Podľa informácií BBC sa tisíce pacientov Národnej zdravotnej služby v Spojenom kráľovstve dočkajú testovacej fázy vakcíny proti rakovine, vôbec prvej svojho druhu na svete. Fungovať má na báze mRNA, technológie používanej aj vo vakcínach proti ochoreniu Covid-19, kde sa preukázala jej efektivita. V prípade úspechu tohto veľkoplošného testu môže ísť o skutočnú revolúciu v medicíne.

Môže pomôcť miliónom

Nová vakcína z laboratórií súkromných je navrhnutá tak, aby vyvolala reakciu imunitného systému a prinútila ho rozoznávať a ničiť akékoľvek zostávajúce rakovinové bunky, čím je zároveň znížené riziko opätovného návratu ochorenia. Podľa jedného z pacientov, ktorým je 55-ročný Elliot Pfebve, môže byť táto vakcína nádejou pre tisíce či dokonca milióny pacientov po celom svete.

Elliotovi po prvotnom liečení ostali v tele rakovinové bunky, kvôli čomu sa prihlásil do výskumných testov spomínanej vakcíny, ktorá bola vyvinutá v spolupráci firiem BioNTech a Genentech. Ide o takzvané personalizované vakcíny, ktoré sú vytvorené až po analyzovaní rakovinových buniek pacienta, ako aj v prípade Elliota, ktorému identifikovali až 20 mutácií špecifických pre jeho rakovinu.

National Cancer Institute

Experti dúfajú, že sa táto metóda v budúcnosti stane novým štandardom, ktorý zachráni milióny životov. Klinická štúdia má prebiehať až do roku 2027 a skúmané budú aj potenciálne vedľajšie účinky. Tie sú pri bežných metódach liečby rakoviny bežné a často nepríjemné, pri záchrane života však často ide o voľbu menšieho zla.

Skúšajú aj vírusy

Vedci dnes v snahe liečiť rakoviny experimentujú aj s použitím vírusov. „Vieme, že na tento účel dokážeme upraviť takmer akýkoľvek vírus. Ak je vírus bezpečný a nespôsobuje žiadne ochorenie, dokážeme ho upraviť na využitie pri liečbe rakoviny,“ vyhlásil profesor Dr. Shashi Gujar, ktorý sa na Dalhousieovej univerzite v kanadskom meste Halifax pri výskume rakoviny zameriava na imunoterapiu.

Bude ich oveľa viac

Pre nové vakcíny proti rakovine nemusí byť táto voľba až tak nepríjemná, keďže sa od nich očakávajú menej vážne vedľajšie účinky. V prípade Elliota to bola len menšia horúčka, avšak BioNTech nie je jedinou spoločnosťou vyvíjajúcou vakcíny proti rakovine. Nedávno totiž dostal človek aj vakcínu proti melanómu, druhu rakoviny kože, avšak tentoraz z dielne firiem Moderna a MSD.

Doktor Paul Burton, šéf Moderny, minulý rok vyhlásil, že firma poskytne vakcíny v množstve rôznych odvetví medicíny už do piatich rokov a do konca dekády sa môžeme dočkať dokonca očkovania voči rakovine či dokonca rôznym kardiovaskulárnym a autoimunitným ochoreniam, ktoré sa vyskytujú medzi ľudskou populáciou v hojnom počte a ich eliminácia dokáže zachrániť milióny životov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú