Falošné e-maily sa v menej Slovenskej pošty šíria už niekoľko mesiacov. Podvodníci, ktorí správy odosielajú zo zahraničia, žiadali doteraz od ľudí zaplatenie poplatku za doručenie balíka z údajného distribučného centra. Najnovšie chcú poplatok za preclenie. Správa sa šíri rovnako falošnými emailmi, v ktorých figuruje názov a logo spoločnosti. Slovenská pošta upozorňuje, že ide o podvod.

Slováci stále dostávajú podvodné emaily v mene Slovenskej pošty. Správy prichádzajú z napohľad dôveryhodnej adresy z názvom spoločnosti, skrýva sa však za tým zväčša zahraničná adresa podvodníkov.

Aktualizácia 21.1.2021

Podvodné emaily v mene Slovenskej pošty stále neutíchajú ani po dlhých mesiacoch. Slováci si môžu takéto správy od podvodníkov nájsť v elektronických schránkach aj niekoľkokrát denne. Pošta na nich neustále upozorňuje a varuje pred konaním, ktoré môže ľudí pripraviť o peniaze.

Správy, ktoré zneužívajú logo Slovenskej pošty, obsahujú viacero nepresností a od adresátov žiadajú zaplatenie poplatkov za neexistujúce balíky či poplatky za preclenie tovaru. Situácia s týmito emailmi pretrváva už dlho, pošta však podala podnet na políciu a trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Podvodu v jej mene sa tak začína venovať aj slovenská polícia, ktorá bude predmetné podvodné emaily v mene pošty vyšetrovať, potvrdzuje to status na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Naďalej však platí, že ľudia, ktorí obdržia takéto podvodné správy, by na nich nemali vôbec reagovať a nevypĺňať formulár, ktorý od nich žiada zaplatenie poplatku. Podvodníci totiž môžu získať údaje o kreditných kartách, čo môžu zneužiť a adresáta pripraviť o financie.

Pôvodný článok z decembra 2020:

Ľuďom naďalej chodia podvodné správy v mene pošty

V doterajších emailoch posielali ľuďom správy, v ktorých v informovali o údajnom doručovaní balíka z distribučného/triediaceho centra. Pokiaľ chceli mať balík doručený, mali zaplatiť poplatok vo výške od 2,99 € do 4,99 €.

Zobraziť celú galériu (3)
Podvodné emaily v mene Slovenskej pošty aktuálne chodia z ďalších podvodných adries. V obsahu podvodníci priamo žiadajú poplatok. Zdroj: FonTech

Ide však o podvod, pošta takýmto spôsobom nežiadala ani nežiada ľudí o zaplatenie poplatku za doručenie balíka. V e-mailoch býva taktiež priložený odkaz, ktorý adresáta správy presmeruje na pochybný formulár.

Podvodníci chcú docieliť, aby ich obeť vyplnila údaje vo formulári, kde požadujú najmä číslo kreditnej karty. Takýmto spôsobom môžu pripraviť ľudí o financie a dostať sa k citlivým údajom o kreditkách, ktoré môžu následne zneužiť pri platbách na internete.

Ďalšie zaujímavé články:

Najnovšie žiadajú poplatok za preclenie

Správy s takýmto obsahom zaplavujú emailové schránky ľudí už celé mesiace. Slovenská pošta však najnovšie priniesla informácie o tom, že podvodníci zmenili obsah mailov. Už od ľudí nežiadajú len zaplatenie poplatku za doručenie balíka. V niektorých emailoch žiadajú po novom poplatok za preclenie tovaru.

Správy môžu ľuďom prichádzať aj formou SMS. Opäť však ide o jednoznačný podvod, nakoľko pošta nikdy vopred nepožaduje zaplatenie colného poplatku od ľudí. Tento poplatok za colné konanie platí klient pri preberaní zásielky.

Podvodné emaily teda obsahujú správu, ktorou sa ľudí snažia oklamať, že ich balík nebol doručený práve kvôli nezaplateniu colného poplatku. Ten má dosahovať výšku 1,45 €. Údajne ide o automaticky generovanú správu, na ktorú nie je možné odpovedať. Podvodníci opäť do mailu prikladajú aj odkaz, ktorý adresáta navedie na už spomínaný formulár.

Zobraziť celú galériu (3)
freepik (Úprava redakcie)

O podvode však svedčí aj zlá slovenčina podvodníkov, ktorí si text zrejme iba preložili pomocou prekladača. Ako príjemca správy je miesto skutočného adresáta, ktorému bol mail poslaný, uvedená Slovenská pošta. Pokiaľ teda niekto vo svojej schránke nájde takéto emailové správy v mene pošty, rozhodne neodporúčame vypĺňať žiaden formulár.

Na správu je najlepšie nereagovať a odstrániť ju. Ak niekto neočakáva žiaden balík od Slovenskej pošty, takéto správy by mal ignorovať. Je pravdepodobné, že to podvodníci budú na Slovákov skúšať aj naďalej. Informácie o ďalších takýchto prípadoch sme priniesli aj v našich ďalších článkoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP