SpaceX sa pripravuje na štart ďalšej komerčnej misie s Falconom 9. Vynesie na orbitu družicu SXM-7 vážiacu 7 ton, ktorá sa stane súčasťou konštelácie spoločnosti SiriusXM. Tá poskytuje rádiový signál pre Severnú Ameriku. Hlavný stupeň rakety Falcon 9 dnes poletí už siedmykrát pri 6. lete pre rovnakého zákazníka. Pre SpaceX pôjde o 25. štart rakety tento rok.

Pred pár dňami raketa absolvovala statický štart a aktuálne je už pripravená na dnešnú plánovanú misiu, ktorá sa vyznačuje viacerými zaujímavosťami. Samotná družica SXM-7 následne po vynesení nahradí doterajšiu družicu XM-3.

Spoločnosť SiriusXM svojim satelitným signálom poskytuje rádiové spojenie pre vysielanie a online prenos naprieč USA, pričom jej služba mala v 3. kvartáli tohto roka až 34,3 milióna odberateľov.

Aktualizácia 13.12.2020 o 19:05:

V čase T+00:31:39 sa od rakety Falcon 9 úspešne odpojila aj 7-tonová družica SXM-7 spoločnosti SiriusXM, ktorá bude slúžiť na prenos rádiového signálu v USA.

Aktualizácia 13.12.2020 o 18:40:

1. stupeň rakety Falcon 9 úspešne pristál na dronovej lodi Just Read the Instructions. Raketa teraz smeruje k určenému miestu na obežnej dráhe Zeme, kde vypustí družicu SXM-7.

Aktualizácia 13.12.2020 o 18:35:

SpaceX po prvom odklade misie SXM-7 dnes úspešne odštartoval raketu Falcon 9 zo štartovacieho komplexu SLC-40 na Myse Canaveral. „Veteránsky“ 1. stupeň rakety, ktorý dnes oslavuje už siedmy let, sa v čase T+00:02:37 úspešne odpojil a smeruje na dronovú loď Just Read the Instructions. Na palube rakety sa nachádza družica SXM-7, ktorej odpojenie má nastať necelých 32 minút po štarte.

Aktualizácia o 19:00

Raketa Falcon 9 dnes nepoletí. Po prvom odklade letu došlo k ďalšiemu oneskoreniu, no nakoniec sa odpočítavanie zastavilo len 30 sekúnd pred štartom. Zo zatiaľ neznámych príčin bol dnešný štart odložený. SpaceX oficiálne oznámil, že náhradný termín letu bude 13. decembra.

Aktualizácia o 17:10

Štart rakety sa podľa nových informácií oneskorí. Momentálne je začiatok letu stanovený na 18:20 nášho času.

Falcon 9 znova poletí. Hlavný stupeň zažije 7. štart

U SpaceX si spoločnosť doteraz objednala niekoľko štartov. Dnes vyletí Falcon 9 s nákladom od SiriusXM už 6-krát, pričom ide o prvú takúto misiu s hlavným stupňom, ktorý predtým absolvoval 6 misií. Tento plánovaný štart tak bude pre booster s označením B1051.7 už siedmy v poradí. Zároveň však pri tomto štarte SpaceX dosiahne nový najkratší čas pri opakovanom využití 1. stupňa medzi 6. a 7. letom, informuje EveryDayAstronaut.

Doteraz medzi týmito misiami dosiahla spoločnosť najkratší čas 99 dní, dnes poletí spomínaný booster siedmykrát už po 54 dňoch od predošlého štartu. Taktiež ide o najkratší čas, kedy jeden booster dosiahol métu 7 letov. V prípade tohto stupňa B1051.7 to trvalo 650 dní, predošlý rekord bol 807 dní.

Zobraziť celú galériu (1)
Štart rakety Falcon 9 s modulom Crew Dragon pri prvej testovacej misii Demo-1 bez posádky. Zdroj: SpaceX/Flickr

Predtým bol tento stupeň využitý aj pri prvom lete modulu Crew Dragon na ISS v testovacej misii Demo-1, počas štartu misie RADARSAT a pri ďalších 4 misiách so satelitmi Starlink. Tento stupeň je však len druhým v poradí, ktorý dokázal letieť do vesmíru opakovane 7-krát.

SpaceX okrem hlavného stupňa v rakete Falcon 9 opäť využije aj jednu polovicu aerodynamického krytu, ktorá bola zachránená po misii ANASIS-II. Druhá polovica nosa rakety je nová.

Počas dnešnej misie má Falcon 9 odštartovať zo štartovacieho komplexu SLC-40 na Myse Canaveral o 17:21 nášho. Pokiaľ by bol štart zrušený, záložnou možnosťou je zajtrajší let v rovnakom čase. Po štarte sa má hlavný stupeň od rakety odpojiť už v čase T+00:02:37.

K odpojeniu oboch polovíc aerodynamického krytu pre užitočné zaťaženie má dôjsť o minútu neskôr. Zachrániť ich majú lode Ms. Tree a Searcher. Po zhruba 8 a pol minútach pristane 1. stupeň na dronovej lodi Just Read the Instructions a k samotnému vypusteniu 7-tonovej družice má dôjsť o necelých 32 minút od začiatku misie. Celý štart tejto môžeš sledovať aj na priloženom streame.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP