Spoločnosť známeho britského magnáta Richarda Bransona prvýkrát oznámila, že pracuje na výrobe nadzvukového lietadla, ktoré poletí až trikrát rýchlejšie ako zvuk, ešte začiatkom tohto roka.

Portál Travelandleisure informoval, že ak všetky plány vyjdú presne podľa Bransonových predstáv, lietadlo bude prvým nástupcom dnes už legendárneho Concordu. Prevádzkové obdobie tohto nadzvukového lietadla trvalo takmer tri desaťročia a na svojej palube prepravoval pasažierov maximálnou rýchlosťou mach 2,04 (2330 km/h) a trasu medzi Londýnom a New Yorkom zvládol za necelé 3 hodiny.

Osudným sa mu nakoniec stali až vysoké prevádzkové náklady a jeho jediná neslávne známa havária z roku 2000. Pri nej prišlo o život všetkých 109 osôb, ktoré sa nachádzali na palube a ďalší štyria návštevníci hotela, na ktoré lietadlo počas núdzového pristávacieho manévru nešťastne spadlo. Z týchto dôvodov bol Concord po dlhých 27 rokoch (1976 – 2003) navždy odstavený.

Virgin Galactic

Virgin Galactic pracuje na vývoji nadzvukového lietadla

Teraz je však spoločnosť Virgin Galactic na dosah od nového nadzvukového lietadla, ktoré navždy zmení spôsob, akým cestujeme po svete. Na vývoji spomínaného nadzvukového lietadla sa spolupodieľa aj britský Rolls-Royce, známa najmä vďaka svojim luxusným automobilom. Značka Rolls-Royce má však bohaté skúsenosti aj s výrobou pohonných jednotiek pre lietadlá. Azda najznámejšou je Olympus 593, ktorý poháňal už vyššie spomínaný Concord.

Nové nadzvukové lietadlo dosiahne rýchlosť až mach 3 (3704 km/h) a poletí vo výške približne 18 kilometrov, čiže o približne 8 kilometrov vyššie ako lietajú bežné komerčné lietadlá. Lietadlo pritom bude využívať bežne dostupné vzletové a pristávacie dráhy, tak ako aj každé osobné lietadlo. Tiež sa očakáva jeho integrácia do súčasnej letiskovej infraštruktúry a medzinárodné vzdušného priestoru.

Celkovo lietadlo na jedenkrát dokáže odniesť v závislosti od konfigurácie 9 – 19 pasažiero. Spoločnosť tiež upozornila, že každý pasažier dostane vlastnú kabínu navrhnutú presne podľa svojich požiadaviek. Virgin Galactic však na mieru nevyrába iba kabíny pre budúce nadzvukové lietadlo, ale aj obleky pre svojich vesmírnych pasažierov. Tí sa do vesmíru pozrú už budúci rok.

Virgin Galactic

Dbá aj na životné prostredie

Na cenu leteniek a názov tohto lietadla si ešte budeme nejaký čas počkať. Jasné však je, že príprava nadzvukového lietadla vstupuje do novej fázy.

V nej by mali konštruktéri pracovať na vymedzení konkrétnej architektúry, konfigurácie systému a výberu materiálov, ktoré sa majú použiť pri navrhovaní a výrobe lietadla. Spoločnosť tiež ubezpečila, že pracuje aj na kľúčových oblastiach v enviromentálnej sfére (teplo, emisie či hluk), aby lietadlo spĺňalo aj všetky „zelené“ štandardy, informoval portál Dailymail.

Záujem o toto futuristické lietadlo prejavila aj Federálna letecká správa (Federal Aviation Administration), ktorá podrobne preskúmala smerovanie celého projektu a poskytla zdroje na jeho certifikáciu. Zo spolupráce sú nadšení aj hlavní predstavitelia Virgin Galactic, ktorí veria, že spolupráca s regulačnými orgánmi bude mať pozitívny vplyv na celkový vývoj projektu.

Generálny riaditeľ George Whitesides, uviedol, že spoločnosť pri vývoji lietadla napreduje míľovými krokmi a nevie sa dočkať, kedy stroj poprvýkrát uvedú do prevádzky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú