Spoločnosť Apple začiatkom júna predstavila nový operačný systém iOS 13, ktorý prinesie viacero významných zmien a zlepšení. Jednou z predstavených noviniek, ktoré budú dostupné už začiatkom jesene je aj odstránenie technického obmedzenia NFC čipu v iPhonoch, čo prinesie hneď viacero možností využitia, informuje 9to5mac.

Apple NFC čipy do smartfónov integruje už od modelov 6S, avšak až v nadchádzajúcich týždňoch bude funkcia NFC disponovať aj iným využitím, než je len možnosť platby prostredníctvom Apple Pay. Vďaka odstráneniu obmedzenia dôjde k možnosti vložiť do smartfónu hneď viaceré identifikačné doklady a túto možnosť medzi prvými krajinami začne využívať Nemecko.

Prečítajte si tiež!
iPhony čakajú zásadné zmeny: Kritizovaný dizajn môže byť skutočnosťou a ikonický prvok minulosťou

Klasické identifikačné doklady nahradia digitálne

Po Veľkej Británii a Japonsku sa pre získanie možnosti naskenovať svoj občiansky preukaz či pas do smartfónu rozhodlo aj Nemecko. Na tejto možnosti už podľa dostupných informácii pracuje nemecké Ministerstvo vnútra a okrem občianskych preukazov či pasov bude možné do iPhonu vkladať napríklad aj  povolenie na pobyt.

Nemeckým občanom tak bude uľahčené digitálne overenie totožnosti, ktoré svoje využitie nájde aj pri osobných kontrolách na medzinárodných letiskách či online portáloch štátnej správy. Napriek tomu, že oficiálny dátum spustenia nie je jasný, portál Zdnet informuje, že Spolková vláda už na očakávanú funkciu pripravuje vlastnú aplikáciu s názvom AusweisApp2, ktorá bude zdarma dostupná v App Store.

Ešte pred spustením je však na rade množstvo schvaľovacích procesov, v rámci ktorých sa rozhodne, či nové aplikácie využívajúce NFC čip vyhovujú stanoveným bezpečnostným a iným podmienkam. Využitie aplikácie a služieb, ktoré umožnia vloženie identifikačných dokladov do iPhonu bude fungovať na báze dobrovoľnosti a pridať sa môže ktorákoľvek krajina.

Na druhej strane je však otázne koľko nemeckých občanov využije túto možnosť, nakoľko je o nich známe, že si potrpia na ochranu osobných údajov a väčšina občanov stále uprednostňuje hotovosť (platba hotovosťou v Nemecku predstavuje 80 % peňažných transakcií).

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom