Predčasné parlamentné voľby sa uskutočnia už v sobotu 30. septembra 2023. Pre žiadosť o možnosť voľby poštou zo zahraničia už síce vypršal čas, stále však môžeš požiadať o vystavenie hlasovacieho preukazu. Vďaka nemu budeš môcť odvoliť aj mimo svojho trvalého bydliska. Teraz si ho vieš vybaviť aj z pohodlia obývačky. Daj si ale pozor, máš čas už len do 8. septembra.
Ako si vybaviť hlasovací preukaz online?
Stránka návody.digital ti ponúka možnosť vystavenia hlasovacieho preukazu behom pár desiatok sekúnd. Stačí odkliknúť zopár otázok a je to. Najskôr treba odpovedať na otázku, či si občanom Slovenskej republiky. Následne sa ťa systém opýta, či máš na Slovensku trvalý pobyt.
Potom prichádza najdôležitejšia otázka. Možnosti sú tri: chcem voliť z domu, zo zahraničia alebo mimo trvalého bydliska. V poslednom prípade ti systém ponúkne možnosť vystavenia preukazu. Vyberieš si, či si ho chceš prevziať poštou, na úrade, alebo ho za teba preberie niekto blízky. Nakoniec iba vyplníš osobné údaje a hotovo, hlasovací preukaz máš na ceste.
Hlasovanie zo zahraničia je nočná mora Slovákov
Na Slovensku teda voľby prebiehajú len jednou formou – papierovými hlasovacími lístkami. Paradoxom potom je, že ak o voľbu zo zahraničia požiadaš elektronicky, budeš istým spôsobom „potrestaný“, aj keď stále ide o najlepšiu možnosť. FonTech.sk sa spojil s tlačovým odborom Ministerstva vnútra SR, aby sme zistili, aký dôvod stojí za týmto prekvapivým rozhodnutím a prečo digitalizácia volebného procesu na Slovensku zdanlivo zaostáva.
Okrem toho sme zisťovali, kedy budú Slováci môcť svoj hlas odovzdať digitálne cez počítač alebo telefón z pohodlia domova. V zahraničí totiž podobné systémy už fungujú, jedna krajina je pre nás dokonca dokonalým vzorom. Ich odpovede a množstvo detailných informácií si môžeš prečítať v rozsiahlom samostatnom článku.
Vybaviť ho môžeš aj priamo na miestnom úrade
Obce a mestá začali vydávať hlasovacie preukazy pre voľby do Národnej rady Slovenskej republiky v stredu 16. augusta. Na základe hlasovacieho preukazu môže volič hlasovať v sobotu 30. septembra v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku.

O získanie hlasovacieho preukazu môžeš požiadať aj obec tvojho trvalého pobytu. Tá ťa následne vymaže zo zoznamu voličov svojho okrsku. Hlasovací preukaz ťa oprávňuje hlasovať v akomkoľvek z 5 996 volebných okrskov v deň volieb.
Existujú rôzne spôsoby, ako si môžeš požiadať o hlasovací preukaz. Prvým spôsobom je osobne sa obrátiť na úrad obce, kde trvalým pobytom bývaš. Túto možnosť máš najneskôr do piatka 29. septembra počas úradných hodín obce.
Okrem toho môžeš požiadať o preukaz aj tým, že pošleš listinnú žiadosť. Túto žiadosť musí obec doručiť najneskôr do 8. septembra, a to tak, aby ti hlasovací preukaz stihli odoslať najneskôr do 13. septembra.
Čítajte viac z kategórie: Ako na to?
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Výrobcovia sa smejú Slovákom. Do mobilov zabudovali vec, ktorá im zarába miliardy na tvoj úkor

Veľká zrada: Google vie o Slovákoch úplne všetko, jedným trikom mu to okamžite zakážeš

Expert ESETu pre FonTech: Slovensko zamoril nový typ podvodu. Ak ťa hacknú, vypni si internet

Slovensko zamoril zákerný podvod. Útočníci zneužívajú hlas blízkych, aby ukradli peniaze

POZOR: Unikli údaje o 17 miliónoch účtov. Ak ti prišiel tento e-mail, okamžite ho vymaž
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
PREMIUMNový dôchodkový systém je tu: Víťazom bude štátna kasa, rodičia majú smolu

Obľúbený zvyk Slovákov zrejme čoskoro zmizne: Pre tento detail ti na letisku môžu odmietnuť batožinu

Trumpova „uránová lúpež“ naráža na kritiku expertov. Operácia v Iráne je podľa nich veľmi riskantná

Firma zo Sládkovičova s tržbami 109 miliónov eur hlási masívnu investíciu: Chceme zostať „doma“ a vytvoriť nové pracovné miesta

Z ciest do oblakov za 3 minúty. Slovenský unikát AirCar mieri do výroby, prilákal čínskeho investora
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Zem je vo vnútri úplne iná, než sme si mysleli. Stojíme na gigantickom „oceáne”
- Žiari ako 500 biliónov Sĺnk. Najjasnejší objekt vo vesmíre má odpoveď na najväčšiu otázku ľudstva
- Za 20 000 eur dojazd 2000 km. Známa značka predstavila najvýkonnejšie SUV
- Kia išla proti prúdu a mala pravdu. Do áut odmietla dať nenávidenú novinku, vodiči jej za to ďakujú
- Slovensko nemá na výber, tvrdia odborníci. Progresívna energia je jedinou cestou k lacnej elektrine
-
- Zem je vo vnútri úplne iná, než sme si mysleli. Stojíme na gigantickom „oceáne”
- Slovensko nemá na výber, tvrdia odborníci. Progresívna energia je jedinou cestou k lacnej elektrine
- Za 20 000 eur dojazd 2000 km. Známa značka predstavila najvýkonnejšie SUV
- Netflix odhalil najväčší film budúceho mesiaca. Ukáže brutálny boj o život
- Radiácia ju nezabila, využíva to ako palivo. Černobyľ ukrýva záhadu, ktorej vedci nerozumejú
-
- Lieta už 70 rokov. Najstarší bombardér USA havaroval s jadrovými bombami, stále nemá náhradu
- Čína opäť všetkým vytrela zrak. Predstavila stavebný stroj s dojazdom 1 400 km
- Za 35 minút predali 15-tisíc áut. Veľmoc ovládla trh s EV rekordným tempom a rozmetala Teslu
- Na Marse našli „stavbu“ ako zo Starovekého Egypta. Experti prehovorili jasne
- Celý život nás klamú. Powerbanky sú špinavý biznis, toto ti výrobcovia nikdy nepovedia
Výpadok internetu v Iráne trvá už 30 dní, koniec je v nedohľadne
Skončí konečne striedanie letného a zimného času? Európania majú jasnú preferenciu
Slovensko chystá tvrdý zákon proti zneužívaniu umelej inteligencie
Realita v Európe si vyžiadala radikálny krok. Štát naleje do obrany o takmer 10 miliárd eur viac
Konečne dávame zbohom ruskému plynu: Slovensko našlo nového spojenca
NASA hovorí o udalosti storočia. Mesiac zasiahol obrovský objekt, vytvoril 225-metrový kráter
Koniec európskej dominancie. Čína prvýkrát porazila Úniu v automobilovom obchode
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
PREMIUMNový dôchodkový systém je tu: Víťazom bude štátna kasa, rodičia majú smolu

Obľúbený zvyk Slovákov zrejme čoskoro zmizne: Pre tento detail ti na letisku môžu odmietnuť batožinu

Trumpova „uránová lúpež“ naráža na kritiku expertov. Operácia v Iráne je podľa nich veľmi riskantná

Firma zo Sládkovičova s tržbami 109 miliónov eur hlási masívnu investíciu: Chceme zostať „doma“ a vytvoriť nové pracovné miesta

