Dlho sa nám mohlo zdať, že automobilka Lotus, známa hlavne športovými vozidlami, v poslednej dobe nejak zaspala na vavrínoch. No vyzerá to, že Lotus Technology, vlastnený spoločnosťou Geely, predsa len nebude úplne na odpis. Zverejnili totiž svoje finančné výsledky za 4. kvartál za celý rok 2023 a tie odrážajú stabilný rast tržieb, expanziu podnikania a ďalší pokrok na ceste stať sa 100% elektrickou značkou. A čo je ešte lepšie, Lotus v roku 2024 očakáva oveľa výraznejší rast, uvádza electrek.co.

Lotus Technology vstúpil na burzu prostredníctvom fúzie SPAC (special purpose acquisition company) pod symbolom $LOT. V posledných rokoch sa spoločnosť Lotus v rámci svojej stratégie Vision 80 zaviazala do roku 2028 prejsť výlučne na elektromobily. Aby to dosiahla, využíva novú továreň v Číne za 1,2 miliardy dolárov, ktorá má za päť rokov zvýšiť ročnú produkciu elektrických vozidiel z 5 000 na 150 000 kusov.

Tento proces sa začal v roku 2023 uvedením modelu Eletre, vôbec prvého lifestylového elektrického vozidla značky Lotus, o ktorom sme na FonTechu tiež písali. Po ňom nasledovali čisto elektrické modely Evija a Emeya, ktoré sa práve teraz dostávajú k prvým zákazníkom.

V kombinácii s ranným úspechom modelu Eletre má spoločnosť Lotus optimistické odhady rastu pre rok 2024, keďže sa hlbšie ponorí do segmentu elektromobilov. 

Tržby rastú, hrubá marža dosahuje 15 %

Podľa podrobnej správy spoločnosti Lotus Technology dosiahla v roku 2023 tržby vo výške 679 miliónov dolárov, čo bolo podporené rastúcim predajom nových lifestylových elektrických vozidiel. Vďaka škálovateľnej výrobe elektrických vozidiel v Číne spoločnosť Lotus vykázala aj za minulý rok hrubú maržu 15 %.

Dodávky vozidiel v roku 2023 dosiahli 6 970 kusov, čo je historický rekord za 76-ročnú históriu spoločnosti. Stále to však nestačí na cieľ 150 000 vozidiel ročne, ktorý si spoločnosť stanovila do piatich rokov. Pozitívne je však to, že čisto elektrické modely predstavovali až 63 % z celkových dodávok spoločnosti Lotus.

V roku 2024 sa očakáva trojnásobný rast

Len v 4. kvartáli 2023 dosiahli dodávky vozidiel 3 749 kusov, čo predstavuje medzi štvrťročný nárast o 110 %. Väčšina tohto úspechu a rastu v druhej polovici roku 2023 pramenila zo zvýšenej výroby a rozšíreného predaja spomínaného elektrického vozidla Eletre. V roku 2024, s ďalšími dvoma čisto elektrickými modelmi v portfóliu, očakáva Lotus ešte výraznejší rast. Správa uvádza:

„Rok 2024 bude pre realizáciu stratégie Vision 80 spoločnosti Lotus Technology kľúčový, pretože spoločnosť ďalej zvyšuje globálne dodávky svojho popredného produktového portfólia na nových trhoch. V marci 2024 spoločnosť začala dodávať Emeya, svoj prvý elektrický hyper-grand tourer. Dodávky modelu Emeya prebiehajú v Číne a v treťom štvrťroku 2024 sa očakáva ich spustenie aj v Európe. Hyper-SUV Eletre má vstúpiť na ďalšie trhy vrátane USA v priebehu roku 2024. V roku 2024 spoločnosť očakáva, že celkové dodávky strojnásobí na 26 000 kusov a ďalej zvýši svoju zdravú hrubú maržu na 17-19 %.“ 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú