Pred pár dňami sa v americkom Los Angeles uskutočnil svetoznámy technologický veľtrh CES 2019, ktorého súčasťou bola aj naša redakcia. Predstavených bolo hneď viacero skvelých inovácií či technologických noviniek, pričom niektorých sa dočkáme už v tomto roku. V tomto čase sa začínajú objavovať dodatočné informácie či osobné skúsenosti a tá najnovšia je viac než zaujímavá.

Spoločnosť, ktorej hlavným sloganom je ‚‚ Mysli ako robot, vnímaj ako človek‘‘ bola taktiež súčasťou technologického veľtrhu, na ktorom bližšie predstavila technológiu pre orientáciu autonómnych vozidiel v priestore. Práve spomínaná technológia však jednému z novinárov spôsobila viac škody, než samotného úžitku.

Prečítajte si tiež!
Slovenská komunita Wazerov: Sme nadšenci a robíme to bez nároku na honorár

Fotenie ho vyšlo draho

Výstava autonómnych áut s technológiou LIDAR bola pre viacerých určite viac než zaujímavá. Rovnako to bolo aj v prípade Jita Raya Chowdhuryho, ktorý si expozíciu spoločnosti AEye chcel nafotiť na svoj fotoaparát. Že to bol zlý nápad však pochopil až po čase, kedy zistil, že od momentu nafotenia autonómneho vozidla došlo k rozmazaniu všetkých nasledovných fotiek, na ktorých sa navyše začali zobrazovať aj viaceré škvrny či čiary. K zhotoveniu fotografií použil fotoaparát značky Sony za približne 2000 dolárov.

Príčinou poškodenia bol s najväčšou pravdepodobnosťou laser LIDAR umiestnený na streche auta a práve ten zrejme poškodil snímač fotoaparátu. Situáciou sa už začalo zaoberať aj viacero novinárov, ktorí sa s týmto problémom obrátili na samotnú spoločnosť. Tá priznala, že laser mohol mať takýto negatívny vplyv na snímač fotoaparátu, no ubezpečuje, že pre ľudské zdravie či oči technológia nepredstavuje žiadne riziko. Smútiť nakoniec nemusí ani poškodený novinár, ktorému firma ponúkla odškodnenie náhrady vo forme nového fotoaparátu.

Súčasťou všetkých autonómnych vozidiel sú samozrejme klasické kamery či lasery LIDAR. Tieto prvky pomáhajú dosiahnuť lepšiu autonómnu úroveň vozidla. Viacerí odborníci však pred bežnými kamerami uprednostňujú práve LIDAR, ktorý disponuje lepšími vlastnosťami, no po tomto incidente sa však objavujú viaceré otázky o tom, či funkcia nebude škodlivá aj pre okoloidúce autonómne vozidla využívajúce určité druhy snímačov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom