podľa Rusov môže ísť napríklad o odstavenie účtov a všetkých aktív, zavedenie externého manažmentu, ktorý nahradí ten súčasný a takisto znárodnenie majetku, čomu sa chce každý podnik dozaista vyhnúť.

Pavlov na záver dodáva, že vedenie jednotlivých spoločností bude trestne zodpovedné za úmyselný bankrot a podvody v obzvlášť veľkom rozsahu. K celému návrhu sa už vyjadril aj Dmitrij Peskov, tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie, ktorý doplnil, že v sídle vlády aktuálne pripravujú všetky možnosti reakcií na sankcie a vývoj udalostí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú