Spoločnosť Intel aktuálne musí riešiť viacero situácii a jednou z nich je predstavenie procesorov od konkurenčného AMD. Našťastie ako „eso v rukáve“ si najväčší výrobca týchto kremíkov pripravil pre zákazníkov ohromne výkonné čipy rady Core X-série. Svojim výkonom hravo porazia konkurenciu, no lídrom spomedzi nich je Intel Core i9-7980XE, ktorý uvidíme na trhu o pár týždňov. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

O nových procesoroch rady Intel Core X sme toho počuli mnoho, no výrobca teraz oficiálne potvrdil dátumy ich príchodu na trh. Nadchádzajúce a doposiaľ najvýkonnejšie čipy od tejto spoločnosti budú kompatibilné s čipsetom X299, ktorého produkcia začala v júni tohto roka. Súčasťou rodiny procesorov Skylake-X budú 4 modely, spomedzi ktorých bude so svojimi 18 jadrami vytŕčať model Core i9-7980XE. Pre menej náročných zákazníkov budú k dispozícii ďalšie tri novinky, a to Core i9-7960X, Core i9-7940X a Core i9-7920X. Prvé tri novinky môžeme očakávať až 25. septembra, no posledný z tejto štvorice príde už o necelé 3 týždne.

Intel Core i9-7980XE: Plnokrvná beštia s 18 jadrami

S cenou zhruba 1 700 € a architektúrou Skylake-X bude tento kus kremíka ideálnym nástrojom pre tých najnáročnejších zákazníkov, ktorí požadujú ohromný výkon. Ľavou zadnou však zvládne aj hranie tých najnáročnejších hier, a tak si miesto môže nájsť tiež u profesionálnych hráčov. Absolútnu špičku na trhu z neho robí jeho 18 jadier a 36 vlákien. Tým do vrecka schoval aj 16-jadrový procesor AMD Ryzen Threadripper 1950X.

zdroj fotografie: Intel

Základná pracovná frekvencia pre Core i9-7980XE činí 2,6 GHz, no s technológiou Turbo Boost 2.0 sa vyšvihne až na 4,2 GHz. Pri Turbo Boost 3.0 môže dosiahnuť úroveň 4,4 GHz. Prístup k dátam uľahčí aj veľká 18 MB pamäť L2 cache a vyrovnávacia pamäť dosahuje až 24,75 MB. Procesor je kompatibilný s päticou LGA 2066 a podporuje aj štvorkanálovú RAM-ku typu DDR4 s frekvenciou 2666 MHz. Najvyšší tepelný výkon dosahuje hodnotu len 165 W.

Intel Core i9-7960X: 16 jadier a 32 vlákien dobieha konkurenciu

Rovnako ako jeho silnejší súrodenec, tak aj i9-ka so 16 jadrami je založená na architektúre Skylake-X, no tentokrát je cena na úrovni „len“ 1 440 €. Za túto sumu zákazník dostane plnohodnotného konkurenta pre AMD, čo zrejme pri návrhu línie procesorov Intelu nebola náhoda.

zdroj fotografie: Intel

Nenechaj si ujsť
Najnovšie procesory Intelu sú perfektné pre overclockerov. Bezproblémov dosiahnu 5 GHz, no s chladením je to už mierne zložitejšie

Vo výbave taktiež nájdeme technológiu Turbo Boost 3.0, ktorá zdvihne základnú frekvenciu 2,8 GHz až na 4,8 GHz. Pri Turbo Boost 2.0 sa oproti základnej hodnote frekvencia zvýši o 1,4 GHz. L2 cache má veľkosť 16 MB a vyrovnávacia pamäť L3 prináša slušných 22 MB. Aj v tomto čipe môžme rátať s podporou 4-kanálovej operačnej RAM pamäte typu DDR4 s maximálnou frekvenciou 2666 MHz a tepelným výkonom 165 W.

Intel Core i9-7940X: Stále poriadna dávka výkonu so 14 jadrami

Tento 14-jadrový procesor ponúkne majiteľovi za cenu 1 200 € architektúru Skylake-X a výbavu, ktorá pohodlne zvládne tiež veľký nával výpočtových úloh. To sa bude hodiť najmä kreatívnym dizajnérom a náročným hráčom, ktorí však pri hraní zrejme nevyužijú viac ako 8 jadier procesora.

zdroj fotografie: Intel

Základná pracovná frekvencia dosahuje 3 GHz, pričom Turbo Boost 2.0 ju zvýši na 4,3 GHz a Turbo Boost 3.0 až na 4,8 GHz. Pamäť L2 poskytuje 14 MB a pri vyrovnávacej L3 pamäti sa stretneme s 19,25 megabajtami. Ostatné špecifikácie ako podpora operačnej pamäte RAM a tepelný výkon ostávajú rovnaké ako pri predchádzajúcich modeloch.

Intel Core i9-7920X: Štvoricu uzatvára 12 nadupaných jadier

Najlacnejším modelom z novej série je práve tento 12-jadrový procesor s 24 vláknami za sumu cca 1 000 €. V základe tiká na frekvencii 2,9 GHz, no s Turbo Boost Max 3.0 stúpne na 4,4 GHz. S týmto procesorom si za „lacnejší“ peniaz môžu používatelia vychutnať obsah vo virtuálnej realite a zároveň ide o prvý 12-jadrový procesor z dielne Intelu. Kombináciou L2 pamäte s kapacitou 12 MB a vyrovnávacej L3 pamäte získame „inteligentnú“ vyrovnávaciu pamäť s hodnotou až 28,5 MB. Tento model poskytne 44 PCIe dráh pre diskrétnu grafickú kartu a úložné zariadenia NVMe.

zdroj fotografie: Intel

Nenechaj si ujsť
Intel v 8. generácii procesorov poriadne prekopal ponuku ako odpoveď na Ryzen. Najrozumnejšou zmenou je však prekvapivo základné Core i3

Počítače dosahujú čoraz väčších výkonov, za čo vďačia práve nestále výkonnejším procesorom, ktoré sú pri vývoji častejšie navrhované pre „mega-tasking“. Tento relatívne nový pojem predstavuje využívanie masívnych systémov a ohromných výpočtových úloh, ktoré môžu zvládnuť len extrémne nadupané čipy. Intelu aktuálne šliape na päty starý konkurent AMD, ktorého procesory sú však lacnejšou a efektívnejšou voľbou.

Aj keď si Intel účtuje za svoje jadrá v procesoroch o čosi viac, tak na oplátku zákazník dostane nižší tepelný výkon a prepracovanejšiu architektúru, ktorá môže byť v mnohých oblastiach väčšou výhodou. Je tak len na zákazníkovi, ktorý z daných produktov si zvolí, no aktuálne dianie na počítačovej scéne medzi Intelom a AMD je viac než zaujímavé. Ktorý procesor, od ktorého výrobcu by si si vybral ty a prečo?

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
33%
Chcem to
17%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
50%
Neznášam to
0%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]