Prepisovali rebríčky sledovanosti a tešili sa obrovskej popularite, ich začiatky však boli kostrbaté a napriek neskoršiemu úspechu takmer nikdy nevznikli. Vyberáme osmičku kultových seriálov, ktorým filmové štúdiá nechceli dať šancu a v nejednom prípade vznikli len vďaka náhode.

Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok s TOP zvukom?

Kúp si TV Philips Performance spolu so soundbarom alebo bezdrôtovým reproduktorom a po registrácii môžeš získať späť až 50 % ceny soundbaru alebo reproduktoru.

POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–

Squid Game

Netflix

O Squid Game sa momentálne píše takmer úplne všade, čo je však vzhľadom na nečakaný úspech drsnej juhokórejskej novinky pochopiteľné. Seriál sa stal s veľkým náskokom najsledovanejším projektom v histórii Netflixu, menej známa už je ale informácia, že Squid Game nemusel vôbec vzniknúť. Jeho tvorca, režisér Hwang Dong-hyuk, s konceptom na Squid Game prišiel ešte v roku 2008 pri čítaní komiksov o hrách o prežití.

Tie ho priviedli k nápadu predstaviť zadlžených vydedencov spoločnosti, ktorí dostanú príležitosť začať odznova účasťou na smrtiacich hrách o život. Hwang, ktorý v tom čase žil s mamou a starou mamou v malom byte, bol na tom finančne tak zle, že musel predať aj svoj počítač, na ktorom písal scenáre. Ako sa vyjadril neskôr, ak by vtedy skutočne dostal príležitosť podobných hier sa zúčastniť, pravdepodobne by do toho išiel.

Netflix

Scenár ku Squid Game mal režisér nachystaný v roku 2009 a okamžite začal zháňať investorov a možných hercov, ohlasy však mali od jeho predstáv ďaleko. Celý projekt v tom čase režisér napísal ešte ako film a prakticky všetky oslovené strany ho odmietali. Nepáčila sa im premisa, ktorú označovali za grotesknú a nereálnu, ďalších pre zmenu odrádzalo brutálne násilie.

Hwang sa svojho projektu nevzdal, postupom rokov Squid Game prepísal na seriál a naďalej ho ponúkal televíznym staniciam. V roku 2018 na koncept zabral Netflix, ktorý bol z nápadu nadšený a prisľúbil tvorcovi prakticky neobmedzené zdroje. Ako neskôr povedal spoluzakladateľ streamovacej služby, Ted Sarandos, v spoločnosti tušili, že by mohlo ísť o veľký hit, nečakali ale, že seriál naberie tak obrovský globálny rozmer.

Breaking Bad

moviestillsdb.com

Kľukatú a hrboľatú cestu si prešiel aj jeden z najoceňovanejších seriálov televíznej histórie – Breaking Bad. Jeho tvorca, Vince Gilligan, až do neskoršieho úspechu seriálu, patril k tisíckam priemerných umelcov a pochváliť sa mohol azda len napísaním scenára a zrežírovaním niekoľkých epizód Akty X. Keď boli Akty X zrušené, Gilligan sa pokúšal napísať niekoľko vlastných seriálov – niektoré z nich síce boli nakrútené, dočkali sa ale iba vlažného prijatia a napokon boli po niekoľkých epizódach zrušené.

Gilliganova situácia bola v tom čase viac než neútešná a pri telefonáte s priateľom (a neskorším scenáristom Breaking Bad) dvojica žartovala, že za účty bude platiť predávaním pervitínu, ktorý bude rozvážať v rodinnej dodávke. Nápad sa však ujal a Gilligana zaujal koncept strateného učiteľa chémie, z ktorého sa neskôr stane ostrieľaný a neľútostný zločinec. Tvorca napísal scenár, predstavil ho produkčnej spoločnosti Sony, ktorej sa premisa páčila. Zostávalo nájsť televíziu, ktorá projekt podporí a odvysiela.

moviestillsdb.com

To sa aj napriek podpore zo strany Sony ukázalo ako extrémne náročné, Breaking Bad totiž nikoho nezaujal. Showtime sa projekt javil ako príliš podobný ich vtedajšiemu hitu Weeds, v TNT ho zamietli hneď na konci stretnutia.

FX sa koncept pozdával, nakoniec však prednosť dostali iné seriály, no a samostatnou kapitolou sa ukázalo byť HBO, ktoré sa neunúvalo ani len poskytnúť negatívne stanovisko a prestalo Gilliganovmu agentovi zdvíhať telefón. Gilligan toto pracovné stretnutie neskôr nazval najhorším v jeho živote.

Útočisko napokon seriál našiel pod krídlami AMC – spoločnosť v tom čase prešla zmenou manažmentu a hľadala silnú novinku, ktorá by ich zviditeľnil na mape.

Gilligan paradoxne do AMC nevkladal žiadne veľké nádeje a celé stretnutie považoval len za príležitosť napiť sa drahej whisky, o to väčším prekvapením sa preto ukázalo, že stanica je pripravená do projektu ísť a má oň vážny záujem.

The Walking Dead
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú