Astronómovia objavili šesť nových mimozemských svetov, ktoré obiehajú okolo oranžového trpaslíka s označením HD 110067 vo vzdialenosti približne len 100 svetelných rokov od našej slnečnej sústavy. Ako informuje portál ScienceAlert, na týchto šiestich exoplanétach sú zaujímavé ich obežné dráhy, ktoré sú prekvapivo synchronizované do prakticky perfektnej harmónie.

Nesmierne vzácny systém

V štúdii, ktorej výsledky autori zverejnili prostredníctvom žurnálu Nature, vysvetľujú, že len približne 1 % všetkých hviezdnych systémov ostáva v takejto synchronizácii, pričom ešte menej z nich dosahuje tak veľké množstvo planét, ako systém hviezdy HD 110067. Podľa aktuálnych pozorovaní bol tento systém po celý svoj život takmer nenarušený, čo je nesmierne vzácne.

Tento systém sa podarilo objaviť už dávnejšie, avšak dáta ostávali mätúce, až kým sa na ne vedci nepozreli bližšie a vykonali dodatočné pozorovania, ktoré im umožnili určiť obežné dráhy všetkých šiestich exoplanét. Veľkosť všetkých z nich sa pohybuje na úrovni 1,94 až 2,85-násobku veľkosti Zeme, teda spadajú do kategórie nazývanej mini-Neptúny.

Smerom od hviezdy dosahujú orbitálne periódy týchto exoplanét 9,11, 13,67, 20,52, 30,79, 41,06 a 54,77 dní. Pomery medzi konkrétnymi objektmi smerom od hviezdy sú tak 3:2, 3:2, 3:2, 4:3 a 4:3 – kým vonkajšia planéta obehne hviezdu HD 110067 raz, najvnútornejšia vykoná presne 6 obehov – doteraz tak ide len o tretí hviezdny systém, v ktorom obieha synchronizovane až šesť exoplanét.

Výnimočné svety

Astronómom sa darí nachádzať čoraz viac druhov zaujímavých svetov, ktoré sa nachádzajú v iných hviezdnych systémoch. Len nedávno tak Hubblov teleskop identifikoval exoplanétu, ktorú nedokázal zmerať Webbov teleskop. Ukázalo sa, že je veľkosťou podobná Zemi.

Pomerne mladý systém

Podľa najpresnejších odhadov a meraní došlo k formácii hviezdy HD 110067 len pred približne miliardou rokov, je teda pomerne mladá. Od našej slnečnej sústavy sa nezvyčajnou stabilitou poriadne líši, keďže vedci už majú k dispozícii dôkazy o tom, že niektoré z našich planét migrovali a poriadne menili svoje obežné dráhy.

V takomto vzácnom systéme sú však podobné planetárne migrácie, rovnako ako ich zrážky či dokonca stretnutia so zatúlanými hviezdami, na ktoré sa vedci bližšie pozreli aj v prípade našej vlastnej sústavy. Zistili pritom, že vo väčšine prípadov by všetky planéty prežili, i keď s veľkou pravdepodobnosťou na iných dráhach, než na ktorých sa nachádzajú dnes.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP