Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Kúpa ojazdeného vozidla je vždy spojená s určitými rizikami. Záujemcovia by preto mali byť ohromne ostražití a pozorní, keďže ide o vskutku delikátnu záležitosť. Podvody so stočenými kilometrami či zamlčanie škodovej udalosti nie sú v tomto segmente ničím výnimočným.

Portál Carvertical sa podujal na pedantný prieskum ojazdených automobilov v rámci vlaňajšieho roka. Štúdia zbierala údaje naprieč 26 rôznymi krajinami vrátane Slovenska.

Šialený počet stočených kilometrov

Azda najdiskutovanejšou témou v súvislosti s jazdenými vozidlami je stáčanie kilometrov. Výsledky prieskumu hovoria, že zo všetkých posudzovaných vozidiel malo 7,5 % z nich stočené kilometre. To znamená, že išlo o každé trináste auto.

Z celkového čísla stočených kilometrov sa však točí hlava. 7,7 miliardy kilometrov bolo zamlčaných, čo predstavuje nárast oproti 7,4 miliardám z roku 2022. Rekord v úprave kilometrov drží isté Volvo V70, ktorému bolo stočených 450 000 kilometrov.

A čo konkrétne značky? Najobľúbenejšími „stáčanými“ vozidlami za rok 2023 boli Opel (14,3 %), Jeep (12,8 %), Land Rover (11,4 %), Lexus (10,8 %) a Porsche (10,5 %). Najrizikovejšími rokmi výroby v súvislosti so stáčaním kilometrov sú modely z roku 1995 (13,8 %) a z obdobia 2012 – 2016 s podielom 11 %.

Každé druhé BMW bolo poškodené

Niektoré ojazdené vozidlá majú za sebou „škodovú minulosť“. CarVertical zistil, že celková škoda všetkých skúmaných vozidiel presiahla 4,4 miliardy eur. Najväčší počet poškodení mali vozidlá značky BMW – až 48,4 % z nich malo za sebou nehodu, v tesnom závese nasleduje Audi, Škoda, Dacia a Lexus.

Priemerne až 39,3 % všetkých posudzovaných vozidiel disponovalo nejakým druhom poškodenia. Rekordérom je Lamborghini Huracán, ktorého škody presiahli 250 000 eur.

Preferencie neprekvapili

Najobľúbenejšími „jazdenkami“ boli značky BMW a Volkswagen, ktoré mali podiel 14,7 % a 14,3 % zo všetkých kontrolovaných automobilov. Troma najžiadanejšími modelmi za rok 2023 boli Volkswagen Golf (4,91 %), BMW radu 3 (4,89 %) a Volkswagen Passat (3,8 %).

CarVertical nezabudol ani na štatistiku obľúbenosti farieb. Jasnú dominanciu zaznamenala čierna (29,6 %), sivá (26,6 %) a biela (18,8%).

Najviac sa kradnú prémiové

Ukradnuté autá nie sú na trhu s „jazdenkami“ ničím výnimočným, no zlodeji sa zameriavajú najmä na prémiové modely nemeckých automobiliek. 17,7 %-tný podiel ukradnutých ojazdených vozidiel malo BMW, nezaostával ani Mercedes-Benz s 15,3%-tným podielom a Audi s 12 %.

Možno trocha prekvapujúce je štvrté miesto vozidiel značky Ford (6,1 %) a prvú päťku uzatvára Volkswagen (5,4 %).

Z uvedeného vyplýva, že pri kúpe vozidla by ste si skutočne mali dať veľký pozor. Šanca, že natrafíte na kradnuté alebo „stočené“ auto je väčšia než si možno myslíte.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú