Internet poskytuje útočisko nielen pre bežných používateľov, ale aj pre tých, ktorí s jeho pomocou šíria propagandu či nelegálny obsah. Proti tomuto nevhodnému správaniu sa rozhodlo Nemecko bojovať novým zákonom, ktorý nariaďuje rýchle a bezodkladné odstránenie protizákonného obsahu. 

Neustále sa šíriace nenávistné príspevky, ale aj falošné správy, ktoré často kolujú tými najväčšími webmi, už nenechali chladnou nemeckú vládu. Poslanci totiž ešte v júni 2017 predniesli návrh zákona, ktorý mal obmedzovať šírenie nelegálneho obsahu a týkať sa má webov, ktoré majú viac ako 2 milióny registrovaných používateľov. Zákon známy pod skratkou NetzDG (Netzwerkdurchsetzungsgesetz) už môže nemecká vláda uplatniť. Najpopulárnejšie stránky dostali primerané množstvo času, aby sa na túto výraznú zmenu stihli adaptovať.

Nariadenia sa dotknú tých najväčších sociálnych sietí

V prípade porušenia im totiž môže byť udelená finančná sankcia vo výške až 50 miliónov eur. Zákon sa zameriava najmä na najväčšie weby, medzi ktoré patrí nielen Facebook, ale aj YouTube, Twitter či diskusné fórum Reddit a ruská sociálna sieť VK. Každú z týchto stránok totiž používajú stovky miliónov používateľov, a tak spadajú do podmienok zákona NetzDG. V prípade nahlásenia falošného či rasistického príspevku sú kompetentní pracovníci povinní ho odstrániť do 24 hodín. Vo výnimočných prípadoch sa táto doba predlžuje na 1 týždeň.

Nenechaj si ujsť
Francúzi chcú pokutovať WhatsApp. Vadí im jedna zásadná chyba

Pre jednoduchšie hlásenie tohto obsahu bude podľa ministerky spravodlivosti, Sabine Leutheusserovej-Schnarrenbergerovej, dostupný pre občanov špeciálny formulár. Okrem tohto spôsobu chce nemecká vláda od spomínaných webov, aby zaviedli aj komplexný systém na správu sťažností a hlásenie nelegálnych príspevkov. Vďaka tomu majú zodpovední zamestnanci rýchlejšie reagovať a odstraňovať tento obsah. Aj keď bola myšlienka pomôcť odstrániť z internetu nenávistný obsah, nie každý s týmto zákonom súhlasil.

Kritika zákon neobišla

Po diskusiách vyvstali obavy, že zákon NetzDG môže spôsobiť výraznú cenzúru na internete, alebo obmedziť slobodu prejavu. Nový zákon je tak zrejme doteraz najprísnejším spôsobom, akým chce členská krajina EÚ zmierniť a odstrániť nenávistné a nelegálne príspevky na sociálnych sieťach.

Väčšina ďalších krajín na obdobný spôsob regulácie nepomyslela. Veľkú kritiku zožali sociálne siete napríklad aj vo Veľkej Británii, kde sú podľa poslancov hanbou. To, ako sa nová zmena uplatní v Nemecku a aký reálny dopad bude mať na šírenie neželaného obsahu, ukáže až čas. Privítal by si takýto zákon aj u nás na Slovensku?

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP