Intel bol dlhé roky dominantným hráčom v segmente výroby procesorov pre desktopové počítače, ale aj notebooky. AMD dlho neprišlo na trh s konkurencieschopným produktom, a tak ostávala v pozadí. Teraz sa situácia ale mení a po dlhom období dokázalo Intel prekvapiť novými procesormi, ktoré ho nútia priniesť zmeny do svojej novej rady Coffe Lake. 

Doterajší líder vo výrobe procesorov má vo svojej ponuke najčastejšie využívané modely Core i3, i5 a i7. Prvý z menovaných bol doteraz zákazníkom k dispozícii s 2 fyzickými a 4 logickými jadrami, spolu s technológiou Hyper Threading. Model Intel Core i5 tradične disponuje 4 fyzickými a 4 logickými jadrami, no bez Hyper Threadingu. Najvýkonnejší Core i7 má rovnaký počet fyzických a logických jadier, no bonusom je povolená technológia Hyper Threading. Tento systém zloženia fungoval pre dominantný Intel po dlhý čas, no AMD znova ožilo a predstavilo silných konkurentov.

Intel prinesie odpoveď pre procesory od AMD

Nový Ryzen 1200 prináša 4 fyzické a 4 logické jadrá za cenu cca 90 €. Týmito vlastnosťami pokojne dokáže „pochovať“ rivala Intel Core i3-7100 s 2 fyzickými jadrami a zhruba o 17 € vyššou cenovkou. AMD svojou novou ponukou odrovnalo aj Core i5-7400 so 4 fyzickými jadrami, ktorý je takmer o 60 € drahší ako jeho nový konkurent. Po niekoľkých rokoch sa tak Intel zrejme bude musieť začať báť svojho doteraz neškodného rivala a prekopať ponuku. Budúcnosťou tak majú byť čipy novej rady Coffee Lake, ktoré sa dočkajú zásadných zmien. Tie v prvom rade uvidíme v modeli Core i3, ktorý v novom vyhotovení príde s až 4 fyzickými jadrami a 8 vláknami, no bude tikať iba na základnej frekvencii, keďže technológia Turbo Boost nebude prítomná.

zdroj fotografie: Intel

Nenechaj si ujsť
Vôbec najvýkonnejší AMD Ryzen procesor v prvých benchmarkoch. Intel má veľký problém

Intel Core i5 dostane v novej verzii 6 fyzických jadier, no v tomto prípade bude chýbať Hyper Threading. Pracovná frekvencia však bude môcť byť v niektorých možnostiach pretaktovaná. Intel Core i7 Coffee Lake prinesie až 6 fyzických a 6 logických jadier, čím sa celkový počet vlákien zvýši na 12. Tieto nové vylepšenia však majú aj svoje smutné stránky. Procesory Intel Core Coffee Lake totiž už nebudú kompatibilné so základnými doskami série „100“ a „200“, pretože budú podporovať iba päticu v rade „300“. Práve matičné dosky tejto línie majú disponovať päticou LGA 1151 v2, ktorá dostane rovnaký počet pinov ako „stará“ 1151-ka, no nebude s ňou spätne kompatibilná.

zdroj fotografie: ASRock

Udrží si Intel svoje dominantné postavenie?

Intel je tak zrejme stále presvedčený o svojom vedení na trhu, no po prvýkrát za dlhé roky to môže byť chyba. AMD totiž predstavilo poriadne silné procesory. Nové matičné dosky série „300“ sú zrejme len nástrojom ako umelo zvýšiť predaje. Procesory Intel Core Coffee Lake S-série budú dostupné v dvoch verziách. Prvá v zostave s 4+2 (štvorjadro s grafikou GT2) a druhá 6+2 (šesťjadro + grafika GT2). Prvý variant bude mať obsah 126 mm2 a druhý 149 mm2, čo je rovnaká hodnota ako u budúcich čipov rady Coffee Lake-X. Tieto dve rozdielne série procesorov budú podporovať operačnú pamäť RAM DDR4-2400 MHz v dvojkanálovom režime. Grafický čip umožní využitie portu DisplayPort 1.2, HDMI 2.0 a HDCP 2.2. Nebude chýbať samozrejme ani podpora pre niekoľko x16 PCIe Gen 3.0 zberníc pre napájanie grafickej karty.

zdroj fotografie: Pixabay

Zdá sa tak, že Intel musí prekopať základy svojich procesorov, ktoré teraz budú chcieť prekonať konkurenčné AMD-čka. To bolo doteraz pre giganta v tomto segmente len malou rybou. Tá však postupom času narástla do poriadnych rozmerov. Svojou novou ponukou Ryzen procesorov dokázalo AMD ohroziť Intel, ktorý musí hľadať východisko v inovovanej sérii Coffe Lake. Doterajší líder sa tak musí pripraviť na tvrdý boj, ktorý môže rozhodnúť o priazni zákazníkov. Kto z týchto dvoch rivalov podľa teba vyjde z tejto situácie ako víťaz?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom