Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Známa komunikačná služba WhatsApp čelí veľkej kritike zo strany francúzskeho orgánu pre ochranu údajov. Pokiaľ sa neprispôsobí tamojším zákonom, hrozí mu pokuta.

Na nelegálnu činnosť spoločnosti si posvietil CNIL, francúzsky orgán pre ochranu údajov. Ten totiž zistil isté nedostatky, ktoré WhatsAppu nariadil dať do poriadku.

Nevonia mu zdieľanie údajov

CNIL kritizuje komunikačnú službu za to, že s Facebookom neoprávnene zdieľa citlivé údaje používateľov. A to dokonca aj po upozornení od Európskej únie. Po tom, čo Facebook v roku 2014 WhatsApp odkúpil, komunikačná služba oznámila, že v roku 2016 začne zdieľať dáta s Facebookom. Regulátorom súkromia európskej únie sa to ale nepáčilo a už v októbri za to WhatsApp kritizovali.

Nenechaj si ujsť
Facebook zobrazuje reklamy v Messengeri už aj u nás. Zaberajú obrovský priestor

Francúzsky regulátor si preto na spoločnosť opäť posvietil a oznámil, že Whatsapp od používateľov stále nezískava dostatočný súhlas na to, aby mohol zdieľať ich telefónne čísla s Facebookom. Pokiaľ sa do jedného mesiaca neprispôsobí francúzskym zákonom, hrozí mu pokuta. „Jedinou možnosťou, ako odmietnuť prenos dát pre ,účely obchodnej inteligencie’ je odinštalovanie aplikácie.“ uviedol CNIL v stanovisku.

WhatsApp to chce riešiť po dobrom

Regulátor si spočiatku myslel, že prenos dát bude z bezpečnostných dôvodov nevyhnutný. Takúto obhajobu WhatsAppu by dokonca aj akceptoval, no problémy začali vznikať vtedy, keď sa regulátor dozvedel o „obchodnej inteligencii“. „Ochrana osobných údajov je pre spoločnosť WhatsApp nesmierne dôležitá, preto zhromažďujeme veľmi málo údajov a šifrujeme každú správu,“ povedala hovorkyňa spoločnosti. „S CNIL budeme naďalej spolupracovať a budeme sa snažiť, aby používatelia pochopili, aké informácie zhromažďujeme, ako aj to, ako ich používame.“

Pokiaľ sa WhatsApp a Európska únia nepochopia, komunikačnej službe hrozia malé pokuty. Malé z toho dôvodu, že regulácia od EÚ vstúpi do platnosti až v máji 2018. Potom už spoločnosť môže dostať pokutu do výšky 4 % z jej globálneho obratu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú