Preinštaloval si Windows a vykonal odporúčané kroky? Ešte predtým, ako sa pustíš do práce v prostredí obľúbených programov, venuj niekoľko minút často prehliadanej, no nemenej dôležitej ochrane údajov.

Windows 10 disponuje hneď niekoľkými rozporuplnými nastaveniami, vďaka ktorým nemá Microsoft najmenší problém pristupovať k osobným súborom alebo nastaveniam úplne legálnou cestou.

Podobne ako Microsoft, aj potenciálni útočníci môžu pristupovať k tvojmu súkromiu, nasledovať každý krok v digitálnom priestore či načúvať skrz mikrofón alebo sledovať ťa webkamerou. Toto je 6 zásadných spôsobov, ako predísť rôznym spôsobom sledovania.

Definuj si základné bezpečnostné pravidlá operačného systému

Internetom kolujú stovky vtipov, ako najväčší záškodník bezpečnosti používateľa je samotný Windows. To síce môže byť pravda, no aj operačný systém si dovolí len toľko, koľko mu jeho správca povolí.

Preto odporúčame prejsť základné bezpečnostné nastavenia a naštudovať si, aké množstvo dát odchádza z počítača. V sekcii nastavení Ochrana osobných údajov vypni obe možnosti pristupovania k systému za účelom poskytovania reklamného obsahu a určite zakáž aj odosielanie diagnostických údajov.

Následne na ľavom paneli prejdi do kategórie História aktivít a vypni možnosti ukladania a odosielania aktivít operačného systému. Druhou veľkou súčasťou ochrany súkromia sú povolenia aplikácií.

V tejto časti zváž pristupovanie aplikácií k oznámeniam, úplne vypni prístup k polohe, kamere a mikrofónu alebo si aspoň odfiltruj tie programy, ktoré by k tomuto hardvéru nemali pristupovať v žiadnom prípade.

Vypni čo najväčšie množstvo aplikácií bežiacich na pozadí

Aj tie najetablovanejšie aplikácie majú z času na čas tendenciu odosielať tretím stranám štruktúru tvojho správania v digitálnom svete. Nikdy však nevieš, aký typ informácií si daný program uchováva a ako vývojári zamýšľali využívanie spätných väzieb.

Preto by si mal rozhodnúť, či vôbec tieto aplikácie majú dostávať a odosielať oznámenia, respektíve sa aktualizovať aj vtedy, keď ich nepoužívaš.

Nastav, ktoré aplikácie môžu prijímať a odosielať informácie bez tvojej pozornosti

Zájdi do nastavení a v sekcii Ochrana osobných údajov nájdi možnosť Aplikácie na pozadí. Po otvorení ponuky sa zobrazia všetky programy, ktoré majú možnosť fungovať aj bez toho, aby si im venoval pozornosť.

Najbezpečnejším riešením je samozrejme kompletné vypnutie aktivít na pozadí, no určite si pred takýmto rozhodnutím ešte premysli, ako tieto aplikácie používaš a či práve ich fungovanie bez tvojej prítomnosti nepatrí medzi dôležité súčasti pracovného prostredia.

Pre ostatných používateľov vytvor dodatočné konto bez správcovských práv

Už predchádzajúce kroky naznačili, že najlepšou ochranou pred špehovaním je prevencia. Je nesmierne žiadúce chrániť operačný systém aj pred najzraniteľnejšími, ktorí v technologickom svete predstavujú skupiny menej technicky zdatných jedincov.

Takéto potreby pokryjú špeciálne Rodinné kontá bez správcovských práv. Riziko sa minimalizuje obmedzením navštevovaných stránok alebo sťahovaním a následným inštalovaním neovereného softvéru, kde v oboch prípadoch hrozí prítomnosť potenciálne špionážneho softvéru tretích strán.

Rodinné účty zároveň odporúčame odrezať od sveta vyššie popísanými krokmi, a teda zabrániť aplikáciám prístup k mikrofónu, kamere, zamedziť samovoľné odosielanie diagnostických údajov a v neposlednom rade získať pod kontrolu administrátora periodické aktualizácie operačného systému.

Prvotné nastavenie účtu prebieha podobne ako tradičná registrácia, kedy môžeš účtu vytvoriť aj dedikované e-mailové konto (@outlook.com) s heslom len pre tieto účely. Vypnúť lokalizáciu alebo prístup systému k mikrofónu, kamere a ostatné zabezpečenia máš šancu vykonať už pri prvotnom prihlásení do účtu. Ako správca môžeš následne s kontom narábať v mnohých smeroch alebo ho úplne zablokovať.

Používaj akýkoľvek antivírus

Mimo operačného systému existuje hneď niekoľko zaručených programov, ktoré zabezpečia dodatočnú ochranu pred špehovaním. Základ tvorí etablovaný antivírus podľa vlastnej preferencie, ktorý aj v prípade neplatených alternatív ponúka širokú škálu nástrojov.

Antivírusy fungujú v dvoch módoch, kedy v základe blokujú akúkoľvek neopodstatnenú komunikáciu s treťou stranou na pozadí, pomocou ktorej by mohol používateľ prísť o osobné údaje. Druhým scenárom sú rôzne vizuálne notifikácie, upozorňujúce koncového používateľa na nekalé aktivity nedôveryhodných zdrojov v podobe internetových stránok alebo programov.

Poriadny Antivírus je základný kameň bezpečnosti (zdroj: support.eset.com)

V praxi tieto upozornenia naberajú na seba formu informatívnych vyskakovacích okien, naznačujúcich, kedy si webová lokalita alebo aplikácia vyžiadava prístup k mikrofónu, kamere alebo ďalším obdobným, na súkromie citlivým hardvérovým perifériám.

Program ShutUp10 nechá rozhodnúť, ktoré formy zabezpečenia preferuješ

Jednoduchým a používateľsky príjemným riešením zbavenia sa aj systémovo najskrytejších spôsobov sledovania činností vo Windowse je program ShutUp10.

V prípade nepríjemnosti, môžeš všetky zmeni vrátiť do pôvodného stavu

Ten v niekoľkých kilobajtoch skrýva množstvo bezpečnostných nastavení, ktoré vďaka podrobnému popisu a odporúčaní na každom kroku zvládne vykonať aj laik.

Medzi desiatkami možností nájdeš nastavenia synchronizácie správ, cloudových služieb, zasielanie reklám, vynútenie odrezania prístupov aplikácii k osobným údajom a mnohé ďalšie bezpečnostne nepriestrelné nastavenia.

Nenechaj si ujsť
Veľká téma: Ľudia majú stále absurdné heslá. Ako rozmýšľať + čo robiť pri vytváraní neprelomiteľného hesla?

Ako píšeme, program ShutUp10 je jednoduchý na manipuláciu a v prípade nezrovnalostí ponúka okamžité vrátenie všetkých zmien do pôvodných nastavení. Keď však budeš pri robení zmien študovať každý jeden popis, dovŕšiš vysokú zábezpeku osobných údajov a dát bez akýchkoľvek komplikácií.

Destroy Windows Spying sa nepýta a koná

Destroy Windows Spying DWS je na používanie ešte primitívnejší nástroj ako predchodca, ShutUp10, keďže v základe funguje stlačením jedného tlačidla. Samotný proces prehľadá najhlbšie útroby systému a bez potreby zásahu používateľa zapláta potenciálne medzery bezpečnosti operačného systému.

Po „zničení“ všetkých príležitosti špionáže Windowsu sa naskytne pohľad na dlhý zoznam vykonaných zmien, kde si všimneš, že program spravil zmeny od nastavení proxy a Firewallu, cez rôzne súčasti kernelu, až po jednotlivé aplikácie, ktorých podstata fungovania predstavuje len minimálne riziko úniku dát.

DWS ponúka možnosť vyputia a zapnutia aktualizácii, respektíve Windows Defendera

DWS je teda jednoduchý no overený nástroj, plnohodnotne pokrývajúci všetky bezpečnostné požiadavky bežného používateľa. Program v sebe skrýva aj možnosti zapnutia a vypnutia automatických aktualizácií Windowsu a rovnako ponúka možnosť bezprostredného vytvárania bodu obnovenia.

Po spustení DWS si ale daj pozor, nakoľko program môže vypnúť automatické aktualizácie alebo Windows Defender v prípade, že nepoužívaš žiadny iný antivírus. Určite sa teda uisti, že obe tieto preferencie máš nastavené, aby ti vyhovovali a nespôsobovali v budúcnosti vrásky na čele, keďže ako aktualizácie, tak aj Windows Defender môžeš po procese bezproblémovo zapnúť späť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom